-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az összetett szavaknak megvan az az előnyük, hogy tagjaikból ki tudjuk találni, mit is jelenthetnek. Ez azonban nem mindig van így, sőt, az összetételek többértelműségéből következhet, hogy különböző beszélők különbözőképpen értelmezik őket.
Eszter nevű olvasónk szembetalálkozott a magánénekes szóval, és nem érti. Az a gyanúm, hogy sokan nem értjük, pontosabban mást-mást sejtünk mögötte, ezért utánanéztem.
Arra szeretnék választ kapni, hogyan határozná meg a magánénekes fogalmát. Józan paraszti ésszel azt gondolná az ember, magánénekes az, aki nem áll (köz)alkalmazotti munkaviszonyban, ill. „magában” énekel, nem kórusban. De mi az igazság?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Eszter mindjárt két lehetőséget sorol fel: ’szabadúszó énekes’, vagy ’szólista’. Találtam egy anekdotát, amelyben Sárközy Endre volt hadbíró emlékezik vissza (Kubinyi Ferenc volt a riporter, a szöveg 1990-ben jelent meg kötetben):
„Egy súlyos kimenetelű autóbalesetet tárgyaltam. A Honvéd sportegyesület egyik neves labdarúgója, aki természetesen katonatiszt is volt, Kecskemét környékén gázolásos balesetet okozott. A gázolásnak véletlenül két tanúja is volt, az egyik Joviczky József, a másik Báthy Anna, neves operaénekesek. Tanúként idéztem Puskás Ferenc és Rákóczi László futballistákat, akik a gépkocsiban ültek. Puskás nem jött el a tárgyalásra az idézés ellenére sem. Amikor Báthy Annát illő tisztelettel tanúként kihallgattam, [...] és kérdeztem a foglalkozását, mondta, hogy az Operaház magánénekese. Szerezsán ügyész kolléga felpattant és azt mondta, ilyen kapitalista dolgokat maga ne emlegessen.”
A tudatlan ügyész tehát úgy értelmezte a kérdéses szót, hogy ’maszek’, vagyis magánvállalkozóként dolgozó énekesről van szó. (Az ügyész szerintem többszörösen is tudatlan volt, hiszen maszek énekesek abban az időszakban, 1956 előtt nem lehettek.)
A magánénekes története tudtommal nincs dokumentálva (az etimológiai szótárak nem járnak utána minden összetett szónak). A történeti korpuszban 1947-es az első előfordulása, és ebből az előfordulásból egyértelmű, hogy nem ’szabadúszó’ vagy ’maszek’ értelemben használják, hiszen ott az áll, hogy a moszkvai operaháznak 130 magánénekese és 205 karénekese volt. Ezek a magánénekesek tehát az operaház alkalmazásában álltak, nem pedig szabadúszók voltak, viszont szembe vannak állítva a karénekesekkel, vagyis kórustagokkal.
A 60-as években megjelent hétkötetes értelmező szótár is a ’szólóénekes’ szinonimájaként sorolja fel a magánénekes szót. Azokban az előfordulásaiban, amelyeket megtaláltam, mindig színházi és operai énekesekkel kapcsolatban használták a magánénekes-t, de talán más műfajokra is ki lehet terjeszteni. Például a pop-műfajokban is vannak vokálok, és ezeknek olyan tagjai, akik nem énekelnek szólót. Ezzel szemben szerintem magánénekes az is, aki – bár egy zenekarral, együttessel lép fel – nem a vokál tagja.
A válasz tehát az, hogy kevés előfordulása, ismeretlen története ellenére nagy biztonsággal állíthatjuk, hogy ez a szó a ’szólista’ magyar megfelelőjeként jöhetett létre.