-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk kérdezi, hogy a „csempe” főnévnek van-e köze a „csempészet” szóhoz. Az etimológiai szótárnak igen izgalmas feltevései vannak, de válaszai nincsenek.
Pál nevű olvasónk kérdezi tőlünk a következőt:
Régóta érdekelt, hogy mi az összefüggés a csempe, mint kerámialap, és a csempészárú, csempészet szavak között? Esetleg Önök tudják?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kérdés igen izgalmas, bár sok biztosat nem mondhatunk az összefüggésüket illetően. Bizonyítva ugyanis nincs, hogy köze lenne a csempészetnek a csempéhez, ugyanakkor A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) szerint nem is zárható ki az összefüggés. No de lássuk lépésről lépésre!
A csempe főnévnek – amelynek elsődleges jelentése ’kályhacsempe’ – első írásos nyoma 1708-ból maradt fenn. A szó eredetéről nem sokat tudunk, a TESz. szerint ismeretlen eredetű, a németből való származtatása nem fogadható el. A csempe főnévből -z igeképzővel jött létre a csempéz ige, amelyre az első írásos adat 1940-ből származik. A csempe főnév – és itt kezd el izgalmassá válni a történet – esetleg összefügg a csempe melléknévvel, de ez a kapcsolat nincs bizonyítva. De mit jelent a csempe mint melléknév?
A csempe melléknévnek a csonka szóhoz nincs köze, a csámpással való rokonsága kevéssé valószínű – a TESz. szerint.
A csempe melléknév jelentése ’ravasz, csalárd, hamis, csorba’. Első írásos nyoma 1784-ből való. Akárcsak a főnév, ez is ismeretlen eredetű a TESz. szerint. Eredetileg testi fogyatékosságot fejezhetett ki: ilyen kifejezésekben mint a csempeszájú vagy csömpeszájú ’ferde szájú’. Később aztán „lelki ferdeséget” is elkezdett jelenteni.
Létezett azonban egy másik melléknév is, amelynek nagyon hasonló volt az alakja: a csempes, amely viszont már 1329-ből fennmaradt. Ennek a jelentése ’csalárd, hamis’. Eredeti alakja csempesz lehetett, amely azt jelenti, hogy ’szabálytalan’; ebből az alakból jöhetett létre a csempes melléknév és csempesség főnév. A csempesz levezetésére két ötletet is megad a TESz. Az egyik szerint a csempeszájúból jöhetett létre, ebben az esetben a csempe melléknévvel függ össze. (Ebben az esetben azonban magyarázatra szorulna a nagy időbeli eltérés az alakok megjelenése között.) A másik szerint lehet, hogy a csemp ’dugáru’ származéka; utóbbi azonban 19. századi elvonás, méghozzá a TESz. szerintt éppen a csempeszből, úgyhogy ez a magyarázat körben forgó... Maradjunk tehát annyiban, hogy a csempesz/csempes is ismeretlen eredetű.
A csemp mint ’dugáru’ a TESz. szerint valószínűleg a csempesz melléknévből lett elvonva; az első adat az előfordulására 1808-ból való. De valószínűsíthető, hogy már korábban is megvolt, hiszen a csempész, csempészet stb. nyelvújítás kori alkotások (már a 18. század végén előfordulnak) ebből származnak.
Olvasónk kérdésére tehát az a válasz, hogy nem tudjuk, hogy összefügg-e a csempe a csempészettel. Többszörösen feltételes az összefüggés: ha a csempe főnévnek van köze a csempe melléknévhez, és ennek a csempesz melléknévhez, akkor lehet köze a csempe főnévnek a csempészethez.