-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A nyelvészeknek is lépést kell tartaniuk a korral, fel kell tudni használniuk a modern technológiai nyújtotta lehetőségeket. De mire használhatja a nyelvész a repülő robotokat?
Ahogy egyre könnyebb a drónok gyártása, egyre több területen alkalmazzák őket: a hadviselés mellett a mezőgazdaságban is egyre nagyobb szerephez jutnak, bevetik őket a graffitizők ellen, ráadásul vannak típusok, melyek testbeszéddel, rajokban is irányíthatóak. Legutóbb arról számoltunk be, hogy a talán nem is túl távoli jövőben az Amazon drónokkal kívánja kézbesíteni a megrendelt termékeket. Ez adta az ötletet a most indult lingBuzzFeed szatirikus nyelvészeti blognak, hogy feltegye a kérdést: hogyan alkalmazhatjuk a drónokat a nyelvészetben?
1. A megfigyelői paradoxont kiküszöbölő drón
Régi problémája a szociolingvisztikai (nyelvjárástani, szociológiai néprajzi, antropológiai stb.) kutatásoknak, hogy a megfigyelt személyek vagy közösségek másképp viselkednek (beszélnek) a kutató jelenlétében, mint egyébként. Gyakran viselkednek a kutató (vélt vagy valós) elvárásainak megfelelően, igyekeznek magukról előnyösebb képet kialakítani (bár volt már arra is példa, hogy „megtréfálták”, „átverték” a kutatót). Mennyire lehet megbízhatónak tekinteni a kutatási eredményeket, ha egyszer a kutató befolyásolja az eredményeket?
A megoldás egy csöndes, háttérben meghúzódó drón csúcstechnológiájú multimédiás eszközökkel. Az adatközlők zavartalanul fecserészhetnek, s a kutató nyugodtan elszürcsölhet egy bögre forró csokit, amíg a gép elvégzi a munkát.
2. Nyelvmentő drón
A világ nyelveinek többsége veszélyeztetett. Ezek megmentésére is felhasználhatjuk a drónokat. Ezek felkutatják a kihalással fenyegetett nyelvek beszélőit, majd szótárakkal és nyelvtanokkal bombázzák őket. Eközben beépített hangszóróikon népköltészeti alkotások szólnak, hogy ezzel is kulturális örökségük megőrzésére ösztönözzék a nyelvhasználókat. A kutató újságolvasás vagy shoppingolás közben is biztos lehet benne, hogy a jó ügyért folyó harc egy pillanatra sem áll meg.
3. Tanársegéd-drón
A nyest szerkesztői ezúton is elnézést kérnek egykori tanáraiktól, diáktársaiktól és kollégáiktól, akik hasonló kurzust tartanak, valaha tartottak, vagy a jövőben tartani fognak.
Régóta hangoztatott közhely, hogy a Bevezetés a nyelvtudományba-típusú előadásokat akár egy idomított majom is megtarthatná. Ezt a feladatot azonban egy drón is tökéletesen elláthatná. Ledarálhatja az előíró nyelvészettel kapcsolatos ellentmondásokat, amíg a kutató egy fürdőben áztatja megfáradt testét, vagy éppen fallabdázik. Egyedül a jegybeírás súlyos terhe hárul rá.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
4. A történeti-rekonstrukciós drón
Az összehasonlító nyelvtörténeti kutatások a legmerészebb nézetek szerint sem tudnak tízezer évnél korábbi időszakra visszamenni. Egy tachyon-meghajtású drón azonban képes óránként 9000 órát megtenni visszafele az időben, felkutatni az alapnyelveket és terepmunkát végezni a rekonstrukció érdekében. Ez a drón önvédelmi eszközökkel is rendelkezik, és felveszi a harcot a tömeges szókincs-összehasonlítás híveiként ismert Daleksekkel. Ezalatt a kutató videojátékokkal szórakozhat, vagy írhat egy könyvet a golfról.
5. Az izoglossza-kiigazító drón
Izoglosszáknak a nyelvi jelenségek határait nevezzük. Ezek azok a térképre rajzolt vonalak, melynek egyik oldalán az egyik jelenség található, a másik oldalán a másik – vagy egyik oldalán megfigyelhető egy jelenség, a másikon nem. Jelenség bármi lehet, egy hang, egy szóalak, egy toldalék, egy szerkezet, egy szó vagy egy szónak a jelentése. Sajnos régóta ismert tény, hogy az izoglosszák nem tükrözik pontosan a nyelvi valóságot: a meghúzott vonalak mindkét oldalán találunk olyan beszélőket, akiknél a másik jelenséget találjuk – de van olyan eset is, hogy ugyanazon beszélőnél mindkét jelenség előfordul!
Erre a kellemetlen helyzetre jelentenének megoldást a drónok, melyek az izoglosszák mentén járőröznének, géppisztollyal és mini gránátvetővel lennének felszerelve, és lecsapnának az adott oldalon nem megfelelő szót vagy alakot használókra. Ezalatt a kutatók sütit süthetnének, vagy megnézhetnének egy jó filmet.