-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hogy kerül a mézga a gyümölcsfák kérgére? Lehet, hogy a náthás macskák miatt keletkezik... Macskát találunk a falakra futó liánokon és kedvelt déli gyümölcsök belsejében is. Az is kiderül, a macskafű mire használható.
Azt már tudjuk korábbi macskás cikkeinkből, hogy macska mindenütt van: a kikötőkben és a gyárakban, az étkezőasztalon és az utcán, a koncerttermekben és a helyesírásban, az étkezőben és az ásványok között. Csoda lenne, ha a növényvilágból hiányoznának.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ha felütjük Priszter Szaniszló Növényneveink című szótárát, már dörzsölhetjük is a kezünket. Valóban vannak olyan növénynevek, amiknek előtagja a macska szó. Nem is kevesen: összesen két növénycsaládnak és kilenc növényfajnak a hivatalos nevében bukkan fel macska a szótár szerint.
Macskatestrészek
A macskakaromnak számos más latin neve is ismert.
A macskás növények közül néhány igen távoli vidékeken honos, itthon legfeljebb botanikus kertekben fordul elő. Ezek közé tartozik a macskakarom (Dolichandra unguis-cati), aminek latin nevében is szerepel az unguis cati ’macska körme’ kifejezés. Ez egy Közép- és Dél-Amerikában élő lián, amely apró, háromujjú, a macskák körmére emlékeztető kacsokkal kapaszkodik fel fákra vagy falakra, akár 8-9 méter magasra is.
A macskakaromfa (Pithecellobium unguis-cati) szintén Amerika középső részén él. Ennek törzsét apró tüskék borítják, talán innen kapta a nevét. De macskakarmokkal a magyar növényvilágban is találkozunk. A jól ismert gyógynövényt, a körömvirágot (Calendula officinalis) Baja környékén nevezik macskakörömnek is, a virág köröm alakú magjairól.
Szintén a forró égövben élnek a macskabajuszfélék (Taccaceae), melyeknek impozáns virágai a macska bajszára emlékeztető szálakat növesztenek. A macskabajuszfélék közé tartozik a fekete virágú denevérvirág (Tacca chantrieri) is, melyet szobanövényként nevelhetünk.
A macskák talpa is megihlette a növénynévadókat. Míg a macskatalpfű (Aeluropus) elsősorban a Földközi-tenger vidékén honos, a macskatalp vagy macskagyopár (Antennaria) legtöbb fajtája Észak-Amerikában él, de néhány fajuk Európa hegyvidékein – így az Alpokban és a Kárpátokban is – megtalálható. Ennek az apró növénynek leginkább tömött, kerek virágai emlékeztetnek a macska talpára.
Nem a herefélék, hanem az árvacsalánfélék közé tartozik a macskahere (Phlomis) nemzetség. Sajnos forrásaink nem tértek ki a magyar elnevezés eredetére, így csak tippelni tudunk. A hazánkban is elterjedt gumós macskahere gumói kétségtelenül hasonlítanak a macska – vagy más állat – heréire. Talán ez a hasonlóság volt a névadás alapja.
A macskák nemi szerve más növénynevekben is megjelenik. A macskatökű szilva egy nagyon apró szemű, vadon termő szilvafajta. A macskapöcse paprika pedig egy kis méretű, hegyes, piros paprika. Ezt tartják a hagyományosan hazánkban termesztett paprikafajták közül a legerősebbnek.
A macska farkához hasonló a macskafarkú veronika (Veronica spicata) és az egyes vidékeken macskafarkúperje néven is ismert mezei komócsin (Phleum pratense) virágzata is. Ezzel szemben a macskaláb nevet a lózsályára (Salvia verticillata) használják. Arra sajnos nem sikerült rájönnünk, miért. Talán olvasóink tudják.
A rambután nevében a maláj-indonéz rambut ’haj, szőr’ szó ismerhető fel. Az elnevezés alapja az volt, hogy a rambután termését apró, horgas szőröcskék borítják.
A macskaszemekről már korábbi cikkünkben is sokat írtunk. akkor azonban azt nem említettük, hogy macskaszemnek egy növényt is hívnak. Priszter szótára szerint Nephelium malaiense tudományos nevű, Délkelet-Ázsiában honos növényt hívják így. A szappanfafélék (Sapindaceae) családjába tartozó Nephelium-nemzetséget magyarul hamislicsi néven emlegetik. A macskaszem nevet talán azért kaphatta, mert a termés kettévágva valóban egy szemre hasonlít. A nemzetség legismertebb képviselője a rambután vagy hamis licsi (Nephelium lappaceum), ami a Maláj-félszigeten őshonos. A forró égövben Ázsián kívül is több helyen termesztik.
(Forrás: Wikimedia Commons / U.S. Pacific Basin Agricultural Research Center / PD)
Macskaragaszkodás
Vannak olyan növények, amik illatukkal kifejezetten vonzzák a macskákat. Ilyen a gyógyszeriparban is széleskörűen használt macskagyökér (Valeriana), illetve a macskafű, macskafül, macskanádra, macskapitty, macskaméz(elke) néven is ismert macskamenta (Nepeta). Bár a macskagyökér gyökeréből nyugtató, altató hatású készítményekben használják, a növény szagolgatása nem feltétlenül nyugtató hatású a macskákra. Sőt, az állatok egy része kifejezetten izgatott lesz tőle, feldúltan szaglászik, és a növényen hentereg. Nagyobb mennyiség elfogyasztása azonban náluk is álmosságot, izomlazaságot okoz. A macskagyökérhez hasonló hatása van a macskafélékre a macskamentának is. Ezt ki is használja a kereskedelem: számos macskamenta-illatú macskajátékot lehet kapni. A rovarok egy része viszont nem szereti a macskamenta illatát, így a növény illóolaját használják szúnyogok, csótányok és hangyák elriasztására is.
(Forrás: Wikimedia Commons / Christian Hummert / GNU-FDL 1.2)
Végül lássuk, mit takar a macskaméz szó! Ezt egyrészt használják az előbb említett macskamenta megnevezésére. Másrészt a citromfű (Melissa officinalis) is egyes vidékeken a macskaméz névre hallgat. Hasonlóan a macskagyökérhez és a macskamentához, a citromfű is széles körben ismert és használt, nyugtató hatású gyógynövény.
Ám nem csak növényekre használható a macskaméz szó. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) szerint egyrészt használták ’nádcukor’, másrészt ’mézga, gumi’ értelemben. Arra sajnos a szótár nem tér ki, mi volt itt az elnevezés alapja. Azt azonban érdemes megemlítenünk, hogy a gyümölcsfák kérgén keletkező mézgának nagyon sok népi elnevezésében szerepel a macska- előtag. Ez a borostyánsárga, ragadós anyag még a következő neveket kapta: macskacukor, macskacsiriz, macskagumi, macskaszar, macskaszurok, macskatakony. Talán azt gondolták, hogy a fákon előszeretettel mászkáló macskák kenik a kéregre ezt a ragadós anyagot? Sajnos a választ nem tudjuk.
Azzal viszont biztathatjuk olvasóinkat, hogy a megválaszolhatatlan macskás kérdéseknek még nincs vége. Sorozatunk következő részében az állatneveket vesszük górcső alá. Nem is gondolnánk, hány olyan állat él földön, vízen, levegőben, aminek a nevében szerepel a macska szó!
Források
A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.)
A magyar nyelv értelmező szótára
Új magyar tájszótár
Priszter Szaniszló: Növényneveink
Csapody Vera – Priszter Szaniszló: Növénynevek szótára
Bernd Nowak – Bettina Schulz: A trópusok gyümölcsei