-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sok oka lehet annak, ha egy növényt a kutyákról neveznek el, nem csak az, ha a kutyák szeretik az adott gyümölcsöt. Körképünk bemutat ehető és mérgező növényeket, s utunk során még Kínába is ellátogatunk.
Cikksorozatunk korábban megjelent darabjai:
Azt már megtanultuk, hogy a kutyaszőr, a kutyatalp és a kutyanyelv nem csak házi kedvencünk testrésze lehet, hanem egy-egy, vagy akár több növényfajt is takarhat az elnevezés. Most is a növényvilágban kalandozunk, most elsősorban gyümölcsök után kutatunk. Vajon a kutyák szeretik a kutyaszilvát és a kutyamonyú körtét?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Gyümölcsevő ragadozók
A cikkben szereplő gyümölcsneveket az Új magyar tájszótárban szereplő alakjukban írjuk. Ez esetenként eltér attól, ahogy a helyesírási szabályok szerint írni kellene a az elnevezést. Olvasóink megkereshetik a nem szabályosan írott neveket!
A kutyák mint ragadozók elsősorban húsevő állatok. Ám a kutyatápok is tartalmaznak növényi eredetű anyagokat, és a kutyák olykor maguktól is fogyasztanak növényeket. Az Új magyar tájszótár (ÚMTSz.) szerint – bár természetesen ez nem egy kutyatáplálási kézikönyv – például szeretik az apró szemű, hullott szilvát, amit ezért kutyaszilvának neveznek.
Vajon a kutyacseresznyét is azért nevezik így, mert a kutyák szívesen csemegéznek belőle? Ahhoz, hogy a választ megtaláljuk, először azonosítanunk kell, mi ez a növény. Nem más, mint a május elején virágzó, ezért májusfa néven is ismert, hazánkban is őshonos zelnicemeggy (Prunus padus syn. Padus avium). Ezt a fát 2012-ben az év fájának választották.
A fa ehető termése kinézetre apró cseresznyének vagy meggynek tűnik, ám íze meglehetősen fanyar, jól összehúzza az ember száját. Az érett termések nem potyognak le olyan könnyen, mint például a szilva, hanem inkább a madarak csipegetik el őket. A kutyacseresznye elnevezés arra utal, hogy ez a gyümölcs nem valami finom – leginkább egy rossz ízű cseresznyére emlékeztet. Tehát a kutya előtag itt a rossz minőségre utal. Egyes források szerint egyébként a cseresznye egyenesen mérgező a kutyák számára.
Egy harmadik, gyümölcsök jelzőjeként használt szóban is felbukkannak a kutyák. Milyen lehet a kutyamonyú-körte, kutyamonyú-szilva? A mony szóról már korábban megírtuk, hogy ’tojás, here’ jelentésű, mára csak nyelvjárásokban élő szavunk. Mivel a kutyák nem raknak tojást, itt egyértelmű, hogy a körtét, szilvát a kutya heréjéhez hasonlítják. Azt sajnos nem sikerült kiderítenünk, itt a termés alakja vagy esetleg mérete ihlette-e a névadást. Mint ahogy azt sem tudjuk pontosan, a kutyatök(ű)-szilva, kutyatökű-barack pontosan hogy néz ki. Ezekben szintén a kutyák heréjével való hasonlóság volt a névadás alapja.
Még egy kevéssé ismert gyümölcsöt megemlítenünk, amelynek elnevezésében a kutya szót találjuk. Ez a kutyaeper vagy eperparéj (Chenopodium capitatum syn. Blitum capitatum). Ennek levele a spenóthoz hasonlóan használható, apró, pirosas termésének pedig eperíze van.
Zöldségestál
Nem csupán gyümölcsökkel találkozunk a kutyás növények között. Vannak olyan növények is, amiknek neve azt sugallja, valamilyen zöldségféléről van szó. Ám ha közelebbről megnézzük ezeket, kiderül, nem biztos, hogy használhatjuk a konyhában ezeket a növényeket.
Lássuk először a kutyahagymát! Ez nem más, mint a hazánkban is gyakori üstökös gyöngyike (Muscari comosum syn. Leopoldia comosa). Ennek a tavasszal réteken virágzó, hagymás növénynek a hagymáját a mediterrán országokban étkezési célra használják, ezért egyes fajtáit termesztésbe is vonták. A hagymát nem csak savanyúságként fogyasztják, hanem megfőzve például sajttal, kenyérrel és borral, vagy tésztára rakják, gombával párosítják.
A kutyakaporral már közel sem ilyen egyértelmű a helyzet abból a szempontból, hogy ehető-e. Ezt a szót, amelyben a kutya ismét pejoratív jelentéstartalmat hordoz, egy sor növényre használták szerte az országban az ÚMTSz. szerint:
- kaporlevelű ebszékfű (Tripleurospermum indorum)
- nehéz szagú pipitér (Cotula foetida)
- napraforgó kutyatej (Euphorbia helioscopia)
- nyári hérics (Adonis aestivalis)
- vadkapor – közelebbről nem meghatározott növényfaj
A felsoroltak közül a napraforgó kutyatej például erősen mérgező, semmiképpen ne használjuk kapor helyett, akármi is legyen az elnevezése! A nehéz szagú pipitér pedig kutyák, macskák, lovak és tengerimalacok számára mérgező anyagokat tartalmaz. A nyári hérics is szívre ható hatóanyagokat tartalmaz, ezért enyhén mérgező.
A goji bogyó elnevezést az ördögcérna nemzetség egyes fajainak termésére használják. A manapság sokfelé kapható terméseket afrodiziákumnak, immunerősítőnek, fogyasztószernek, rák ellenes szernek és még ki tudja minek használják.
Azt pedig senkinek sem javasoljuk, hogy a kutyabogyó vagyis a fekete csucsor (Solanum nigrum), vagy a gyakori ebszőlő csucsor (Solanum dulcamara) bogyóiból falatozzon, esetleg az ördögcérna vagy más néven kutyabogyóka (Lycium barbarum) termését kóstolgassa. A goji bogyó néven forgalmazott kínai ördögcérna (Lycium chinensis) helyett se fogyasszuk a termést. Ezek a hazánkban gyomnövényként növő, a burgonyafélék közé tartozó növények ugyanis olyan toxikus anyagokat tartalmaznak, amik nagyon komoly tüneteket okozhatnak, gyermekekre nézve különösen veszélyesek.
Cikksorozatunk ezekkel a mérgező növényekkel nem ért véget. A következőkben az Egyik kutya, másik eb mondás jegyében azokat az összetett szavakat vizsgáljuk, amelyekben az eb szót találjuk meg.
Források
A magyar nyelv etimológiai szótára (TESz.)
Új magyar tájszótár (ÚMTSz.)
Priszter Szaniszló: Növényneveink
Csapody Vera – Priszter Szaniszló: Magyar növénynevek szótára
Ujhelyi Péter (szerk.): Élővilág enciklopédia. A Kárpát-medence gombái és növényei
Horst Altmann: Mérgező növények és állatok