-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A főváros egyetlen sípályájának tetején valaha hatalmas bükkfa állt. A környék erről kapta a nevét. De honnan jött a fa neve?
Néhány napja írtunk a hajdani Úttörővasút állomásainak régi és mai neveiről. A kezdetektől napjainkig változatlan nevek között szerepelt a Normafa megállóhely is. Ez a vasúti megálló a Sváb-hegy egy részéről kapta a nevét. Miről nevezték el a sípályával is büszkélkedő kirándulóhelyet?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Normafa egy hatalmas bükkfáról kapta a nevét. A hagyomány szerint a fa alatt még maga Mátyás király is megpihent. Egy másik változat szerint a fa Mátyás király születésekor sarjadt. De miről neveztek el magát a fát?
Egy városszerte ismert történet szerint a fa környékét gyakran látogatták színészek, énekesek. Az 1800-as évek közepének nagy sikerű operaénekese, Schodelné Klein Rozália is itt járt egyszer kollégáival, s elénekelte Bellini Norma című operájának nagyáriáját. A közel kétszáz évvel ezelőtti flashmob emlékére nevezték el a fát Norma-fának.
Más vélemények szerint a fa mellett valaha vámszedő hely volt. A János-hegy környéki falvakból errefelé hordták az árut; s piacra igyekvőktől itt vonták le a vámtételeket, vagyis a normát. Ez a név ragadt rá az impozáns fára.
Hadrovics László azt a lehetőséget is felvetette, hogy a Normafa név előzménye a lármafa szó németesen kiejtett változata lehetett. Lármafának két különböző dolgot neveznek. A bányákban lármafának hívják azt a láncokkal felfüggesztett deszkát, amit veszély esetén megkongattak. Ilyen értelemben a lármafa egy kezdetleges hangszernek is tekinthető. Ugyancsak lármafának nevezték azokat a magaslatokon található póznákat, melyek csúcsára szalmát erősítettek. Veszély esetén a szalmát meggyújtották. Ennek a tűznek a lángja, illetve a füstje figyelmeztette az embereket a veszélyre, elsősorban ellenséges csapatok közeledtére.
Akárhonnan is ered a neve, a valaha méltóságteljes bükkfa 1927-ben egy villámcsapás következtében kidőlt. A nevezetes fa törzsét a Margit-szigetre szállították, és betették a sziget tavába. A cél az volt, hogy a híres törzset a meszes gyógyvíz konzerválja. Míg egy 1972-es útikönyv szerint a terv nem vált be és a törzs teljesen elkorhadt, a Normafa honlapján az szerepel, hogy a törzs mészkővel a felismerhetetlenségig bevonva ma is a szigeti vízesésben látható.
Azt nem tudjuk eldönteni, hogy a fatörzs ott rejtőzik-e a mészkőrétegek alatt vagy sem. Az viszont biztos, hogy a Normafa elnevezés él. A kirándulóhely és a Gyermekvasút megállója mellett egy szálloda és számos egyesület is a Normafa nevet viseli, a valaha itt álló nagy bükkfa emlékére.
Források
Kiss Jenő: Földrajzi nevek etimológiai szótára
Panoráma útikönyvek (1972) Budapest