-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„A játék. Az különös. Gömbölyű és gyönyörű, csodaszép és csodajó, nyitható és csukható” – írja Kosztolányi. Lányoknak és fiúknak, kicsiknek és nagyoknak való, macskás játékokat mutatunk be.
Sorozatunk korábbi darabjai:
1. A zsákbamacskától a futómacskáig
3. Szemtől szemben a macskánkkal
A macskák kétségkívül játékos állatok. Szeretnek játszadozni az elkapott egérrel vagy mindenféle mozgó tárggyal, például egy földön húzott gombolyaggal. Általában a gyerekek is szeretnek játszani a macskákkal. Sőt, gyerekek vagy fiatal fiúk, legények gyakran játszottak régebben olyan játékokat, amiknek a nevében szerepel a macska szó. Macskás összetett szavas sorozatunk mai darabját ilyen játéknevekkel indítjuk.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Szeged környékén macskázásnak hívták azt a műveletet, amikor a vízimalom vasmacskáját felhúzták, és a malmot más helyen horgonyozták le.
A macskázás név többféle játékot is takarhat az Új magyar tájszótár szerint. Az egyik az, amelyben a játékosok kört alkotnak, s a kör közepére guggol a macska. Az a feladat, hogy kifigyelje, a kör tagjai közül kinél van az egér, ami nem más, mint egy összetekert kendő. A játékosok ezt adogatják egymásnak a térdük alatt úgy, hogy macska ne vegye észre. Más vidékeken a fogócskát hívták macskázásnak.
Fiatal legények erőfitogtató játéka volt a fonóban a macskahúzás vagy macskanyúzás. Ezt négyen játszották. Két legény négykézlábra ereszkedett, ellentétes irányba nézve. A hátukra ült egy-egy fiú, és az ülők egy botot a könyökhajlatukba szorítottak. A négykézláb állók igyekeztek minél távolabbra mászni egymástól, miközben a fent ülők erősen szorították a botot, hogy ezt megakadályozzák. Ennek az erőpróbának egyszerűbb változata a kacsur, amikor csak két játékos van, és csupán a botot próbálják egymástól elszedni úgy, hogy a könyökhajlatukban szorítják a bot egy-egy végét.
Macskaárulást is a fonóban játszottak. Egy legény körbement a dolgozó lányok, asszonyok között és feltette nekik a Van egy macskám eladó, ki veszi meg? kérdést. Az asszonyoknak rímben kellett válaszolni, és az sem volt baj, ha a válasz kissé sikamlósra sikeredett.
Nem a fonóban, hanem a lakodalmak másnapján játszották a macskafoglalás nevű játékot. A legények hosszú rudakkal keresték a macskákat, majd váltságdíjat kértek értük: például szalonnát vagy kenyeret. Az így szerzett ételeket aztán közösen fogyasztották el a kocsmában.
(Forrás: Wikimedia Commons / Roswitha Budde,Cattery vom Hohen Timp / CC BY-SA 3.0)
A macskafarka játékot akárhányan játszhatják, csak nagy tér kell hozzá. Egy gyerek lesz a középen forgó, ő egy helyben áll. A társaság két egyforma csoportra szakad, és láncba áll. A két lánc a forgóba kapaszkodik úgy, hogy a csapatok ellentétes irányba nézzenek: az egyik a forgóval egy irányba, a másik a forgóval ellentétes irányba. Eztán kezdődik a futás: az a cél, hogy az egyik csapat elkapja másikat úgy, hogy a forgó mint tengely körül forognak.
Általában két lány játssza azt a játékot, amelyet az angol nyelvterületen cat's cradle, azaz ’macskabölcső’ néven ismernek. A Wikipédia szerint a macskabölcső elnevezés Kurt Vonnegut azonos című regénye nyomán kezdett terjedni Magyarországon is. De mi is ez a játék? Először is szükségünk van egy kb. 2 méteres fonaldarabra, aminek a két végét összekötjük. Az egyik játékos meghatározott módon felveszi ezt a kezeire úgy, hogy az ujjakat egy meghatározott rend szerint akasztja a fonalba, mint az alábbi ábrán látható.
A másik játékos ezután átveszi a fonalhálót társától oly módon, hogy bizonyos helyeken beakasztja az ujjait a szövedékbe. Ezután az ő kezére kerül át az egész, új figura alakul ki, amit az első játékos vehet át tőle. Többféle módszer létezik az egyes hálózatok átvevésére, és az így kialakult új formációkat is több módszerrel lehet átvenni. A játék általában addig tart, amíg valaki el nem rontja, a zsinór össze nem csomósodik.
A fenti játék a Wikipédián cérnalevevős játék vagy szövés néven szerepel. A fenti videó felirata madzagbajnokság, de találkozhatunk a cérnázás, fonalozás, átvevős elnevezésekkel is. Kérjük, olvasóink írják meg kommentben, hogy ők gyerekkorukban hogyan nevezték ezt az iskolaudvarokon gyakran játszott játékot.
A macskáktól és a játékoktól Örkény István jól ismert tragikomédiájával búcsúzunk. Jó szórakozást kívánunk olvasóinknak a Macskajáték című darabhoz!
Források
Új magyar tájszótár (ÚMTSz.)
Csukás István: Az én játékos könyvem