nyest.hu
Kövessen, kérem!
Legutolsó hozzászólások
A nyelvész majd megmondja
A legnépszerűbb anyagok
Írjon! Nekünk!
nyest.hu
nyest.hu
 
Dorgálás
Elárulta Rowlingot, ezer fontot kell fizetnie

Az írónő beperelte az őt képviselő ügyvédi irodát, amely kártérítést fizetett neki és bocsánatot kért a bizalmas információ kiszivárogtatása miatt.

MTI | 2014. január 5.
|  

Az ügyvédi titoktartás megsértése miatt az illetékes brit felügyelő hatóság megbírságolta Christopher Gossage ügyvédet, aki tavaly nyáron kiszivárogtatta, hogy J. K. Rowling írta Robert Galbraith álnéven a The Cuckoo’s Calling (Szól a kakukk) című krimit. A brit ügyvédeket felügyelő hatóság (SRA) ezer font (350 ezer forint) pénzbüntetést szabott ki Gossage-ra, a világhírű írónőt képviselő londoni Russells ügyvédi iroda tagjára, és dorgálásban részesítette őt – adta hírül a The Daily Telegraph brit napilap honlapja.

Az MTI fordítása alapján azt vélhetnénk, hogy a The Cockoo's Calling a The Cockoo is Calling rövidült alakja. Valójában nem, hiszen Christina Rosetti verséből származik: You should have come to the cuckoo’s calling ’A kakukk szavára – szó szerint hívására – kellett volna jönnöd’. A cím pontos fordítása tehát Kakukkszó lenne. Rövid kutakodásunk szerint a helyes fordítás a magyar weben csak egyszer fordul elő, szemben a számtalan pontatlan fordítással. Valójában ez a fordítás sem nevezhető hibásnak, hiszen az anyanyelvi olvasó számára sem lehet egyértelmű, melyik szerkezetről van szó. (A szerk.)

Gossage annak idején elárulta felesége legjobb barátnőjének, Judith Callegarinak, hogy Rowling titokban detektívregényt írt The Cuckoo’s Calling címmel, amely úgy jelent meg, mint egy első könyves, egykoron katonaként szolgált író műve. Callegari az információt névtelen Twitter-üzenetben eljuttatta a The Sunday Times brit vasárnapi lapnak, amely felfedte az író kilétét.

Az írónő beperelte az őt képviselő ügyvédi irodát, amely kártérítést fizetett neki és bocsánatot kért a bizalmas információ kiszivárogtatása miatt. Rowling egy katonai jótékonysági szervezetnek adományozta az összeget.

A Szól a kakukk címlapja
A Szól a kakukk címlapja
(Forrás: http://www.nyest.hu/hirek/j-k-rowling-esete-a-szamitogepes-nyelveszettel)

A Wikipédia szerint nem 500, hanem 1500 nyomtatott példány kelt el Rowling lelepleződéséig. Ezen kívül 7000 e-könyvet, hangoskönyvet és könyvtári kiadást értékesítettek belőle. (A szerk.)

A The Cuckoo’s Calling alig 500 példányban kelt el addig, amíg nem derült ki, hogy Rowling írta. Ezt követően pillanatokon belül élre ugrott az 5076. helyről az Amazon online könyváruház toplistáján, és a kiadó újabb 300 ezer példányt dobott piacra, hogy ki tudja elégíteni a keresletet.

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Hozzászóláshoz lépjen be vagy regisztráljon.
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!
Információ
X