-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Vajon mit keres a „vajon” a kódexekben és az országgyűlési felszólalásokban? Egyáltalán mióta, miért és mire használják? És mire nem? A kérdőszó sokszor a beszélő tűnődését és kételyét fejezi ki, ezért hát töprengjen és kételkedjen velünk együtt a „vajon”-on!
Diskurzusjelölőkkel foglalkozó cikksorozatunk előző részében a vajon etimológiáját jártuk körül, bemutatva a szó eredete kapcsán felmerülő sokféle vélekedést. Arra azonban nem tértünk ki, hogy a kérdő modális alapértéken túl mit fejez ki a vajon. Bizonyára olvasóink is érzik, hogy van különbség a Mit fejez ki a vajon? és a Vajon mit fejez ki a vajon? kérdések között. Ezt a különbséget és a kérdőszó használatának a szabályait azonban nem is olyan egyszerű megragadni. Mielőtt azonban bemutatnánk a vajon jelentéskörét, nézzük először, mikortól is használják ezt a kérdőszót, s mit mutatnak az első adatok!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szótárak közül A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.) és az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen (EWUng.) által is közölt, a Festetics-kódexből származó 1493 körüli, elsőnek titulált adat:
mondottam, myg walyon ezeket. ees my leezen weege
Pólya Katalin szerint ez azonban nem is a vajon használatát példázza, ugyanis a fenti mondat a következőképp értelmezhető:
’mondottam, meddig valljam/higgyem ezeket és mi lészen vége’
Az idézett szöveghelyen tehát nem a vajon, hanem a vall (’bevall, hisz’) ige felszólító módú alakja található. De akkor ténylegesen milyen mondatokban jelent meg először a vajon?
A vajon kizárólag kérdő mondatokban fordult elő már a régiségben is, ám mégsem a mondat kérdő voltát jelölte. Ez könnyen belátható mai példák alapján is, hiszen ha kihagyjuk a vajon-t a mondatból, az még mindig kérdő marad (pl. Vajon kiderül a vajon használati köre? → Kiderül a vajon használati köre?). Pólya Katalin mutatott rá arra, hogy a vajon első előfordulásai nem eldöntendő kérdésekből adatolhatók, ahogy azt a szótárak és a szakirodalmak állították, hanem kiegészítendő kérdésekben jelent meg először a kérdőszó.
Ezt támasztják alá a kódexek adatai már a 16. század elejéről. Az 1506-os Winkler-kódex egy vajon-os példája és az 1508 előttről származó Guary-kódex 9 vajon-os adata is kiegészítendő kérdésből való, az 1508-as Nádor-kódex nyolc vajon-os kérdéséből pedig hét szintén kiegészítendő, s csak egy eldöntendő. Nézzük meg ezek közül a Pólya által is idézett Guary-kódex egy adatát:
Val’on mi vtalatoʕb 2eʒog . embo2nel. (GuaryK.7)
Az idézett kérdésben a vajon funkciója nem a kérdő jelleg erősítése, hanem a mondanivaló retorizálása, ugyanis a kérdés valójában a ’Semmi nem utálatosabb a részeg embernél’ kijelentést közvetíti. Vagyis úgy tűnik, hogy a vajon legkorábbi használata nem az információkérés volt. Akkor vajon mi?
A vajon szerepe a korai adatok alapján a beszélő kételyének és tűnődésének a kifejezése. A kérdőszónak ez a régről kimutatható funkciója napjainkig megőrződött, hiszen többnyire ma sem használják a vajon-t tényleges információ szerzésére vonatkozó mondatokban. Vagyis ha például tudni szeretnénk, hogy pontosan hány órakor indul a repülőgépünk, nem tehetjük fel a Vajon mikor indul a repülőgépünk? kérdést. Ha ugyanis vajon-t tesz a beszélő a kérdésébe, azzal azt fejezi ki, hogy bár nem zárja ki, de nem feltételezi a hallgatóról, hogy az tudja a választ a kérdésre. A beszélő ilyenkor tűnődésének, hangosan gondolkodásának, bizonytalanságának ad hangot, azaz a vajon beszélői viszonyulást kifejező diskurzusjelölő.
A tűnődésen kívül még más, a tűnődéshez kapcsolódó attitűdöt is képes jelezni a szó, ahogy azt a Magyar Nemzeti Szövegtár példái is mutatják. Közvetíthet kételkedést és bizonytalanságot (Gyakran kiszámíthatatlan – de vajon a helyes kóddal számolok utána?), kifejezhet tépelődést és töprengést (Állja, amit vállalt. Véletlen itt ez a szó vajon, hogy vállalt, magára vett?), aggódást is jelölhet (Vajon visszajön vele, a gyerekkel, vajon van visszafelé egyáltalán?), s a közlés megerősítését várva akár visszakérdezésként, a ’kérdés, hogy úgy van-e’ jelentésben is állhat (– Ezzel elkészülünk egy hét alatt. – Vajon?). Néha a kérdés nyomatékosítására használják a kérdőszót, s az esetek egy részében választ is várnak a feltett kérdésre (Ezért kérdezem, vajon érthető-e az érvelés a példák alapján?), míg máskor retorikai fogásként alkalmazzák a vajon-t (De vajon mi rejlik valójában elégedetlenségünk mögött?), szónoki kérdésben. E két utóbbi használati kört nézzük meg részletesebben is!
A vajon az országgyűlési beszédekben: na vajon...?
A vajon retorikus használata különösen az olyan szövegfajtákban gyakori, amelyek a meggyőzésre irányulnak. Ilyen az országgyűlési felszólalás is, amely intézményes keretek között, meghatározott szabályok szerint zajlik. Az irányítás legfontosabb személye a házelnök: ő ad engedélyt az ismételt felszólalásra, ő határozza meg a hozzászólók sorrendjét, ő figyelmezteti a tárgytól eltérő felszólalót, valamint neki van joga a szó megvonására is. A szabályozottság abban is megnyilvánul, hogy a felszólalások időtartama kötött, továbbá a szerepek, a fordulókiosztás és a szóátadások rendje is előre meghatározott. A házszabály azt is kimondja, hogy a felszólaló nem használhat az Országgyűlés tekintélyét vagy valamelyik országgyűlési képviselőt sértő kifejezést, s a szabályt megszegőket csengő utasítja rendre. Vagyis a nyílt verbális agresszió tiltott a parlamenti beszédekben. Azonban burkolt formában mégis megjelenik, s ebben a diskurzusjelölőknek, köztük a vajon-nak is szerepe van.
A parlamenti felszólalásokban a vajon kérdőszónak kétféle használati köre figyelhető meg. Egyrészt olyan kérdésben jelenik meg, amelyre valóban választ vár a kérdező. Például:
Foglalkoztatás, az európai ember értékteremtő munkája, ez ma Európában a gazdaságnak és a jólétnek a forrása. Nos, Magyarország vajon hol van, Európában avagy Európán kívül? Mi az ön véleménye erről?
A hozott példában a képviselő választ szeretne kapni a kérdésére, amit az is mutat, hogy egy meghatározott személynek címezi a mondandóját, valamint az, hogy a kérdés feltevése után azonnal szóátadás is következik. Azonban az országgyűlési beszédekben sokkal gyakrabban jelenik meg másféle használati körben, retorikai kérdésekben a vajon. Például:
Igen, ezek tények. De vajon kihasználtuk-e mindazokat a lehetőségeket a nemzeti támogatások szempontjából, amelyeket az Európai Unió enged? Én hallgattam egy közgazdász előadását ebben a témában, aki azt fejtegette, hogy azért nem használjuk ki, mert nincs rá pénzünk.
A szónoki kérdések esetén azt láthatjuk, hogy a vajon-nak retoricitásjelző szerepe van, s az ilyen vajon-os kérdések valójában nem is kérdésként, hanem ellentétes értelmű állításként funkcionálnak. Tehát az előző példában a kérdező azt akarta sugallni, hogy nem használták ki a lehetőségeket.
Ám nem véletlen, hogy a képviselők gyakran élnek a vajon retorizáló funkciójával a parlamentben. Zimányi Árpád szerint az országgyűlési „kérdések és interpellációk, valamint a rájuk adott válaszok nem szorítkoznak a tényszerűségre, nem maradnak meg a semleges hangvételnél, hanem sokszor az érzelmekre kívánnak hatni”. A felszólalók a szemben álló fél megbántására és lejáratására törekednek, s igyekeznek az ellenfelet rossz színben feltüntetni. Ez a személyeskedés és sértegetés nem csak, vagy nem elsősorban a tényleges ellenfélnek szól, hanem a nagyközönség befolyásolását is szolgálja, hiszen az interpellációkat és az azonnali kérdéseket a közszolgálati televízió is közvetíti. Így már nem meglepő a vajon-os szónoki kérdések használata, amelyek ebben a kommunikációs közegben nem egyszerű kérdést és tűnődést, hanem ellentétes véleményt fejeznek ki. Ezek a szerkezetek a politika versengő verbális stratégiái közé tartoznak. Látszólag ugyanis nem rágalmaznak és nem is vádolnak, hanem kérdeznek, vagyis betartják a házszabály által előírt normákat, ám ez csak a látszat. Valójában viszont burkolt formájú manipulatív szerepű kérdéseknek tekinthetők.
Itt a vajon, hol a vajon
A vajon nem csupán használati körét, hanem szórendi helyzetét tekintve is igen változatos. A korai adatok alapján régebben a kérdőszó a kérdezett mondatrész után helyezkedett el (pl. honnét valjon, mit jelent vallyon), később viszont a kérdés elejére került, az elé az elem elé, amelyre vonatkozott (pl. vajon honnét, vajon mit jelent). Többen, például Zolnai Gyula ezzel a szórendi mozgással is igazolni látták a vajon funkcióváltozását, azaz igéből kérdőszóvá történő átalakulását.
Ám a vajon a kérdőszóként való állandósulása után is képes a mondaton belül mozogni. Napjainkban a vajon-nak a tipikus helye mondat legeleje (Vajon hova tud mozogni a kérdőszó?), de nem kötelező ott lennie, hátrébb is állhat (Hova tud vajon mozogni a kérdőszó?) és az állítmány utáni helyeket is elfoglalhatja (Hova mozog a kérdőszó vajon?). A tűnődés és a kételkedés minden szórendi variációban érezhető, vagyis akárhol áll a vajon, minden megjelenésének attitűdjelző szerepe van.
Felhasznált irodalom
Gyuris Beáta 2008: A diskurzus-partikulák formális vizsgálata felé, In: Kiefer Ferenc (szerk.): Strukturális magyar nyelvtan 4. A szótár szerkezete, Akadémiai Kiadó, Budapest, 639–682.
Kálmán László (szerk.) 2001: Magyar leíró nyelvtan. Mondattan I, Tinta Könyvkiadó, Budapest
Nemesi Attila László 2014: A vajon és az -e kérdőszók pragmatikájáról, In: Dobi Ágnes – Domonkosi Ágnes – Pethő József (szerk.): Stílusról, nyelvről – sokszínűen. Szikszainé Nagy Irma 70. születésnapjára, Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Intézet, Debrecen, 239–251.
Pólya Katalin 2006: Észrevételek a vajon történetéhez, In: Büky László – Forgács Tamás (szerk.): A nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei IV, JATE Press, Szeged, 125–131.
Schirm Anita 2011: Adalékok a vajon diskurzusjelölő történetéhez, In: Bakró-Nagy Marianne – Forgács Tamás (szerk.): A nyelvtörténeti kutatások újabb eredményei VI, Szegedi Tudományegyetem Magyar Nyelvészeti Tanszék, Szeged, 199–210.
Zimányi Árpád 2008: A politikai-közéleti nyelv érzelmi színezete, In: uő (szerk.): Az agressziókutatásról interdiszciplináris keretben, Líceum Kiadó, Eger, 114–122.
Zolnai Gyula 1893: Mondattani búvárlatok, Nyelvtudományi Közlemények 23, 145–177.