-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha termékeny nővel beszélnek, a férfiak másképp viselkednek, bár valószínűleg erről fogalmuk sincs. Az egyik különbség az, hogy kreatívabban használják a nyelvet, azaz kevésbé alkalmazkodnak beszédpartnerükhöz.
Ha egy férfi nőt lát, megbolondul – tartják sokan. Most egy kutatásból az derült ki, hogy azok a férfiak, akik termékeny nők társaságába kerülnek, valószínűbb, hogy kreatív nyelvi megoldásokkal élnek, mint azok, akik éppen nem termékeny periódusban levő nőkkel beszélgetnek. A jelenséget azzal magyarázzák, hogy a férfiak rátermettségüket, kiemelkedőségüket próbálják ezzel öntudatlanul is kifejezni. A Michael Kaschak pszichológus professzor által vezetett kutatásról a PLoS ONE magazinban jelent meg tanulmány – számolt be a The Conversation.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatásból az derült ki, hogy azok a férfiak, akik éppen termékeny periódusukban levő, azaz a menstruációs ciklusuk közepénél járó nőkkel beszélgetnek, érzékelve azok apró arcszínváltozásait, szagát és hangszínét, azonnal bekapcsolják párzási vágyukat. Ez többek között abban nyilvánul meg, hogy másképpen kezdenek beszélni.
A beszélgető felek általában egymáshoz igazítják az általuk használt nyelvtani szerkezeteket; ezzel fejezik ki összetartozásukat. Ilyenkor hasonló hosszúságú és szerkezetű mondatokat mondanak a beszélgetőpartnerek. Amikor azonban egy férfi egy éppen fogamzóképes nővel beszélget, a mondatszerkezetek közelítése sokkal kevésbé jellemző. Ebben az esetben sokkal inkább használnak olyan szerkezeteket, amellyel kitűnnek, fölhívják magukra a figyelmet.
Az egyik kísérletben 123 fiatal, főiskolás férfi nyelvi viselkedését figyelték meg. A kísérleti alanyoknak 5 főiskolás lánnyal kellett beszélgetniük; a lányok a menstruációs ciklusuk különböző pontjain jártak, amikor a fiúkkal beszélgettek. Miután összeismerkedtek, rajzokról kellett készíteniük egy-egy rövid, egysoros leírást.
Az eredmények azt mutatták, hogy amikor a nők a menstruációs ciklusuk elején vagy végén jártak, a férfiak 62 százalékban utánozták a mondatszerkezeteiket. Amikor azonban a menstruációs ciklusuk közepén voltak a nők, akkor csak 49,7 százalékban másolták a mondataik szerkezetét a férfiak.
Az eredmények azzal magyarázhatóak, hogy a férfiak, ha párt akarnak szerezni maguknak, próbálnak kiemelkedni a vetélytársaik közül, ezért használnak eltérő nyelvtani szerkezeteket. Ez azonban ellentmond annak a számos vizsgálattal alátámasztott elképzelésnek, hogy a partnerhez való vonzódás éppen a viselkedés közelítésében nyilvánul meg. A kísérlet vezetője azzal magyarázza ezt a viselkedést, hogy a nyelvi non-konformitás, egyfajta kreativitás, amely a férfi éleslátását, és a többiektől való különbségeit jelzi. „Az eredmények behatóbb magyarázatához azonban további vizsgálatokra lesz szükség” – mondta el Kaschak professzor.
Ugyan a vizsgálatban nem kérdeztek rá arra, hogy a férfiak tudatában voltak-e saját nyelvi viselkedésüknek, az ilyen nyelvtani alkalmazkodások vagy épp eltérések – mondják a kutatók – rendszerint nem tudatos folyamatok eredményei. Tehát szinte biztosra lehet venni, hogy a kísérleti alanyoknak fogalmuk sem volt arról, hogy utánozzák-e a partner nyelvi viselkedését vagy sem.
Forrás
Men get creative with grammar when they want to impress fertile women