-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az iskolában megtanuljuk, hogy az egyes szavak használatának szabályait az határozza meg, hogy milyen szófajba tartoznak. Ha tehát tudni szeretnénk, hogyan használhatjuk a szót, meg kell tudnunk határozni a szófaját. Ez azonban nem mindig könnyű feladat.
Korábban már többször írtunk arról, hogy mi a különbség az önálló szó és a toldalék között. Ezek során már kiderült, hogy a szó lazábban kapcsolódik más szavakhoz, mint egy toldalék: tipikusan egyik szónak sem változik meg a hangalakja; nem ismétlődik, ha több szóhoz kapcsolódik egyszerre; mellérendelhető más, hasonló szerepű szavaknak stb. Arra is felhívtuk a figyelmet, hogy a határok nem mindig annyira élesek, mint az első pillanatban gondolnánk. Most erre szeretnénk újabb példát mutatni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Itt van az a szó, hogy szerte. Kétségtelen, hogy önálló szóként is használjuk: Sok példa van rá szerte a világban. Könnyű megállapítani, hogy ebben az esetben a szó az őt követő a világban szószerkezethez kapcsolódik: akármi is követi, annak -ban/-ben vagy -on/-en/-ön ragosnak kell lennie (szerte az országban, szerte a megyében, szerte a mezőn stb.) Ha azonban úgy kapcsolódik valamihez, hogy azt követi, akkor nincs -ban/-ben vagy -on/-en/-ön rag, és egybeírjuk a szóval (nyilván azért, mert a szerte ilyenkor sosem kap hangsúlyt): faluszerte, városszerte, megyeszerte, országszerte, világszerte stb.
A példa elé tett csillag azt jelenti, hogy a példa nem fordulhat elő.
A korábban megismert kritériumok alapján világos, hogy a -szerte nem toldalék: nem csupán a magánhangzó-harmóniában nem vesz részt, és a tőben sem vált ki váltakozást (*megyészerte), de még a mellérendeléses teszt is működik: falu- és városszerte, megye- vagy országszerte. Ettől azonban még lehetne szó névutóról. Miért nem olyanok ezek az szavak, mint a névutós szerkezetek?
Először is, azok a szavak, melyekhez kapcsolódik, nem kaphatnak sem jelzőt, sem névelőt:
*A forró városszerte vizet osztogatnak.
*Három megyeszerte veszélyhelyzetet hirdettek ki.
Az, hogy melyik faluról, városról stb. van szó, a szövegkörnyezetből derül ki. Furcsamód azonban hasonlóan viselkedik a szerte akkor is, ha önálló szó:
*Szerte egy országban nagyon népszerű ez a játék.
*Szerte három megyében folyik az árvízi védekezés.
*Szerte a nemrég függetlenné vált országban ünnepelnek az emberek.
Amikor tehát a szerte a hozzá tartozó szerkezet után jelenik meg, összetett szót alkot vele. Ezt tükrözi a helyesírás akkor is, amikor tulajdonnevek után kötőjellel íratja: Anglia-szerte, Németország-szerte. Mi ebben a furcsa? Az, hogy hasonló összetett szavaink nincsenek. Már csak azért sem, mert nincs igazán olyan szavunk sem, melyek az önálló szertéhez hasonlóan viselkednének.
Az önálló szerte jelentését tekintve a névutókhoz áll közel, ám a névutók tipikusan esetrag nélküli szavakkal állnak, és mint a nevük is mutatja, a főnév után (ráadásul a főnév jelzőket, névelőt is kaphat). Vannak ugyan olyan névutóink, melyek raggal kapcsolódnak (az erdőn át, a mezőn keresztül, Pistán kívül), és ezek időnként kerülhetnek a főneves szerkezet elé is (bár *kívül Pistán, lehetséges az át az erdőn, keresztül a mezőn – éppen ezért vannak, akik szerint az át vagy a keresztül nem is névutó, hanem határozószó ), ám nincs olyan, amelyik csak ott fordulhatna elő. Az egyetlen elöljárószó a magyarban a mint (az olyan mondatokban, amikor a jelentése ’-ként’: A politikus mint a kormány képviselője vett részt a tárgyalásokon), a hozzá tartozó szerkezet élén álló főnév azonban mindig ragtalan.
A szertének van egy harmadik lehetséges szerepe is, amikor igekötő: szertefoszlik, szerteszór, szertenéz, szerteágazik, szerterajzik. A viselkedése ilyenkor az át, keresztül szavakéhoz hasonló. A következő mondatokban például nehezen tudnánk eldönteni, hogy az át, illetve a keresztül igekötő-e (azaz az igéhez kapcsolódik szorosabban: átfut, keresztülfut), vagy pedig névutó/határozószó (azaz a főneves szerkezethez kapcsolódik szorosabban: át/keresztül a mezőn):
Tíz perc alatt futott át/keresztül a mezőn.
A kérdés csak ott dönthető el, ahol egyértelműen van igekötő, így az át/keresztül nem tekinthető annak (mivel a magyarban egy igének csak egy igekötője lehet):
Tíz perc alatt futotta le a két kilométert át/keresztül a mezőn.
Hasonló példákat tudunk konstruálni a szertével is:
Méhek rajzottak szerte a mezőn.
Méhek rajzottak szét szerte a mezőn.
Ez a példa is rendkívül mesterkélt azonban, és van benne némi csalás. A szerte ugyanis igekötőként azt jelenti, hogy ’szét’ (hova?), egyébkén azonban ’mindenfelé, mindenhol’ (hol?). Ennek köszönhetően az első mondat is kétféleképpen értelmezhető: ha igekötő, akkor a méhek mindenféle irányba rajzottak, egyébként viszont mindenfelé (minden pontján) rajzottak. Ebben az esetben tehát két, egymástól független szertéről kell beszélnünk: az egyik igekötő, a másikról továbbra sem tudjuk, hogy micsoda.
Az iskolai nyelvtan alapján az az elképzelésünk alakulhat ki, hogy a nyelv építőkockákból áll, melyekből nagyobb szerkezeteket építhetünk. A szófajokról azt tanuljuk, hogy ezek szabják meg, miféle építőkockákat lehet összerakni, és miképp. A szerte példája azonban jól mutatja, hogy a szavak nem sorolhatók egyértelműen szófajokba, mivel viselkedésük teljesen egyedi is lehet. És nyilván nem ez az utolsó példa, melyről írunk...