-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ugye Ön is elbizonytalanodik néha a szóval, tényleg, ugye írásbeli használatakor, hogy kell-e utánuk vesszőt rakni vagy sem? A központozás nem teljesen következetes a diskurzusjelölők körüli vesszőhasználatnál, ám cikkünkben adunk néhány fogódzót, ami segíthet a helyesírásban, valamint azt is megmutatjuk, hogy a vessző kitétele vagy elmaradása milyen információkat hordoz.
A diskurzusjelölők közül az ugye kapcsán már írtunk róla, hogy nem lehet egyértelmű szabályt adni az ugye körüli vesszőhasználatra. Bár a szakirodalom a diskurzusjelölők egyik fontos jellemzőjének tartja, hogy szintaktikailag és prozódiailag elkülönülnek a mondat többi részétől, amit írásban a központozás, szóban pedig a diskurzusjelölő előtt és után tartott szünet jelez, a valóságban azonban nem mindig találunk sem vesszőt, sem pedig szünetet a kérdéses szavak környékén. S nem csupán a laikus nyelvhasználók bizonytalanok a szünettartást és a vesszőhasználatot illetően, hanem a nyelvészek is. A diskurzusjelölők előtti és utáni szüneteket vizsgáló fonetikai kutatások ugyanis azt találták, hogy – az elméleti állításokkal szemben – nem mindig van szünet a diskurzusjelölők környezetében.
Dér Csilla Ilona és Markó Alexandra 2007-ben a magyar diskurzusjelölők szupraszegmentális jelöltségét, azaz a hangsúlyt, a hanglejtést, a beszédtempót és a szünetet vizsgálva arra az eredményre jutottak, hogy az általuk nézett 73 diskurzusjelölőnek csak az 5,5 százaléka előtt és a 8,2 százaléka után van szünet. Valamint azt is megnézték, hogy van-e eltérés ugyanannak a szónak a diskurzusjelölői és a nem diskurzusjelölői használata közt a szavakat követő szünettartás tekintetében, s azt találták, hogy sem tendenciaszerű, sem jelentős eltérés nincs. Mindezek alapján tehát nem szerencsés a diskurzusjelölők körüli központozásban a szünetekre támaszkodni. Ráadásul nem is kell mindenhová vessző, ahol a beszédben szünetet tartunk! Ha a fülünk nem segít a helyesírásban, akkor érdemes megnézni, mit mondanak a helyesírási kézikönyvek és a nyelvművelő kiadványok a kérdésről.
A vesszőhasználat vesszőparipáján
Az Osiris Kiadó Helyesírás című kötete – amely egyébként a „bevezető szók és kifejezések” terminust használja a diskurzusjelölőkre – azt tanácsolja, hogy nézzük meg, hogy a kérdéses szavak az egész mondatra vonatkoznak-e, vagy csak egy mondatrészre. Ha az egész mondatra vonatkoznak, akkor a kézikönyv szerint vesszővel vagy kettősponttal kell elkülöníteni őket a mondattól. Például: Szóval, fogalmam sem volt korábban arról, hogyan kell a vesszőket használni a diskurzusjelölők körül. Ám ha a diskurzusjelölő csupán egy mondatrész jelentését módosítja, akkor nem kell utána semmilyen írásjelet kitenni. Ilyenkor a diskurzusjelölő után álló szó lesz a mondat főhangsúlyos eleme. Például: Szóval ez a szabály a helyesírásnál. Azonban szövegkörnyezet nélküli, kiragadott mondatok esetén nem mindig derül ki egyértelműen a beszélő szándéka, így nem dönthető el teljes bizonyossággal az írásmód. S hogy vesszőt vagy kettőspontot használunk-e a diskurzusjelölők után, az pedig attól függ, mennyire szeretnénk hangsúlyozni az írásjel után következő részt. A kettőspontnak a kézikönyv szerint „erőteljes figyelemfelhívó szerepe van, felolvasáskor nagyobb beszédbeli szünetet jelöl, mint a vessző”. A szabályt rögtön alkalmazva is: Szóval: remélem, érthető volt a magyarázat.
A helyesírási tanácsokat is tartalmazó nyelvművelő kiadványok azonban nem adnak ennyire egyértelmű iránymutatást a diskurzusjelölők és az írásjelek kérdésében. A szóval utáni vesszőhasználatot például az 1983-as Nyelvművelő kézikönyv a nyelvhasználó egyéni ízlésére bízza, az egyszóval – szóval szócikkéből ugyanis megtudhatjuk, hogy a „szóval után nem szükséges vesszőt tenni; még a szóval ha …., szóval hogy ...-féle határozós és kötőszós szerkezetekben sem”, de a kézikönyv tanácsa alapján akár bátran ki is rakhatjuk a vesszőt, ha szeretnénk. A 2005-ös Nyelvművelő kéziszótár a szóval helyesírására vonatkozóan pedig már semmilyen információt nem ad, a szóval, egyszóval szócikkében viszont vesszős és vessző nélküli adatot is közöl, előbbire a szóval, akkor nem jössz velünk?, utóbbira pedig a szóval a matektanár éppen belépett az osztályba... példát hozva.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Szóval nagyon nem egyszerű az írásjelhasználat kérdése! De még tovább bonyolódik a helyzet, ha egy szó diskurzusjelölői és nem diskurzusjelölői használatát pusztán az alapján próbáljuk meg egymástól megkülönböztetni, hogy található-e vessző vagy kettőspont a kérdéses elem után. Nézzük meg ezt a tényleg példáján keresztül és hasonlítsuk össze az alábbi két mondatot:
(1) Tényleg van kedved elmenni a hétvégén az új étterembe?
(2) Tényleg, van kedved elmenni a hétvégén az új étterembe?
Az első példában a tényleg szónak fogalmi jelentése van, a csakugyan, igazán, valóban szavakkal egyenértékű, s nem diskurzusjelölő. Míg a második mondatban nem a fogalmi jelentésében szerepel a tényleg, hanem közbevetésszerűen használatos, s diskurzusjelölőként viselkedik. Ez utóbbi esetben a tényleg után tényleg szünetet is tartunk a beszédben. Tehát ennél az elemnél működik az írásjel és a funkció megkülönböztetése, hiszen a vessző nélküli forma esetén a határozószói szerepe érvényesül a szónak, míg a vesszős változatnál a diskurzusjelölői.
Azonban nem minden diskurzusjelölőre alkalmazható ez a szabály. A szóval esetén például nem segít az előbb megfigyelt helyesírási fogódzó. A szóval-lal kapcsolatban korábban már bemutattuk, hogy rendkívül sokféle szerepköre van: többek közt kifejezhet iróniát, ingerültséget, rosszallást és mentegetőzést is, de időhúzásra, a gondolkodás jelzésére, szóátvételre vagy egy korábbi témához való visszatérésre is használható. Azonban a diskurzusjelölői szerepben is többféle írásmódja lehetséges a szónak, ahogy azt a következő három példa is mutatja:
(3) Szóval, hogy kell akkor használni az írásjeleket?
(4) Szóval: hogy kell akkor használni az írásjeleket?
(5) Szóval hogy kell akkor használni az írásjeleket?
Ha vesszőt vagy kettőspontot teszünk a szóval után, akkor nyomatékosabban jelöljük a beszélőnek a kérdéshez való viszonyulását, ám írásjel nélkül is beszélői attitűdöt fejez ki a szó. De hogy milyen attitűd van a szóval mögött, azaz hogy egyszerű kíváncsiságot, nógatást vagy épp idegességet, netán fenyegetést kódol-e a szó, abban már nem segít az írásjel. A mondat értelmezéséhez ugyanis mindig szükséges a szituáció, az előzmények ismerete is.
Szóval: vesszővel vagy anélkül?
Hogy milyen nehéz elhatárolni a diskurzusjelölők különböző funkcióit egymástól, arra már 1962-ben Tompa József is felhívta a figyelmet a Magyar Nyelvőrben megjelent cikkében. Az általa idézett példákban ugyanis a kérdéses szavak (pl. az illetve, a szóval, a másrészt, a sőt, a vagyis vagy a viszont) a központozástól eltekintve akár szabályos kötőszók is lehetnek, ha viszont a központozást is figyelembe vesszük, akkor külön tagmondatként is lehet rájuk tekinteni, de olyan, lazábban a mondatba ékelt egységekként is, mint például a közbevetés, a módosító határozószó vagy épp (Tompa szavaival élve) a nyomatékos beszédtöltelék, ez utóbbi fogalom a diskurzusjelölőnek feleltethető meg. S arról is ír Tompa a cikkében, hogy sok a helyesírási ingadozás, a vagylagosság és a modorosság a kérdésben. Úgy tűnik tehát, ez ügyben semmi sem változott az elmúlt ötven év alatt.
Szóval akkor hogyan írjuk a kérdéses szavakat, de tényleg? Univerzális szabály nincs rá, ám mivel a diskurzusjelölők nem a szavak vagy a mondatok szintjén működnek, hanem a diskurzus szintjén, ezért a diskurzusjelölői szerepük jobban érvényesül, ha utánuk vesszőt vagy kettőspontot teszünk. Ám – ahogy a szóval példája is mutatta – a diskurzusjelölők írásjel nélkül is képesek a diskurzusra vonatkozó információkat jelölni. Szóval: ideje pontot tenni a kérdés végére.
Felhasznált irodalom
Dér Csilla Ilona – Markó Alexandra 2007: A magyar diskurzusjelölők szupraszegmentális jelöltsége, In: Gecső Tamás – Sárdi Csilla (szerk.): Nyelvelmélet – nyelvhasználat, Kodolányi János Főiskola – Tinta Könyvkiadó, Székesfehérvár – Budapest, 61–67.
Grétsy László – Kemény Gábor (szerk.) 2005: Nyelvművelő kéziszótár, Tinta Könyvkiadó, Budapest
Grétsy László – Kovalovszky Miklós (főszerk.) 1983–1985: Nyelvművelő kézikönyv I–II, Akadémiai Kiadó, Budapest
Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila 2006: Helyesírás, Osiris Kiadó, Budapest
Tompa József 1962: A kötőszó mint egyszavas mondat és mint főnév, Magyar Nyelvőr 86, 265–282.