-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk azt kérdezi, indokolt-e, hogy a „Katolikus Karitász” és a „Szent Karácsony Ünnepe” csupa nagy kezdőbetűvel van írva. Előbbi esetben nagyon is, utóbbi esetében azonban nem. Elmondjuk azt is, hogy miért.
Mátyástól kaptuk a következő kérdést:
Miért kell (ha kell) a „katolikus karitász” meghatározást nagy kezdőbetűkkel írni? Tulajdonnév lenne? Nekem az is furcsa, hogy a „Mentsük meg a Karácsony Szent Ünnepét” mondatban miért szerepel nagy betűkkel a K.S.Ü ?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Olvasónk első kérdésére az egyszerű válasz az, hogy igen, tulajdonnév. Ebből következik, hogy a magyar helyesírás szabályai szerint nagy kezdőbetűkkel kell írni. De honnan tudjuk, hogy nem fordítva van: hogy azért kell azt mondanunk, hogy tulajdonnév a Katolikus Karitász, mert mindkét tagja nagybetűvel kezdődik?
Ennek a nyelven teljesen kívül eső oka van. A Katolikus Karitász egy jótékonysági szervezet, amelynek ez a neve; ezt ellenőrizhetjük a szervezet weboldalán is, ahol azt is megtaláljuk, hogy a tulajdonnév teljes alakja Katolikus Karitász – Caritas Hungarica. (Utóbbi latin elnevezés egyébként a szervezet logóján kis kezdőbetűkkel szerepel, de ennek nem a helyesíráshoz, hanem sokkal inkább a dizájnhoz van köze.)
A karitász – latin helyesírással caritas – ’kedvesség’-et, ’jóság’-ot és ’jótékonyság’-ot jelent. A latin carus (’kedves, szép, jó’) melléknévvel van összefüggésben.
A nagy kezdőbetűs írásmód azért is fontos, mert éppen ez jelzi, ha tulajdonnévről van szó. A katolikus karitász kifejezés ugyanis lehet akár köznévi jelzős szerkezet is – bár elég ritka, hogy magyar szövegben a jótékonyság vagy kedvesség helyett a latin karitász szót használjuk, ráadásul fonetikus átírásban.
(1) Mindig meghat a katolikus karitász (’a katolikusok jótékonysága, jólelkűsége’).
(2) A Katolikus Karitász idén a határon túli szegény gyerekeknek gyűjtött.
Az (1) mondatban általánosságban van szó a katolikusokra jellemző jótékonykodásról, a (2) mondatban pedig a szervezetről van szó. Az értelembeli különbséget a helyesírás is jelzi A magyar helyesírás szabályai (AkH.) vonatkozó szabályaival összhangban:
154.
a) Mindegyik csoport írásában érvényesül helyesírásunknak az a régi törekvése, hogy a tulajdonneveket megkülönböztesse a köznevektől, ezért minden tulajdonnevet nagybetűvel kezdünk. [...]
b) A nagy kezdőbetű mutatja ugyan, hogy tulajdonnévvel van dolgunk, de a több elemből álló nevek esetében érzékeltetni kell a tulajdonnevek terjedelmét is, hogy világosan elhatárolódjanak a környező szövegtől. [...]
A Katolikus Karitász a tulajdonneveknek az AkH. által tárgyalt típusain belül leginkább az intézménynevek közé sorolhatók; ezekre a 186–192. szabályok vonatkoznak.
186. Az intézménynevek – néhány esetet nem számítva – több szóból állnak. Ezek összetartozását, a név kezdetét és végét az alkotóelemek nagy kezdőbetűs írása jelzi.
A Katolikus Karitász – így, két nagy kezdőbetűvel – tehát megfelel az AkH. követelményeinek.
Mátyás második kérdése arra vonatkozott, hogy a „Mentsük meg a Karácsony Szent Ünnepét” mondatban miért vannak nagy kezdőbetűk. Erre a kérdésre is egyértelmű a válasz: ez tévedés, helyesírási hiba. Az ünnepeket ugyanis a magyar helyesírás szabályai szerint nem írjuk nagy kezdőbetűkkel, erre az AkH. 145. pontja vonatkozik.