-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Van, hogy fiktív alakok köszönnek ránk az utcanévtáblákról: felbukkan egy kitalált, de valóságosnak kikiáltott orosz tiszt és egy filmbéli bátor kuruc vezér is. Nem feledkezünk meg Micimackóról sem. Elveszik egy névelő és egy esetrag, így egy név szinte a szemünk láttára alakul át.
Nem csak azt mutathatják meg az utcanevek, hogy egy-egy korban kik a fontos közszereplők, hanem esetenként abba is bepillantást nyerhetünk, hogy milyen kitalált hősök – filmszereplők, regényhősök – fontosak egy közösségnek vagy legalábbis az utcaneveket kiötlő bizottság tagjainak. 1991-ben például Soroksár-Újtelepen egy iskola közelében Micimackó utcának keresztelték el az addig csak M utca néven szereplő apró utcácskát.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Sőt, az 1950-es évek elején a fővárosban két utca is felvette Guszev kapitány nevét: a mai Sas utca a Lipótvárosban és a Vágóhíd utca Csepelen. A csepeli utcában 1982-ben megnyitott új iskola is Guszev utcai Általános Iskola lett. A cári Oroszországtól a szabadságharc idején a magyarok pártjára átálló Guszev kapitány alakját Illés Béla író, a szovjet hadsereg tisztje és az Új Szó című lap főszerkesztője kreálta 1945-ben. (Kárpáti rapszódia című regényével többször is foglalkoztunk.) De ezt sokáig senki nem tudta, hiszen igyekeztek az alak létezését dokumentáltnak beállítani. Mi több, a kapitány a történelemkönyvekben is évekig helyet kapott. Mostani cikkünkben egy olyan kapitány nyomába eredünk, akit legfeljebb a lelkes rajongók tekintettek valós személynek.
(Forrás: Wikimedia Commons / Derzsi Elekes Andor / CC BY-SA 3.0)
A Tenkes kapitánya a Magyar Televízió első saját készítésű filmsorozata volt, mely csak részben hitelesen mutatja be a kuruc kori villongásokat. A filmet Fejér Tamás rendezte, forgatókönyvét Örsi Ferenc író írta. A sorozat levetítése után hamarosan ifjúsági regény formájában is napvilágot látott a Siklós környéki hegyekben játszódó történet. Egy évvel a tévés bemutató után már kétrészes mozifilmként is vetítették.
A nagytétényi Tenkes utcáról valószínűleg sokaknak az 1963-ban forgatott, hatalmas sikerű, a kuruc-labanc harcokról szóló tévéfilmsorozat, A Tenkes kapitánya jut eszébe. Bár magának a Zenthe Ferenc által alakított főszereplőnek a filmben Eke Máté volt a becsületes neve, vannak, akik csak Tenkes kapitányként beszélnek róla. Találtunk olyan honlapot, mely szerint Siklóson Tenkes kapitány vára található. Sőt, a filmsorozat főszereplőjének, Zenthe Ferencnek a halálhíre volt, ahol Meghalt a Tenkes kapitány címmel jelent meg.(Észtországban pedig Kapten Tenkes, azaz szó szerint ’Tenkes kapitány’ címen futott a sorozat.)
Valójában a film címében nem véletlenül szerepel a határozott névelő és a kapitány szó birtokos esete: Eke Máté ugyanis a Tenkes nevezetű hegyen gyülekező kurucok vezetője volt a filmben. Most a regényből idézzük a névadás történetét:
„Ott feküdtek azok a bezárt pince előtt egyenes sorban, ingre-gatyára vetkőztetve, bilincsben. Utolsó embernek Pityik őrmester maradt, az ő hátára írta egy faszéndarabbal Eke Máté, az ezredesnek szánt üzenetét: „Ezredes! Megkíméltem embereit, de hadisarcot nem fizetünk. Vonja vissza a parancsot!”
– Hogy írjam alá? – kérdezte az öreg Siklósit.
A Tenkes oldaláról fújt a szél. Az idős ember töprengett kissé, aztán kimondta:
– Írd azt, fiam, hogy „a Tenkes kapitánya”, mert mától kezdve csak ez a hegy a miénk. De ameddig élünk, itt leszünk! ” (Örsi Ferenc: A Tenkes kapitánya)
Tehát a Tenkes nem egy embernek, hanem egy a Villányi-hegységben található hegynek a neve. Az évek során azonban sokak számára a filmhős nevéről lekopott a névelő és az esetrag, egyszerűen Tenkes kapitányként ismerik.
A Wikipédia Villányi-hegységről szóló szócikke így kezdődik: „A Villányi-hegység Villánytól nyugatra, Baranya megye déli részén elterülő dombság.” A mondat jól mutatja, hogy a hegyek és a dombok elkülönítése nem csak az angolban, hanem a magyarban sem egyértelmű.
Mit tudunk a hegy nevéről? A Földrajzi nevek etimológiai szótára szerint a 408 m magas kiemelkedés neve korábban Tönkös alakban fordult elő. A név arra utal, hogy tarvágás után a hegyoldalban a fák tönkje marad – tehát a Tenkes jelentése ’tuskós’. Hasonlóképpen, Tenk Heves megyei község neve is kapcsolatban áll a tönkökkel. A község neve személynévi eredetű, bár a jelenleg adható utónevek listájában sem Tenk, sem Tönk személynevek nem találunk. Kiss Jenő szerint itt is a névadás alapjául szolgáló személynév előzménye feltehetően a tönk köznév volt.
De valójában miről nevezték el a tétényi Tenkes utcát? Tényleg az Örsi Ferenc által kitalált hős kapitányról? Az utcanévlexikon szerint nem erről van szó. Az utca – akárcsak a kapitány – a Villányi-hegységben található hegyről kapta a nevét. Annak, hogy a névadásnak mi volt a háttere, a vasút és a Nagytétényi út közé zárt lakótelepen miért pont egy baranyai hegyről neveztek el közterületet, nem szólnak a források. Mindenesetre az elnevezés 1973-ban, 10 évvel a sorozat elkészülte után keletkezett. Lehet, hogy mégis egy rajongó volt az „illetékes elvtárs”?
Források, olvasnivaló
Rittling László: A Tenkes kapitánya – egy történész szemével
Ráday Mihály (szerk.)(2013) Budapesti utcanevek A–Z
Kiss Lajos (1980) Földrajzi nevek etimológiai szótára
A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.)
Vörös Boldizsár: Illés Béla „Guszev-ügye”
Guszev százados elbontott emlékműve a kozterkep.hu oldalon