-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk beletrafált: az arab nyelv legritkább mássalhangzójára kérdez rá. Pedig csak az Egyesült Arab Emirátusok fővárosának nevét szeretné leírni... Szerencsére házi szakértőnk a segítségére siet..
Az elterjedtebb nyelvek közül talán az arab nyelv hangkészlete a legnehezebb a magyar anyanyelvű beszélők számára. Elsősorban a mássalhangzókkal van bajuk a magyaroknak: több olyan vonás és megkülönböztetés is van az arab mássalhangzó-rendszerben, amelyek Európa-szerte ismeretlenek, ezért a magyar beszélők számára is nagyon idegenek.
De mielőtt a részletekre rátérnék, a következő kérdés, Gergő nevű olvasónk kérdése miatt kell ezzel foglalkoznunk:
Egy Forma 1-es híroldalt adminisztrálok itt a Facebookon, követőink száma meghaladja a 7500-at. A versenyzők múlt hétvégén az Egyesült Arab Emirátusokban, Abu Dhabi-ban versenyeztek. Ezzel a névvel kapcsolatban kérdeznék: hivatalos magyar átírásban Abu Dhabi, vagy Abu Dzabi alakban helyes? Némi magyarázatot is várnék a válasz mellé.
A válasz egyszerű: A Wikipédia ajánlása szerint (amit az Osiris kiadó Helyesírás című könyve alapján állítottak össze) a helyes átírás Abu Zabi. De mitől van ez a változatosság, az angoltól ennyire eltérő átírás?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Először is szögezzük le, hogy az arab nyelvet hatalmas területen beszélik, és bár a muszlim közösségekben a liturgia nyelve mindenütt az arab, és ennek van némi egységesítő hatása, ekkora nagy területen már óhatatlanul nagy változatosság alakul ki. A mássalhangzókat is sokféleképpen ejtik, például a klasszikus arab [dzs] hangját Egyiptomban és még néhány nyelvváltozatban [g]-nek.
Az Abu Zabi nevében szereplő, z-vel átírt hang az arab nyelv legritkább mássalhangzója (a töveknek csak 1%-ában fordul elő). Több kiejtett változata van, sok helyen (Egyiptomban, Szudánban és a Földközi-tenger keleti partján) [z]-hez hasonló hangot ejtenek, máshol inkább a magyarul dz-vel átírt [ð] hanghoz hasonlót (a [ð] zöngés réshang, amelyben a rés a nyelvünk hegye és a felső fogsorunk között képződik, mint az angol there szó első mássalhangzójánál). Az angol átírásban (Abu Dhabi) azért használnak dh-t, mert ezt a [ð]-szerű kiejtést próbálják érzékeltetni (a [ð] hang angol átírása más nyelvek esetén is dh szokott lenni).
De ennek a mássalhangzónak a kiejtése, amelynek írásban ظ a jele, semmilyen arab nyelvváltozatban sem azonos sem a [z]-vel, sem pedig a [ð]-vel, hanem ezeknek a hagyományosan emfatikusnak nevezett változata. A „sima” és az emfatikus mássalhangzók közötti megkülönböztetés az egyik olyan, amit egyetlen Európai nyelvben sem találunk meg (még a máltaiban sem, pedig az közeli rokona az arabnak). Az emfatikus mássalhangzókat kiejtését illetően szintén nagy a változatosság a különböző nyelvváltozatok között, de a legelterjedtebb az úgynevezett faringalizált ejtésmód. Ez azt jelenti, hogy a mássalhangzó kiejtésével egyidejűleg a nyelvünk hátsó részét a garathoz közelítjük, ami a magyar anyanyelvűek számára nagyon szokatlan mozdulat. Hangzásukra nézve a kétféle mássalhangzó közötti különbség a magyar anyanyelvűek számára alig hallható. A legkönnyebben a mássalhangzót követő magánhangzó minőségéből ismerhető fel a különbség: az emfatikus mássalhangzót követő magánhangzó „mélyebb”, hátrébb képzett, és egyfajta „rekedtes” színezete van attól, hogy a képzésekor a nyelv hátulja még hátrahúzott állapotban, a garathoz közel helyezkedik el.
Bár hangtanilag a „sima” és az emfatikus mássalhangzók párba állíthatók: a [t], [d], [s], illetve nyelvváltozattól függően vagy a [z], vagy a [ð] mássalhangzóknak van emfatikus párjuk. Nincs azonban az arab nyelv rendszerében nincsen olyan váltakozás, ami ezeket érintené, vagyis nincs példa arra, hogy ugyanannak a tőnek vagy toldaléknak az egyik mássalhangzója egyes helyzetekben „sima”, máskor emfatikus ejtésben jelenne meg. Vagyis nincs rendszerbeli rokonság a két változat között, és ezzel párhuzamosan az arab írásban sem egymással rokon betűkkel jelölik őket:
„Sima” hang | „Sima” hang betűjele | Emfatikus változat betűjele |
[t] | ت | ط |
[d] | د | ض |
[s] | س | ص |
[z] vagy [ð] | ز vagy ذ | ظ |