-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Miért neveztek el egy városrészt egy köpönyegforgató nemesről? Hogy kerül Mátyás király a Józsefvárosba? Mi köze a csillagoknak Csepel déli városrészéhez? Városi túránkon Kossuth Lajos is felbukkan.
A fővárosi városrészek nevével foglalkozó cikksorozatunk előző része azt mutatta be, milyen sok városrész viseli a Habsburg-család tagjainak nevét. Most lejjebb araszolunk a ranglétrán: a névadók között lesz ugyan még egy-két nemes vagy államférfi, de nagyrészt hétköznapi, polgári foglalkozást űző emberek kerülnek ma terítékre.
Nagy emberek
Némelyik városrész a magyar történelem egy-egy többé-kevésbé kimagasló alakjának a nevét viseli. A II. kerületi Petneházyrét egy ezredes nevét örökíti meg. Petneházy Dávid kuruckapitány eleinte a törökök szövetségeseként küzdött például Bécs ostromában, de később átállt az ellenfélhez: a császár oldalán harcolt a törökök ellen. Buda visszavételekor elévülhetetlen érdemeket szerzett azzal, hogy – legalábbis a legendák szerint – elsőként tűzte ki a magyar zászlót a várfalra. A Nagy-Hárs-hegy és a városhatár közötti mezőt 1847-ben keresztelték el a köpönyegforgató kapitányról.
Egy nagyobb ismertségnek örvendő személyről is neveztek el városrészt. A pesterzsébeti Kossuthfalva neve arra emlékeztet, hogy 1870-ben az akkori Soroksár területén Kossuth helység néven új telepet hoztak létre. A következő évtől az új rész neve már Kossuthfalva volt. A telep végül Erzsébetfalvával egyesült, ma pedig mindkettő a XX. kerület része.
A Kossuth-család egy másik sarja is megjelenik a fővárosi elnevezésekben. Kossuth Ferenc (1841–1914) akkori kereskedelmi miniszterről, Kossuth Lajos fiáról nevezték el a XVIII. kerület újonnan kiparcellázott részét Kossuth Ferenc-telepnek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Tulajdonosok és parcellázók
Nem csupán az országot irányító nagy méltóságokról neveztek el városrészeket. Sokszor a területet birtokló főúr vagy a földeket felparcellázó személy neve ihlette a településrészneveket. Ez az elnevezési gyakorlat különösen jellemző volt a mai a XVIII. kerületben. A Szemeretelep és a Miklóstelep Szemere Miklós (1856–1919) diplomatának, a cselgáncs hazai meghonosítójának, a terület valamikori birtokosának nevét viselik. A Liptáktelepet pedig Lipták Pál (1874–1926) építési vállalkozóról nevezték el. Lipták, aki tevékenyen részt vett Budapest belső kerületeiben a bérházak felépítésében, itt, a mai Liptáktelepen létesítette acélgyártó üzemét. Bár a névadáskor még Rákoskeresztúrhoz tartozott, ma már a XVIII. kerület része a gróf Vigyázó Béla földbirtokosról egyszerűen csak Bélatelepnek nevezett terület.
A Bókaytelep Bókay Árpád (1856–1919) belgyógyász nevét viseli, aki ezen a vidéken vásárolt birtokot, majd felparcellázva kiárusította azt. S a főváros legújabb városrészneve, a Krepuska Géza-telep is egy orvoshoz kötődik. A 2012 végéig Alacskai úti lakótelep néven ismert városrészt átkeresztelték – Krepuska Géza (1861–1949) fül-orr-gégész nevét kapta, akinek a lakótelep helyén volt szőlőtermesztő gazdasága és tehenészete. A most említett két orvos közül egyik sem származott nemesi családból, a földvásárláshoz szükséges összegeket feltehetőleg saját munkájukkal teremtették elő.
(Forrás: Wikimedia Commons / Szenti Tamás / CC BY-SA 3.0)
Elvétve más kerületekben is találunk hasonló elnevezéseket. A IV. kerületben lévő Istvántelek a valamikori tulajdonos, gróf Károlyi István (1797–1881) nevét őrzi. Az 1830-as években a főúr saját birtokán Pesttől északra alapított Új-megyer néven települést, amit 1841-ben már Újpestnek neveztek. A gróf mintagazdaságot is létesített, ott, ahol ma az Istvántelki Főműhely (volt Landler Jenő Járműjavító) található.
Kevesen tudják, hogy a csepeli Csillagtelepet is egy személyről nevezték el. A városrészben ilyen utcaneveket találunk: Űrhajós, Rakéta, Mars, Tejút. Ebből mindenki azt gondolná, hogy a városrész nevének a csillagokhoz van köze. Ám az ok sokkal prózaibb: a területet egy Csillag Sándor nevű ügyvéd közreműködésével parcellázták az I. világháború előtti években. Arról azonban, hogy az 1910-ben létrehozott III. kerületi Csillaghegy honnan kapta a nevét, nem sikerült adatokat találnunk. Talán olvasóink ügyesebbek lesznek nálunk.
Másodkézből
Néhány városrészünk már meglévő gyárakról vagy utcákról kapta a nevét, amik gyakran viselték személyek nevét. A Ganz Ábrahám által alapított Ganz vállalatcsoport dolgozói számára parcelláztak telkeket a mai Ganzkertvárosban és a Ganztelepen. A Józsefváros 2004-es negyedekre osztásánál elsősorban az egy-egy negyedben levő utcák nevét vették alapul az új közigazgatási egység elnevezéséhez. Így kapta nevét a Magdolna utcáról a Magdolnanegyed, az Orczy-családnevét viselő Orczy útról az Orczynegyed, s a Ganz Ábrahámról elnevezett Ganz Gyár nevét viselő Ganznegyed.Azt a szabályt, miszerint a városrészneveket egy szóba írjuk (AkH. 174. b), a józsefvárosi negyedek nevével kapcsolatban rejtélyes módon nem alkalmazzák. A fővárosi rendeletben egyetlen újonnan létrehozott negyed neve szerepel a kilenc közül egy szóban: Palotanegyed. A többi negyed nevét két szóba írják: Csarnok negyed, Népszínház negyed. Az interneten gyakran találkozunk kötőjeles formákkal is: Magdolna-negyed, Corvin-negyed.
Cikkünk végén pedig lássunk egy hosszú elnevezési láncolatot. A Corvinnegyedet 2004-ben a Corvin közről vagy az ott található Corvin moziról nevezték el. De honnan kapta a nevét a köz? Az 1928 óta Kisfaludy köznek nevezett kis utcát csak 1991-ben keresztelték el Corvin köznek. A köznyelvben azonban már rég óta így nevezték a területet. Ugyanis az 1956-os összecsapások során itt dúltak a leghevesebb harcok, s az ellenállókat az itt található moziról Corvin közieknek hívták. A köztudatban élő nevet 1991-ben tették hivatalossá, tisztelgésül az itt harcolók emlékének. És vajon a puskát fogó Corvin köziek névadóját, a mozit, hogy nevezték el? A filmszínházat az 1920-ban alapított, névadó Corvin Filmgyár és Mozgóképotthon Rt. és az Uránia Mozgóképszínház Rt. építtette és üzemeltette. A Corvin Filmgyár pedig Corvin Mátyásról, azaz Mátyás királyról kapta nevét – ki tudja, miért.
Források
Ráday Mihály (szerk.) (2003). Budapest teljes utcanévlexikona.
Radics Péter: Idén lesz 90 éves a Corvin Filmszínház.