-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Van, amikor utcákat átkeresztelnek például arra hivatkozva, hogy több azonos nevű közterület van a városban. Más esetekben úgy tűnik, egyáltalán nem zavar senkit, hogy össze lehet keverni az azonos nevű utcákat.
Többértelmű fővárosi utcaneveket bemutató sorozatunkban volt már szó horgászokról és kapásokról, valamint egy hamvas gyümölcsökkel álcázott püspökről. Június elsején, azaz a meteorológiai nyár kezdetén a Budapesti utcanevek A–Z című lexikonban a nyárról elnevezett közterületeket kerestük meg. Találtunk is, nem is keveset: A fővárosban jelenleg hat Nyár utca van, és két másikat már megszüntettek. Érdekes, hogy például Dembinszky utcából már csak kettő van négy helyett egy 2012-es fővárosi közgyűlési döntés nyomán, ám úgy tűnik, a Nyár utcák nagy számát nem akarják csökkenteni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A legrégibb Nyár utcát már hiába keressük Budapest térképén. Ez Óbudán volt: a mai Kórház utcának a Szentendrei út és a Fő tér közötti szakaszát 1862 és 1870 között Sommer Gasse ’Nyár utca’ néven ismerték. Majd a nevet 1870-ben egyszerűen lefordították magyarra. Ám a Nyár utca nevet csak négy évig viselte a rövid kis utca. Ekkor a Szentendrei út másik oldalán, az utca folytatásában található, elsősorban zsellérek lakta Spital Gasse ’Kórház utca’ és a Nyár utca egy utcává egyesült, és a máig élő Kórház utca nevet kapta.
Ebben az utcában két kórház is működött. Itt volt a mai Kerék utca sarkán az Óbudai Községi Katolikus Kórház, és itt állt a nagy lélekszámú óbudai zsidóságot ellátó Zsidó Kórház is, amely 1908-ig működött. Sőt, a Kórház utcával párhuzamos Vöröskereszt utca és a Laktanya utca sarkán működött 1845 és 1899 a Werft Spital, azaz az Óbudai Hajógyár kórháza. A kórházaknak ma nyomuk sincs, az épületeket is hiába keressük, a név azonban megmaradt.
1874-ben, abban az évben, amikor Óbudáról eltűnt a Nyár utca elnevezés, az Erzsébetvárosban Nyár utcává keresztelték át az addigi Sommer Gasse ’Nyár utca’ nevű közterületet. A tabáni Sommer Gasse azonban más nevet kapott ebben az évben: amíg a Tabán itteni házait le nem bontották 1937-ben, Domb utcaként ismerték. Így a Nyár utcák közül az erzsébetvárosi a legrégibb ma a fővárosban.
Ugyancsak régi az újpesti Nyár utca neve: ez is még az 1800-as években született. Újpest istvántelki részén példás sorban állnak a térképen az évszakok északról délre: Tavasz, Nyár, Ősz és Tél utca jön egymás után. Mellesleg ebben a Nyár utcában is van kórház: 1894-ben alapította gróf Károlyi Sándor.
Az 1900-as évek első harmadában aztán sorra születtek az újabb és újabb Nyár utca nevű közterületek a főváros mai területén. Van ma Nyár utca Csillaghegyen (III. kerület), a II. kerületi Széphalmon, a XVII. kerületben Rákoshegyen és Budafokon (XXII. kerület) is.
A régebbi elnevezések esetében egyértelmű, hogy az utca neve az évszakra és nem a nyárra mint fafajra vonatkozik. Vagy a német Sommer ’nyár’ tükörfordításaként keletkezett, vagy évszaknevek utcanévbokrában találkozunk a névvel. Az újabb utcanevek esetében azonban nincs ilyen fogódzónk, az utcanévlexikon sem mond semmit a kérdésről.
A csillaghegyi Nyár utca közvetlen környékén főként híres emberekről elnevezett közterületek vannak, bár néhány sarokkal arrébb felbukkan egy Nap utca is. Széphalmon a Nyár utca körül leginkább a tokaji borokkal kapcsolatos utcaneveket találunk, így ez semmilyen támpontot nem ad.
Ha a közterület nevében a nyárfa szó szerepel, akkor nincs vita. A fővárosban egy Nyárfa utca, egy Nyárfás sor és egy Nyárfás utca is van, így itt névegyezés nincsen.
Rákoshegyen a Nyár utca körzetében a természettel kapcsolatos fogalmakról elnevezett utcák vannak, míg Budafokon meglehetősen vegyes a kép. A Nyár utca közelében van Hajnal utca, Nap utca és Május 1. utca is, de sok minden más is. Így ezeknek az utcáknak az esetében adatok híján nem tudjuk eldönteni, hogy az évszak vagy a fa nevét viselik.
Ha az évszakokról elnevezett utcák számát hasonlítjuk össze a fővárosban, magasan a Nyár utca vezet (6) – legalábbis ha azt feltételezzük, hogy az összes esetben az évszakra vonatkozik a név. Második helyre jut a Tél utca (3), és a dobogó alsó fokán holtversenyben áll a Tavasz és az Ősz utca elnevezés, 2-2 utcával.
Hiába, nyáron nincs iskola, így nem csoda, hogy sokaknak ez a kedvenc évszaka. Úgy tűnik, nem csak a pedagógusoknak, az iskolásoknak és szüleiknek, hanem azoknak is, akik az utcákat elnevezik. Ők mindannyian örülhetnek, hisz beköszöntött a június, itt a nyár. Az alábbi Nyár kánon című dallal kívánunk szép nyarat minden kedves olvasónknak!
Források
Ráday Mihály (szerk.) Budapesti utcanevek A–Z
Létai Miklós: Óbuda parasztpolgárainak anyagi kultúrája és társadalma (1848–1945)