-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A „fából vaskarika” nem feltétlenül abszurd kifejezés. A nyelvben ugyanis minden lehetséges.
Olvasóink kérdéseit hol könnyebb, hol nehezebb megválaszolni. Ám a legfurfangosabb kérdésre sem annyira nehéz válaszolni, mint azokra a kérdésekre, melyet olvasóink maguk válaszolnak meg. Névtelenségét megőrző olvasónk írja:
Karácsony előtt a piacon sétálva láttam a feliratot: bükkfakanál. Értettem, hogy a felirat arra utal, hogy bükkfából készült fakanalakat árulnak, de valahogy ez helyesírásilag nem stimmel. Gondolkoztam: bükk-fakanál vagy bükkfa-kanál? Egyik sem tökéletes. A legjobb talán a „bükkfa fakanál” lenne, de a két „fa” egymás mellett nem esztétikus (bár ez nem nyelvészeti kategória).
A „fakanál” szó már annyira összeolvadt, hogy szinte észre sem vesszük hogy összetett szó (mint pl. a „rendőr” szó esetében). Akár lehetne olyan fakanál is, ami nem fából, hanem műanygból készült.
A műszaki szakirodalomban például létezik az első pillantásra abszurd „vasbeton talpfa” kifejezés hasonlóan a fentiekhez. Eredetileg ugyanis a sínek alatt elhelyezett alátámasztó fából készült, később váltotta ezt fel a nagyobb teherbírású és tartósabb vasbeton.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nagyjából egyet is értünk olvasónkkal. Előfordul, hogy egy tárgy elnevezésébe belekerül annak az anyagnak a neve, amelyből a tárgy tipikusan készül. Amikor pedig ugyanezt az eszközt egy másik anyagból készítik, akkor kissé furán hathat a látszólagos ellentmondás. Ilyen szerkezeteket nem nehéz találni, rövid keresés után mi is találtunk réz piszkavasat, vas piszkafát és fa macskakövet.
A fakanalas példa azért más, mert itt nem más anyagról van szó, csupán az anyagnévi rész és a jelzett szó is tartalmazza ugyanazt az anyagnevet. A magyar helyesírás szabályai (AkH.) értelmében a bükkfakanál semmiképpen sem helyes, mivel a 115. pont a következőket mondja ki:
Anyagnévi jelzős kapcsolatnak azokat az alakulatokat tekintjük, amelyekben az előtag azt jelöli, hogy az utótagként megnevezett tárgy abból az anyagból készült. Az anyagnévi jelzőt, ha egyszerű szó, egybeírjuk a nem összetett főnevekkel: aranygyűrű, alumíniumedény,faburkolat, gyapjúsál, kőfal, platinatégely stb. – Ha azonban az anyagnévi jelzős kapcsolatnak valamelyik vagy mindkét tagja összetett szó, az anyagnevet különírjuk jelzett szavától: acél mérőszalag, bőr pénztárca; nyersselyem ing, vasbeton gerenda; műanyag padlóburkolat; stb.
Mindezek értelmében a bükkfából készül kanalat bükkfa kanálnak, a bükkből készült fakanalat bükk fakanálnak kell írni. Az előbbi azonban nem feltétlenül fakanál a szó ’(hosszú nyelű, kis és lapos fejű) főzőkanál’ értelemben, az utóbbi pedig azért nem ideális, mert a bükk (tölgy, nyír stb.) magában ritkán használatos anyagnévként.
A bükkfa fakanál valóban tautologiukusnak tűnhet, és nem csupán azért, mert kétszer szerepel benne a fa, hanem azért is, mert az összeolvadás azért nem történt meg teljesen. A fakanál ’főzőkanál’-ként is általában fából készült eszközre vonatkozik. Arról sem feledkezhetünk meg, hogy fakanálnak hívjuk a fából készült kanalakat is, legyenek bármilyen formájúak vagy funkciójúak. Viszont előfordul, hogy a félreérthetősége elkerülése végett ezeket kénytelenek vagyunk körülírással (pl. fából készült kanál) megnevezni őket. A bükkfa fakanál esetében a zavart az is okozhatja, hogy az anyagnévi jelző a fakanál szóban is megerősíti az anyagnévi elemet, holott az ismétlés nyilván annak egyértelmű tételét szolgálja, hogy itt főzőkanálról van szó. „Megoldásként” nem is javasolhatunk mást, mint a bükkfa főzőkanál szerkezet használatát: ez egyértelmű és természetes.