-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hazánkban élő közel százezer Ágnes nevű lány és asszony legtöbbje január 21-én ünnepli névnapját. Ez a nap ugyanis Szent Ágnes szűz vagy más néven Római Szent Ágnes emléknapja. A hagyomány szerint ezen a napon temették el az igen fiatalon, mindössze 12-13 évesen mártírhalált halt kislányt. Ki lehetett vajon a középkorban igen széles körben tisztelt szűz?
Köszönjük Dömötör Adrienne és Novák Attila segítségét.
Szent Ágnes történetében meglehetősen kevés az, ami biztosan tudható. Ennek ellenére tisztelete nem csak a római katolikusok között, hanem az anglikán egyházban, az ortodox kereszténységben, valamint az amerikai lutheránus egyházakban is népszerű. Így a neki szentelt templomokat Kanadától Ausztráliáig megtaláljuk.
Bár Szent Ágnessel kapcsolatban igen sok történet fellelhető, a vele kapcsolatos tényekről Diós István így fogalmaz:
Bár a szent nevén kívül más alig volt ismeretes, Ágnes a hitnek és a tiszteletnek köszönhetően nagy szentté lett.
Az állhatatos szűz
Így adatok híján lássuk, mit mondanak a legendák! A források egyetértenek abban, hogy Ágnest igen fiatalon, 12 vagy 13 éves korában végezték ki, 304 körül. Az a motívum is általában közös a történetekben, hogy Ágnes szilárdan kiállt amellett, hogy ő Jézus jegyese, és másnak – sem vagyonos kérőknek, sem katonáknak – nem adja a kezét. Abban eltérnek a beszámolók, hogy az iskolából hazafelé menvén akarta-e valaki feleségül kérni vagy más körülmények között. Mindenestre Ágnes hajthatatlan volt, és kitartott amellett, hogy ő már Jézus menyasszonya – állhatatossága miatt ki is végezték. Egyes változatokban azonban először a helyi bordélyházba hurcolták meztelenül, hisz szüzeket nem lehetett kivégezni. Ekkor Ágnes haja pillanatok alatt oly hosszúra nőtt, hogy eltakarta testét a kíváncsi szemek elől. A legendákban változatos halálnemeket találunk – roston sütés ugyan nincs bennük, de megégetés, lefejezés, karddal torkon szúrás szerepel. Lehetőleg mindegyik, hiszen Ágnesen nem fogtak a lángok, ezért kellett karddal véget vetni rövid életének.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Ágnes népszerűsítésében nem kis szerep jutott a gyors karriert befutó Szent Ambrus püspöknek, aki egyrészt megírta a vértanúság történetét, másrészt egy költeményben is megemlékezett az ifjú szentről. A verset Babits Mihály műfordításában élvezhetjük magyarul.
A szűz hazai népszerűségét az is jelzi, hogy a ránk maradt magyar nyelvű kódexek közül kettőben is megtaláljuk Szent Ágnes történetét. Az 1514 és 1519 között elkészült Cordines-, és az 1526 körül írt Érdy-kódex is foglalkozik Szent Ágnessel. Bár a Keresztnevek enciklopédiája szerint a Debreceni kódex is tárgyalja a szűz történetét, a kódex betűhű átiratában csak Szent Ágota nevét találtuk meg – akinek története több ponton egyezik Ágnes történetével.
Régi szövegeket kedvelő olvasóink kedvéért álljon itt a Cornides-kódex egy részlete, mely a tizenhárom évesen mártíromságot szenvedett Szent Ágnes eszességét dicséri, és megemlíti Szent Ambrus püspököt is.
Kezdetyk zvz zent agneſ azzonnak elete ·
Zent agnes azzon vala jgeen ezes zvz ·
mykeppen zent ambrus tezen ev rula ta
nolſagot · ky meg jrta evneky kennyat ·
Zent agnes azzon ev eletenek tyzenhar
mad eueben · halalt el vezte · es eletet lele ·
Iollehet hog zent agnes azzonnak ezten
devkben iffyvſag zamlaltatneek · de az ev
elmeenek merhetetlen nagy venſege vala ·
(Cornides-kódex betűhű átirata, 205. o.)
A fenti szövegrészlet jól mutatja, hogy az 1500-as években a magyar hangjelölés még igen távol állt a maitól. Ez a kódexíró a z betűt több hang (az sz és a z) lejegyzésére is használta, míg az s-t két különböző betűvel is jelölték (itt az átiratban ſ és s: agneſ ~ agnes). Az is érdekes, hogy a kódexekben szent Ágnes asszony néven szerepel a valamikori kislány, akit többek között pont szüzessége és tisztasága miatt tisztelnek, és aki a legendák szerint pont a férjhez menést tagadta meg. A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) szerint az asszony szót eredetileg ’úrnő’, a későbbiekben pedig egyszerűen ’nő’ jelentésben használták. Csak a fenti kódexek keletkezésének idejétől fordul elő a mai, ’férjezett nő’ jelentés is az írásos dokumentumokban. Így nem csoda, hogy a fenti kódexben a szent Ágnes asszony kifejezésben még ’nő’ az asszony szó jelentése.
A tiszta bárány
Végezetül vizsgáljuk meg magát az Ágnes szót. Történetét tekintve a legszélesebb körben elfogadott nézet szerint a görög hagnosz ’szent, szűz, tiszta’ szó leszármazottja. Ez a tő már a görögben számos személynévben megjelent. Feltehetően ezek valamelyikének egy becéző alakja, a Hagnész került át a latinba, Agnes formában. Ám a név igen hasonlított a latin agnus ’bárány’ szóra, így a későbbiekben ezzel a szóval is azonosították.
Az Ágnes név azok közé a vegyes hangrendű szavak közé tartozik, melyek mind magas, mind mély hangrendű toldalékot felvehetnek. További példák: klarinéttal ~klarinéttel, mágnessal ~ mágnessel, martinival – martinivel, de ide tartozik a magas hangrendűnek tűnő férfinak ~ férfinek is.
Ennek az Agnes ~ agnus formai azonosságnak, valamint annak köszönhetően, hogy a bárányt az ártatlanság és Jézus szimbólumának tekintik, a legendák szerint igen hosszú hajú Szent Ágnest – a kertészek, a jegyesek és a szüzek védőszentjét – általában báránnyal ábrázolják. Ha bárányt nem is adunk minden Ágnesnek vagy Ágnesnak, legalább hívjuk fel Ágnes nevű ismerőseinket ma, Szent Ágnes napján.
Források
Fercsik Erzsébet – Raátz Judit: Keresztnevek enciklopédiája
Diós István: A szentek élete. Szent Ágnes
Szent Ágnes a magyar és az angol Wikipédián
Jacobus de Voragine: Legenda Aurea. Szent Ágnes Szűz
Agnes név az angol Wikipédián
Cornides-kódex a Nyelvtudományi Intézet honlapján