-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Amerikai neurológusok és pszicholingvisták arra a következtetésre jutottak, hogy az agyunk akkor is észleli a nyelvtani hibákat, amikor tudatosítani nem vagyunk képesek azokat. Kísérletük az első komoly bizonyítéka annak, hogy a szintaxis tudatosság nélkül is működik.
Nyelvhasználat közben az agyunk nagyon gyakran „robotpilóta” üzemmódban működik. Ez azt jelenti, hogy a nyelvhasználat bizonyos része egyáltalán nem tudatos folyamat. Ezt az elméletet jó néhány nyelvész és neurológus vallja már évek óta. Most az Oregon Egyetem agykutatói egy kísérletben azt bizonyították, hogy az emberek észreveszik a nyelvtani hibákat anélkül, hogy tudatosítanák ezt a tevékenységüket – számol be a kutatásról a Science Daily tudományos hírportál.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kísérletben 18 és 30 év közötti angol anyanyelvi beszélők vettek részt. Agyi aktivitásukat EEG-vel (elektroenkefalográffal) rögzítették; a kutatók ennek is egy bizonyos részére, az úgynevezett eseményhez kötött potenciálra (ERP, event-related potential) fókuszáltak. Ez az eljárás nem invazív módon teszi lehetővé az agy elektromos aktivitásának rögzítését valamilyen esemény közben.
Ebben a kísérletben az inger egy-egy rövid mondat volt, amelyet a résztvevők szavanként olvashattak el egy képernyőről. A tesztalanyok 280 mondatot kaptak; ezeknek egy része nyelvtanilag helyes (grammatikus), más része nyelvtanilag hibás (agrammatikus) volt. A mondatok közben pedig egy 50 milliszekundumos figyelemelterelő hang (úgynevezett disztraktor) is hallatszott – vagy a mondatokban levő grammatikai hibák előtt, vagy utánuk. Ez a figyelemzavaró hang a nyelvtanilag helyes mondatok közben is hallatszott. A résztvevőknek a mondatok közben hallott hangra kellett a lehető leggyorsabban reagálniuk – annak megjelölésével, hogy magas, középmagas vagy mély volt-e a hang.
„A kísérletben arra voltunk kíváncsiak – mondta el Laura Batterink, a cikk egyik szerzője –, hogy van-e jele a tudatosságnak a nyelvtani hibák észlelése közben.” A nyelvtani hibák tehát tökéletesen láthatóak voltak a résztvevők számára, de mivel extrafeladatot is kaptak a hang detektálásával, nem mindig voltak képesek tudatosítani a nyelvtani hibákat. A résztvevők tehát elolvasták a mondatokat, majd megítélték, hogy helyes volt-e az adott mondat vagy sem. Ha a disztraktor hang közvetlenül a hibás mondatrészlet előtt hallatszott, akkor nagyobb valószínűséggel ítélték helyesnek a helytelen mondatot is. Viszont ha a hibás mondatrészlet után hallatszott a hang, akkor az alanyok jól észlelték a hibák 89 százalékát. Azokban az esetekben, amikor az alanyok helyesen ítélték meg a hibákat, hasonló EEG-mintázatot kaptak a hiba észlelésekor.
Amikor a hibás mondatszakasz előtt hallatszott a hang, a hibáknak csak az 51 százalékát észlelték az alanyok. Tehát a hiba előtti hang egy pillanatra megzavarta az alanyok figyelmét. „A tudatosságot az jól mutatja az, hogy egy adott hibát egy alany képes-e azonosítani vagy sem. A figyelemelterelő hang pedig ezt akadályozta” – mondta el Helen J. Neville, a kutatás egyik vezetője. Azonban annak ellenére, hogy az alanyok hibáztak a grammatikalitási ítéletekben, az EEG-képeiken az látszott, hogy agyuk még azokban az esetekben is reagált a hibákra, amikor rosszul ítélték meg a mondatot. A fel nem ismert hibák egyébként az alanyok reakcióidejét is lassították.
Tehát az emberi agy még akkor is reagál a nyelvtani hibákra, amikor nem tudjuk helyesen megítélni, hogy volt-e hiba egy adott mondatban. Az agyunk tehát reagál ezekre a hibákra, észleljük őket – még akkor is, ha ennek egyáltalán nem vagyunk tudatában. A szintaktikai, nyelvtani információkat az agyunk implicite, tudatosság nélkül dolgozza fel – vonják le a következtetést a kutatók. Ez a kísérlet adta az első bizonyítékát annak, hogy a fonológián és a szemantikán kívül a szintaxis is öntudatlanul, impliciten működik. Ez a felismerés segíthet megérteni az anyanyelv elsajátításának, illetve az idegen nyelvek megtanulásának folyamatait is.
Forrás
Grammar Errors? The Brain Detects Them Even When You Are Unaware