-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
1931. november hetedikén kezdte működését a kínai Hszinhua hírügynökség, rádióadását egy barlangból indította; ma 24 órás többnyelvű szolgáltatást nyújt, újságjai, folyóiratai vannak, televíziós csatornákat működtet, 162 külföldi irodát tart fenn és a New York-i Times Square-en hirdeti magát.
Alapításakor a Csianghszi (Jiangxi) tartományi Zsujcsin (Ruijin) városban a Vörös Kína nevet kapta, később – 1937-ben – lett Hszinhua (Xinhua), vagyis Új Kína. Hivatalos állami hírügynökséggé az „új Kína”, vagyis Kínai Népköztársaság kikiáltása, 1949 után lett. 1954-ben – a genfi konferenciát követően – döntött a központi kormány arról, hogy nemzetközi ügynökséggé fejlesztik. Egyébként maga a konferencia volt a Hszinhua első jelentős külföldi eseménye, amelyre helyszíni tudósítókat küldött.
A hírügynökség jenani (Yan'an) rádióállomásának első angol nyelvű rádióüzenetét 1944. szeptember elsején fogták az Egyesült Államok nyugati partján, s állítólag Washington a japánok elleni háború fejleményeit első kézből hallva alakított addigi álláspontján. Az üzenet ma is megtalálható egy marylandi archívumban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Hszinhua évfordulós ünnepi visszaemlékezése megállapítja: a hírügynökség azután gyorsította fel terjeszkedését, hogy Mao Ce-tung (Mao Zedong) néhai elnök kiadta az utasítást: „hallatni kell a hangunkat az egész világon”.
1966-tól kezdődően idegen nyelven is megjelentek a Hszinhua belföldi hírei, így angolul, franciául, oroszul, spanyolul, arabul és indonézül. A Hszinhua a 70-es évek elejétől, azután, hogy 22 év szünet után az ENSZ tagja lett, majd diplomáciai kapcsolatra lépett az Egyesült Államokkal megnyitja ENSZ-béli és amerikai irodáját. 1989-ben az ENSZ UNESCO szervezete a „nemzetközi hírügynökségek” közé sorolja.
Külföldi irodái közül az elsőt Prágában hozta létre 1948-ban, ezt követte London és Phenjan, majd 1965-ig 51 külföldi állomáshelyet alapított. Később különösen a fejlődő országokban bővítette irodáinak számát. Jelenleg több mint 10 ezer alkalmazottja van, 162 külföldi tudósítói bázissal rendelkezik és a tervek szerint a számot 2020-ra 200 körülire növelik.
A Hszinhua többnyelvű televíziós hálózata becslések szerint több mint 200 országban, Ázsiában, Észak-Amerikában, Európában, a Közel-Keleten és Afrikában mintegy 5 és fél milliárd emberhez jut el.
A kínai hírügynökség elnöke az évfordulón megjegyezte, a Hszinhua az új körülmények között tovább keresi hatékony módját annak: hogyan tudná „Kínát a világnak közvetíteni”. „A nemzetközi politikai helyzet drámai változásokon megy keresztül, a véleménykörnyezet példátlanul bonyolult” – fogalmazott Li Cong-csün (Li Congjun), s hozzátette, hogy külföldi partnerekkel igyekeznek növelni a jelenlétüket.
A születésnapi ünnepség vezérszónoka Li Csang-csun (Li Changchun) volt, aki a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának legmagasabb testületében, a politikai bizottság állandó bizottságában a médiát felügyeli. Li arra hívta fel a hírügynökség vezetőit, hogy a Hszinhua modern, minőségi szolgáltatást nyújtó, kiterjedt hatókörrel rendelkező, a nagy hírügynökségekkel versenyképes multimédiás szervezetté fejlessze magát; az információs technológia fejlett eszközeit használva javítsa nemzetközi kommunikációs képességét, befolyását.