-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nyolcvanhatodik alkalommal osztották ki az Oscar-díjakat. A három elismerést kiérdemlő „Mielőtt meghaltam” a gyógyszeripar visszásságait, az AIDS-elleni harcot állítja a középpontba, a történetet Ron Woodroof élete ihlette.
Magyar idő szerint március 3-án, hétfőn hajnalban osztották ki nyolcvanhatodik alkalommal az Oscar-díjakat. A hat elismerésre jelölt Mielőtt meghaltam című film – amely március 6-án kerül a hazai mozikba – középpontjában a gyógyszeripar visszásságai, az AIDS-elleni harc áll. A történetet Ron Woodroof valós küzdelme ihlette. A film alkotói végül három elismerésben részesültek. Az alábbiakban arról lesz szó, milyen valós alapja lehet a történetnek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Mielőtt meghaltam
A Mielőtt meghaltam című a művet 2013-ban a Torontói Filmfesztiválon mutatták be, az amerikai mozikban pedig 2013 szeptemberében kezdték el vetíteni. A mű két Golden Globe-ot (Matthew McConaughey, Jared Leto) és további negyven elismerést kapott. Hat Oscar-jelöléséből végül három járt az alkotóknak: a legjobb férfi főszerepért McConaughey, a mellékszerepért Jared Leto vehette át, illetve a legjobb smink-fodrász kategóriában is díjazták Adruitha Leet és Robin Mathewst.
Ron Woodroof nem sokkal a halála előtt találkozott a film forgatókönyvírójával. A Jean-Marc Vallée rendezésében megszületett film főszerepét Matthew McConaughey alakítja, aki a karakter kedvéért állítólag több mint 40 fontot fogyott, egészségét is kockáztatva. A kritikák már egekig magasztalták Matthew McConaughey és Jared Leto alakítását, megérdemelten.
A filmben – ami habár Woodroof életére épül, sok fiktív elemet tartalmaz – Ron villanyszerelőként tengeti hétköznapjait, de igazán a rodeók világában érzi otthon magát. Vérbeli texasi cowboy, aki nem tulajdonít különösebb jelentőséget a holnapnak. Sokként éri, amikor egy baleset után HIV fertőzéssel diagnosztizálják; az orvosok szerint csak harminc napja van hátra. Megpróbálja saját kezébe venni sorsát, alternatív gyógymódokat és Amerikában nem engedélyezett gyógyszereket kutat fel, és idővel széles körben terjeszt is. A cowboyt elhagyják a barátai betegségében , önmagára maradva igyekszik életben maradni. Küzd önmagával, a betegséggel, az FDA (Food and Drug Administration; kb. az amerikai ÁNTSZ) embereivel, orvosaival. Az életéért, az életben maradásért küzd. Társa a szintén fertőzött, transzszexuális Rayon.
De ki is volt valójában Woodroof?
HIV, AIDS
A szerzett immunhiányos betegség, az AIDS (Acquired Immuno Deficiency Syndrome) okozója, a HIV vírus az ember vérével, nemi váladékával, azzal érintkező eszközökkel, illetve anyatejjel terjed. A vírus az immunrendszert gyengíti. Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint a fertőzést követően egy-két hónap elteltével „az esetek 30%-ban enyhe, magától múló tünetek jelentkezhetnek. Testszerte kiütések, nyirokcsomó-megnagyobbodás, levertség, láz, izomfájdalom léphetnek fel. Néhány hét alatt maguktól elmúlnak.”
A betegséget először 1981-ben írták le, a nyolcvanas évek közepén kezdett egyre szélesebb körben terjedni. Kezdetben a betegséget a homoszexualitáshoz, illetve a kábítószer-használathoz kötötték. A Nemzetközi Vírus Nomenclatura Bizottság 1986-ban adta a HIV (Human Immundeficientia Virus) nevet. A HIV a burokkal rendelkező vírusok, a retrovírusok családjának lentivírus alcsaládjába tartozik.
Egy 2013. év végi publikáció szerint egy új kísérleti gyógyszerrel sikerült laboratóriumi körülmények között megállítani a HIV-vírus terjedését.
Ron Woodroof 1950-ben született, villanyszerelőként dolgozott. 1986-ban AIDS-t diagnosztizáltak nála; orvosai két évet – a film szerint harminc napot – jósoltak neki. Ő azonban nem fogadta el a szakvéleményt, és mivel ekkor a kutatások igencsak kezdeti stádiumban voltak még, saját maga is alternatív gyógymódokat keresett. Az Amerikai Egyesült Államokban hivatalosan nem engedélyezett gyógyszereket is kipróbált, és idővel terjesztette is ezeket. 1987-ben létrehozta a Dallas Buyers Club – ez a film eredeti címe is – elnevezésű szervezetet, amely tulajdonképpen az aktuális törvényeket kijátszva igyekezett legálissá tenni a gyógyszerekkel való kereskedést. Több mint száz különböző szer szerepelt a listán, a készítményeket laboratóriumokban is tesztelték.
(Forrás: Wikimedia Commons / National Institutes of Health (NIH))
„Nincs vesztenivalóm”
Woodroof maga csempészte be a gyógyszereket az Egyesült Államokba, hol papnak, hol orvosnak öltözve. A The Dallas Morning News újságírója 1992-ben készített vele egy hosszabb interjút, amelyben részletesen beszámol útjairól, a Dallas Buyers Clubról és annak működéséről. Többek közt Mexikóból, Nagy Britanniából, Japánból, Dániából csempészett be különböző szereket az USA-ba.
Mindezt a következőképp magyarázta: „Nem látok semmi olyat, ami mérgezőbb lenne, mint a HIV. Sok mindent kockáztattam; kipróbáltam, ami majdnem megölt, de továbbra sem adom fel. Nincs vesztenivalóm”. Woodroof végül nem csupán harminc napig, nem is két évig élt: 1992. szeptember 12-én hunyt el.
„A saját magam orvosa vagyok”
A nyolcvanas évek közepén az egyik AIDS elleni gyógyszerként az FDA (Food and Drug Administration) az AZT-nek (azidothymidine) nevezett szert hagyta jóvá. Woodroof természetesen maga is kipróbálta orvosai javaslatára, de a kezelés következtében majdnem meghalt. Ez ösztönözte arra, hogy más módszereket, szereket keressen. Elsősorban olyanokat, amelyeket más országokban törvényesen be lehetett szerezni. „A saját magam orvosa vagyok” – nyilatkozta egy újságírónak.
Ahogyan a klub egyre növekedett, egyre inkább az FDA és a nyomozóhatóságok látószögébe került. Nem véletlenül, hiszen Woodroof nem engedélyezett szereket csempészett az országba, és terjesztett. Habár, mint kijelentette, a segítés, és nem a haszonszerzés motiválta. Hogy ez igaz vagy sem, nem tudni.
Küzdelme minden esetre rávilágított az AIDS elleni harc fontosságára, és a betegek jogaira az alternatív gyógyszerek használatához és egyéb kezelésekhez. De tevékenysége felvetett egy másik kérdést is: vajon hol a határ a valódi tudomány és a Mielőtt meghaltam című filmben éppen életmentőnek vagy legalábbis meghosszabbítónak bemutatott áltudományosság között.
Forrás
Buying time: World traveler Ron Woodroof smuggles drugs -- and hope -- for people with AIDS