-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kifejezés már az első világháború idején megjelent a politikai retorikában, és a nácik is használták a független sajtó általánosító rágalmazására.
A hazug sajtót (Lügenpresse) választotta 2014 legcsúnyább német szavának a Darmstadti Egyetem nyelvészekből és újságírókból álló független bizottsága. A kifejezés a bevándorlás korlátozását követelő és Németország állítólagos iszlamizálódását kifogásoló, Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom tüntetésein terjedt el ismét. A kedden ismertetett döntés indoklásában kiemelték, hogy a kifejezés már az első világháború idején megjelent a politikai retorikában, és a nácik is használták a független sajtó általánosító rágalmazására. A hátteret azonban valószínűleg sokan nem ismerik a Pegida-tüntetések résztvevői közül, ezért „különösen aljas” a kifejezés tudatos terjesztése – tette hozzá a zsűri.
A média egészének „lehazugozása” azért fontos a demonstrációk szervezőinek, hangadóinak, mert az újságírók túlnyomó többsége a társadalompolitikai témák tárgyilagos bemutatásával, sokoldalú tájékoztatással száll szembe a Nyugat állítólagos iszlamizálódása körüli félelemgerjesztéssel – vélekedett a testület. A sajtó lejáratása lehetetlenné teszi a megalapozott médiakritikát, és így tovább növeli a demokrácia fenntartásához elengedhetetlenül szükséges sajtószabadság veszélyeztetettségét – tették hozzá.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A Darmstadti Egyetem független zsűrije 1991 óta választja ki az év legellenszenvesebb szavát (Unwort des Jahres) a beküldött javaslatokból. 2014-ban 1246 javaslat érkezett, összesen 733 szót, kifejezést jelöltek az év legcsúnyább szavának. A leggyakrabban – 60-szor – az ukrán válsággal összefüggésben kialakult, Oroszországgal szemben megértő (Russland-Versteher) kifejezést javasolták, amelynek jelentése: az ukrán válságban követett orosz politikához engedékenyen viszonyuló személy. A zsűri a kifejezést beválasztotta az év három legcsúnyább szava közé. Rámutattak, hogy a kifejezés használói a pozitív tartalmú megértés szót kifordítva, bíráló éllel alkalmazzák. Hozzátették, hogy a megértő hozzáállás bírálata nem helyettesítheti a tartalmi vitát, az pedig a nyelvi reflexió hiányát jelzi vagy rágalmazás, hogy egy egész országot kiáltanak ki felelősnek az országban hatalmon lévő politikai irányzat miatt.
A harmadik a kiterjesztett kihallgatási módszerek (Erweiterte Verhörmethoden) kifejezés, amely az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) vallatási gyakorlatáról szóló törvényhozási jelentésből került a közbeszédbe, és a zsűri szerint az embertelen kínzás legitimálására hivatott eufemizmus.
Az év legcsúnyább szava kezdeményezés célja a nyelvi tudatosság és érzékenység fejlesztése a közbeszéddel, a nyilvános kommunikációval kapcsolatban. A szavakat egyebek között annak alapján vizsgálják, hogy sértik-e az emberi méltóságot vagy a demokratikus alapértékeket. Vizsgálják a szavak félrevezető vagy gyengítő, eufemisztikus jellegét is.
2013 legcsúnyább szava a szociális turizmus (Sozialtourismus – a szociális juttatások megszerzését célzó bevándorlás) volt, korábban pedig a 20. század legcsúnyább szavának választották az emberanyag (Menschenmaterial) kifejezést.