-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy új kutatás szerint az új szavak megtanulása az agynak ugyanazt a részét ingerli, amelyet a többi örömszerző tevékenység is: a szex, a szerencsejáték vagy a csokoládéevés.
Spanyol és német kutatók azt találták, hogy a szavak jelentésének sikeres megtanulása a felnőttek agyának a jutalomérzetet kialakító központját aktiválja. Eredményeiket nemrégiben publikálták a Current Biology című tudományos szaklapban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A ventrális striátum az agynak az a része, amely a különböző örömszerző cselekvéseink során a pozitív érzelmek kialakulásáért felelős – legyen szó szexről, édes ételek fogyasztásáról vagy drogozásról. Hagyományosan a nyelvtanulás során végbemenő agyi változásokat úgy képzelték, hogy a neuronok közötti kapcsolatok sokasodnak, illetve erősödnek. Azt azonban korábban nem bizonyították, hogy a nyelvek tanulásához közük lenne az érzelmeknek. „Kutatásunk célja az volt, hogy kiderítsük mennyire képes aktiválni a nyelvtanulás a jutalom- és örömérzésért felelős agyi központokat” – nyilatkozta Antoni Rodríguez Fornells, a kutatás egyik vezetője.
(Forrás: Wikimedia Commons / Louis-Jean-François Lagrenée (1724–1805))
Ezen kívül a kutatóknak azt is sikerült kimutatniuk, hogy az agy szerkezetének integritásáért felelős mielin mennyisége és az elsajátított szavak mennyisége is összefügg egymással. A kísérlet résztvevői közül azok tudtak megtanulni több szót, akiknél magasabb volt a mielin szintje.
A kutatásban 36 felnőtt személy agyáról készítettek MR-felvételeket: egyet nyelvtanulási feladat, egyet pedig szerencsejáték közben. Az agyi felvételek azt mutatták, hogy az agynak ugyanazok a részei aktiválódnak a kétféle tevékenység során.
„Evolúciós szemszögből nézve a dolgot érdekes feltevés, hogy ez a fajta mechanizmus segíthette az embert abban, hogy kialakítsa a nyelvet” – mondta el az egyik kutató. Az, hogy a nyelvtanulás ilyen módon összekapcsolódik az örömérzés kialakulásáért felelős területekkel, nagyban segíthette az embert abban, hogy nyelvhasználóvá váljon.
Az új kutatásnak azonban nem csak elméleti haszna van. Az új fölfedezés segíthet a nyelvi zavarok hatékony kezelésének kialakításában is.
Forrás
Sex, chocolate… new language? Same pleasure for human brain, scientists say