-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Dohányozni káros, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne változatosan leírni a dohányzás szertartásához kapcsolódó jelenségeket. Ezekből válogattunk összeállításunkban.
A dohányzás kétségtelenül káros és rossz szokás, mégis megvan a maga – ha úgy tetszik – nyelvi előnye. A dohányzók ugyanis nemcsak szívják azt a káros anyagot, hanem közben beszélgetnek is. Sokan talán nem is azért bagóznak, mert fizikailag függők lennének, hanem sokkal inkább a közösségi élmény, a közösségi összetartozás miatt. A dohányzás sokszor egy adott csoporthoz való tartozást is jelent.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az ilyen típusú csoportok pedig rendszerint ki szokták alakítani maguknak azokat a sajátos nyelvi kifejezéseket, amelyek a csoportot még inkább összekovácsolják, és megadják sajátos jellegét. A dohányzás szertartásos jellege (amikor dohányzunk, pihenünk, szünetet tartunk, lazítunk) pedig még vonzóbbá teszi a terepet a nyelv végtelen gazdagsága számára, hogy minél több, minél változatosabb, eredetibb kifejezést teremjen. Az alábbiakban ezekből válogattunk.
Először is, lássuk milyen szavak vannak magára a bűnös anyagra, a cigarettára. (Ezeknek egy részét korábbi cikkünkben már tárgyaltunk.) A cigaretta becézve cigi, ritkábban bagó vagy dohány. Ha lazábbak vagyunk, blázt vagy staubot mondunk. Hallotuk már a cinci elnevezést is:
Van cincid?
Maga az aktus elnevezése – nem túl meglepő módon – ezekből a szavakból hozható létre képzőkkel. Talán a legsemlegesebb a dohányzik, a cigarettázik. A cigizik, bagózik már informálisabb, míg a blázol már egészen laza. Lehet még szívni, meg füstölni vagy füstölögni, bár ezek közül az első sokszorosan sokértelmű, a második is legalább kétértelmű.
A dohányzással kapcsolatosan az egyik szertartásos aktus a cigaretta meggyújtása. És mivel rágyújtani unalmas, a nyelvhasználók ezt már igen változatosan ki tudják fejezni:
Elpattintunk/nyomunk egy blázt?
Tolunk egy staubot?
Gyújtasz, főnököm?
Ha tüzet kérünk, azaz megkérjük beszélgető- és dohányzópartnerünket, hogy gyújtsa meg a ciginket, szintén leleményesek lehetünk:
Pattintsál sunshine-t a botom végére!
A szlengblog egyik kommentelője pedig a következő megszólalást idézi – a 80-as évek elejéről származó egyetemista párbeszédből:
Most lőttem a büfétanszéken ezt a királydekket. Csiholjá’ kánikulát a staubom alá, napsugár!
A megszólalás a királydekk szó előfordulása miatt is érdekes. A dekk a félig-meddig elszívott, majd eloltott, és újrahasznosítás végett félretett cigi. A királydekk pedig olyan dekk, ami még jó hosszú, jó sok benne a dohány.
A dohányzásnál pedig már csak egy rosszabb szokás van, az pedig a lájmolás, azaz, amikor valakitől kérünk cigit, amikor nem a sajátunkat szívjuk. A lájmolókat nem szokás nagyon kedvelni, bár a lájmolás módjával szépíthetnek. Például így:
Büntess meg egy cigivel!
Persze néha le is bukhatunk, ha lájmolunk, de ki tudjuk vágni magunkat.
– Tudsz adni egy cigit?
– Bocs, nekem sincs
– Na jó, szívok a sajátomból, de jössz eggyel!
Arra pedig, amikor a lájmoló még tüzet is kér, bátran válaszoljuk ezt:
Na, neked is csak a pofád van meg a dohányzókészletedből!
Hogy mikor válunk igazi függővé? Talán akkor, ha a következő mondatot nemcsak túlzásból mondjuk:
Elnyomom ezt a cigit, hogy rágyújthassak.