-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ismer olyan embert, akivel mintha állandóan érzelmi hullámvasúton ülne? Van olyan ismerőse, aki egyik nap kedves, a másik nap viszont olyan, mint a pokróc? Esetleg az illető rendszeresen halogatja, vagy elkerüli az érzelmileg terhelt témákról szóló beszélgetést? Ha a kérdésekre „igen” a válasz, akkor olvassa tovább a cikket!
Ha valaki rendszeresen kihátrál a konfliktusok elől, nem nyilvánítja ki ősszintén, nyíltan valakivel kapcsolatosan a haragját, hanem ezeket az érzéseket következetesen igyekszik leplezni, az passzív-agresszív módon viselkedik. Ez a fajta viselkedés azért problémás, mert megoldást nem jelent az adott konfliktusban, hanem inkább nehezíti a helyzetet. Honnan ismerhetjük meg a passzív-agresszív viselkedést? – Például azokból a tipikus mondatokból, amelyeket a Psychology Today gyűjtött össze.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
1. „Nem vagyok dühös”
tipikus jellemzője a düh és a harag érzésének a tagadása. Ha egy konfliktushelyzetben lehetőség nyílik az érzelmek nyílt közlésére, a passzív-agresszív ember ezt nem vállalja, inkább azt mondja, hogy „nem vagyok mérges”, miközben majd felrobban.
2. „Nekem mindegy”
A passzív-agresszív ember szerint az érzelmeinek őszinte kifejezése csak rontana a helyzeten, ezért gyakran visszavonul és duzzog. Ilyenkor hangzanak el ezek a mondatok: „Rendben van”, „Nekem tök mindegy”.
3. „Majd én megcsinálom!”
A passzív-agresszív emberek gyakran mondanak igent, sok mindent megígérnek. Igent mondanak egy meghívásra, vagy megígérik, hogy megcsinálnak valamit. Ezzel még nem lenne gond, de sajnos az ígéreteiket nem váltják be, vagy halogatják őket.
4. „Most azonnal kellett volna?”
Ők a halogatás koronázatlan királyai. Míg mások szeretnek túlesni a nehéz vagy kellemetlen beszélgetéseken, feladatokon, a passzív agresszív viselkedésű ember a végtelenségig képes ezeket halogatni.
5. „Minden nem lehet tökéletes”
Amikor már nem lehet halogatni, a passzív-agresszív ember elvégzi, amit ígért, csak rendszerint elfogadhatatlanul. Ez történik akkor, amikor a diák értékelhetetlen házi feladatot ad be, vagy amikor a dolgozó messze többet költ valamire, mint amennyi belefért volna a vállalkozás büdzséjébe. A passzív-agresszív személy ilyenkor csak látszólag tesz a másik fél kedvére, és ha ezt amaz nyíltan kimondja, akkor arra hivatkozik, hogy ő bizony megtette, amit tudott, és a másikat túlzott maximalizmussal vádolja.
6. „Azt hittem, tudod”
A passzív-agresszív ember közvetlenül nem tudja kifejezni a haragját, így néha azzal áll bosszút, hogy elmulaszt bizonyos dolgokat megtenni. Például nem oszt meg társaival fontos információkat, amelyek segítségével esetleg el lehetne kerülni az újabb konfliktusokat. Mintha mit sem tudna, megvédi saját passzivitását: „Azt hittem, te is tudtad”.
7. „Nagyon szívesen”
A passzív-agresszív viselkedésű személy sokszor nagyon kedvesen és pozitívan reagál a kérésünkre, ezzel megtéveszt minket. Akkor is így viselkedik, ha egyáltalán nem áll szándékában figyelembe venni a kérésünket-
8. „Magadhoz képest egész ügyesen csináltad!”
Még a sértéseket is dicséretnek álcázza a passzív-agresszív viselkedésű ember. Amikor valaki arra hivatkozik, hogy „a te korodban”, vagy „a te szinteden”, vagy „ahhoz képest, hogy csak érettségid van/bölcsész/nő vagy”, tudhatjuk, hogy egy passzív-agresszív személy „bókol” nekünk.
9. „Csak vicceltem. Nincs még humorérzéked sem?”
Az irónia és a szarkazmus kedves eszköze a passzív-agresszív embernek, aki ezek segítségével ki tudja fejezni ellenséges érzelmeit egy látszólag társadalmilag elfogadható formában. Amikor pedig beszól valakinek vagy elmond egy rosszízű viccet, újfent a partnert hibáztatja: „Hát még a viccet sem érted?”
10. „Most mi a baj?”
Amikor már az agyunkra ment a passzív-agresszív személy a viselkedésével, és valóban dühösek vagyunk rá, hogy képtelen nyíltan kommunikálni az érzelmeit, ő rendszerint nyugalmat színlel, és megkérdezi: „Most valami baj van? – Szerintem túlreagálod”.
Forrás