-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Dél-Szudánban több évtizede uralkodó polgárháborús helyzet miatt a terület kezdetben is erősen hiányos infrastruktúrája szinte teljesen megsemmisült. Ez is jelentősen hozzájárult, hogy nemcsak hogy nyelvészek nem járták a vidéket az elmúlt harminc évben, de még a legalapvetőbb etnikai adatokat se lehet megbízható pontossággal tudni Dél-Szudán lakóiról. Mégis, kik lehetnek a világ legújabb országának a lakói? – ezt próbáltuk meg kideríteni.
Dél-Szudán múlt hónapban szavazott függetlenségéről. Kiválik Szudánból, mert az elmúlt több mint félévszázados együttélésük az északi arablakta vidékkel eddig leginkább csak konfliktust és szenvedést hozott. A szinte folyamatos polgárháborúknak köszönhetően legalább kétmillió dél-szudáni halt meg, és még nagyobb a menekülésre és menekülttáborokba kényszerítettek száma. Dél-Szudán infrastruktúrája gyakorlatilag teljesen megsemmisült, a gazdag olajkészletek ellenére még a fővárosban, Dzsubában is csak földutak vannak, a helyzet máshol pedig még rosszabb. Így aztán nem meglepő, hogy a terület lakosairól sincsenek pontos adatok, becslések szerint úgy 10 millióan lakhatják a hat és fél Magyarországnyi mocsaras-esőerdős vidéket, amely nagyon eltér a sivatagos északtól. A lakosok többsége nomád pásztorkodásból él, de az ország területén feltárt óriási olajtartalékokban hatalmas gazdasági lehetőség rejlik.
(Forrás: wikimedia commons / Fabrizio Demartis)
Egyiptom csak 1870 körül kolonizálta Dél-Szudánt , ezt örökölték meg az angol gyarmatosítók. Az angolok ugyan eleinte külön tartományokként kormányozták északot és délt, de 1947-ben egy szudáni küldöttekkel megrendezett konferencián egy egységgé szerveződött a két rész, így válhatott a kulturálisan rendkívül eltérő észak és dél egy országgá 1956-ban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az elarabosodott és muszlim északkal ellentétben Dél-Szudánt nem arab anyanyelvű, keresztény és törzsi vallású fekete-afrikai népek lakják. A többségük valamilyen nílus-szaharai nyelvet beszél, mint a dinkák, a nuerok, a sillukok és a barik is. E négy nép adja Dél-Szudán lakosságának több mint felét, összességében azonban körülbelül kétszáz különböző etnikumot tartanak még számon. A legjelentősebb nem nílusi-szaharai nyelv Dél-Szudánban a zande, amelyet párszázezren beszélnek az országnak a Kongói Demokratikus Köztársasággal határos vidékén. A zande nyelvet az ubangi nyelvek közé sorolják, de az már nem teljesen tisztázott, hogy e Közép-Afrikában beszélt nyelvek vajon a niger-kongói nyelvek közé tartoznak-e.
(Forrás: http://southsudaninfo.net/)
Dél-Szudán korábban említett nyelvei mellett nílus-szaharai nyelv még például a maszáj és a núbiai is. E nyelvek egyik közös különlegessége a nyelvtani számok rendszere. A főneveknél az egyes számot raggal kell jelezni, mert az alapszavak tárgyak, élőlények csoportjait jelölik, de a többes szám jelzésére külön is van lehetőség. A dinkák nyelveinek – saját megnevezésük dzsien – négy nagy változata van, melyek eléggé eltérnek ahhoz, hogy saját írásos standardot kívánjanak, bár az évtizedekig tartó polgárháború miatt nem igazán beszélhetünk írott nyelvekről. A dinkákat régebben híresnek tartották magasságukról, de egy 1995-ös felmérés „csak” 176 cm-es átlagmagasságot mért a férfiaknál.
A nuerek a dinkához közeli nyelvet beszélnek – mindkét nyelv nagyon gazdag magánhangzókban, akár 13-at is megkülönböztethetnek, a tónusokat nem is számítva. A két szomszédos nép nincs jó viszonyban egymással, a dinkák többsége felvette a kereszténységet az angol időszak alatt, míg a nuerek keményen ellenálltak, és ma is törzsi vallásúak. A főváros környéke a szintén nílusi nyelvet beszélő barik hazája, bár magában Dzsubában az arab helyi pidzsin – egyesek szerint kreol – változata is elterjedt közvetítőnyelvként.
(Forrás: wikimedia commons / Jenn Warren)
A szavazás ugyan már lezárult, de közel sem oldódott még meg minden kérdés. Például a két ország határán fekvő Abyei tartomány hovatartozásáról még később fognak határozni. A korábban dinkák által lakott területet ma vegyesen lakják, itt is sok olajat találtak az elmúlt időszakban, de a tartománynak januárban nem volt lehetősége szavazni arról, hogy melyik országhoz tartozzon a jövőben.
A bonyolult nyelvi-etnikai helyzet és a gyakran ellenséges, rasszista, arabul beszélő észak miatt érthető, hogy a helyi politikusok leginkább az angolt szeretnék megtenni az új ország hivatalos nyelvének.
Források