-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Elég életközeli nyelvhasználati probléma, ha a McDonald’s szót többes számba kell tennünk írásban. Hogy írjuk le: kötőjellel vagy egybe? Ész és szív harca kezdődik. A legjobb lenne az egészet kikerülni.
Van az úgy, hogy nagyon hétköznapi, nagyon gyakori tulajdonnevek nagyon egyszerű magyar toldalékolásakor is megakadunk. Ilyenek például a márkanevek: sokfélék, változatos az írásmódjuk, és nem egyben fordul elő olyan írásmód, amely a magyarban szokatlan vagy nem is létezik. Ilyen például a McDonald’s, ahova betérni könnyű, de toldalékolni már annál nehezebb... Ez történt az egyik ismerősömmel is, aki ezt kérdezte tanácstalanul a Facebookon:
Hogyan rakod helyesen többes számba: McDonald’s?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Értjük a tanácstalanságot: olyan ez a szóalak, mintha csupa rossz lehetőség közül lehetne csak választani. Ismerünk persze mindenféle szabályokat az idegen tulajdonnevek, ezeken belül is a márkanevek toldalékolására. De ha az egyszerűen hülyén néz ki, mit teszünk? – El kell döntenünk, hogy mi a fontosabb, az akadémiai szabályzat követése vagy a praktikus kiolvashatóság. (Ezek nem egyszer sajnos ellentmondanak egymásnak.) Lássuk a lehetőségeket!
Olyan sok választásunk nincs: vagy kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot (McDonald’s-ok), vagy egybe írjuk a kicsit problémás végű szótővel (McDonald’sok). Bár a helyesírás nem esztétikai kérdés, az első megoldás mégis „jobban néz ki”. Valójában persze ez nem csupán a szépérzékünknek kedvez: sokkal könnyebben olvasható ki a kötőjeles írásmódú alak, ugyanis benne a márkanév jól és könnyen azonosítható, míg az egybe írt verzióban az aposztróf jobb oldalán levő sok elég félrevezető. A praktikusság (és a „szépség”) jegyében tehát kötőjellel kapcsolnánk.
A rideg valóság ezzel szemben az, hogy a magyar helyesírás hatályos szabályai szerint a McDonald’sok alak a helyes. Az akadémiai helyesírási szabályzat (AkH.) 217. pontja szerint akkor kapcsoljuk kötőjellel az idegen közszavakhoz és tulajdonnevekhez a toldalékot, ha a) ha a végén úgynevezett néma betű van (Peugeot-k), ha b) ha két vagy több különírt elemből áll és a toldalék képző (Burger King-ek, Burger King-es), c) ha az idegen tulajdonnév kettőzött betűre végződik, és azonos betűvel kezdődő magyar toldalékot akarunk hozzákapcsolni (Dell-lel). Hát, a McDolnald’s egyik kategóriába sem esik, így egybe kell írni.
Jó, reménykedhetünk még abban, hogy a sok szempontból modernebb Osiris Helyesírás (OH.) mást mond... De olyannyira nem, hogy még a szószedetben is szerepel, ugyan más toldalékkal: mcdonald’sos (azért ez az íráskép se semmi!). Ez természetesen egybevág azzal, amit az „egyéb, sajátos írásjeggyel rendelkező márkanevek” szabályairól a 224. oldalon olvashatunk.
A szabályok – nem először és valószínűleg nem is utoljára – ellenkeznek intuíciónkkal és a könnyű kiolvashatóság praktikus szempontjával. Ha nem akarjuk megszegni a helyesírási szabályokat, találhatunk azért kiskaput: okos enged, írjuk azt, hogy: McDonald’s éttermek vagy McDonald’s üzletek. Így az akadémiai helyesírás kecskéje is jóllakik, és az józan eszünk káposztája is megmarad.