-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Mire való a vessző? A túl sok vessző használata valóban zavarja az olvasást? Hol kellene vesszőt használnunk? Házi szakértőnk egy olvasói kérdés kapcsán elmélkedik.
Gábor nevű olvasónk hosszasan idéz egy (amúgy nagyon érdekes) gazdaságpolitikai cikket, amelynek a helyesírása – amennyire átvizsgáltam – semmi kivetnivalót nem tartalmaz. Gábornak mégis a szerző vesszőhasználatával van baja. Vajon miért?
Kérdésem a következő: a cikk írója látható módon jól ismeri a magyar nyelvtant. Helyesen alkalmazza a központozást, mindenüvé kiteszi a vesszőt ahová azt ki kell tenni – ezáltal viszont nehezen követhető a gondolatmenete. Számomra legalábbis problémás egy olyan mondat amelyikben négy vessző van, én mindegyiknél megállok mert mindig azt hiszem hogy új gondolat következik.
„Ha pedig nem érti mi történik a gazdaságban, akkor hogyan várhatnánk, hogy olyan döntéseket hoz, amelyek helyesek?” – ha ebben a mondatban csak az első vesszőt tette volna ki és a többit nem, akkor az nyelvtanilag biztosan hibás lenne; de a mondat logikailag egységes, sodró lendületű maradt volna. Könnyebb lett volna követni az író gondolatmenetét.
Nem jól látom?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kérdezők szövegét általában nem szoktuk szerkeszteni, legfeljebb tipográfiai változtatásokat szoktunk végezni (pl. idézőjel, dőlt, félkövér, bekezdésekre tagolás). Vagyis nem szoktuk helyesírási szempontból javítani. Az olvasó nyilván észrevette, hogy Gábor nem úgy használja a vesszőket, ahogy az akadémiai helyesírásban áll, hiszen éppen erről szól az észrevétele, hogy nem ért egyet a jelenlegi akadémiai szabvánnyal.
Nem véletlenül emeltem ki a tipográfiai és a helyesírási szavakat. Lehet valami tipográfiailag helyes, azaz tetszetős és a szokásoknak megfelelő. Lehet valami helyesírásilag szabványos (a jelenlegi iskolai helyesírásnak és a legtöbb kiadó gyakorlatának megfelelő), és a kettő nem ugyanaz (bár sokszor nehéz őket megkülönböztetni, mert az akadémiai helyesírás néha a tipográfiába is bele akar szólni). Mindkettőt fontos megkülönböztetni a nyelvtani szabályosságtól, ami azt jelenti, hogy a magyar nyelvközösség egy részének a beszédszokását követi a szöveg. Szóval Gábor kétszer is helytelenül használja a nyelvtan szót, amikor ’helyesírás’ értelemben említi.
Térjünk most rá a lényegre. Ami először eszembe jut, az, hogy míg Gábor a túl sok vesszőn akad meg, mert úgy érzi, hogy onnan „új gondolat következik”, addig én meg ott akadok el, ahol ő nem teszi ki a szokásos helyesírás szerinti vesszőket. Én meg azért akadok el, mert túlságosan megszoktam azt, hogy az akadémiai helyesírás szerint hova kell vesszőt tenni, és a szokatlanság magában megakaszt. Másodjára viszont egy dilemma jut eszembe: nem lehet, hogy a szokásainkkal van baj? Nem lenne jobb, ha Gábort követve inkább csak oda tennénk vesszőt, ahol valóban „új gondolat kezdődik”?
Hajlok tehát arra, hogy egyetértsek Gáborral. Az idézett cikk szerzőjét nem hibáztatnám, hiszen mindenki természetesnek veszi (nagyjából még én is), hogy a nyilvánosságnak szánt írásait többé-kevésbé az akadémiai helyesírás szerint írja le, még akkor is, ha nincs szerkesztőség és annak korrektora, akik ragaszkodnak ehhez. Tehát nincs azzal semmi baj, hogy egyelőre mindenhol ilyen szövegeket olvasunk. Az viszont mindenkinek jobb lenne, elsősorban az iskolásoknak, ha az akadémiai helyesírás helyett vagy mellett létezne egy olyan szabvány, amit könnyebb megtanulni, ami nem okoz annyi fejfájást iskolásoknak és szerzőknek, mint a mostani. (A 19. század végén Simonyi Zsigmondnak volt bátorsága ahhoz, hogy az iskolai tankönyveiben egy új, „iskolainak” nevezett helyesírást vezessen be. Néhány évtizeddel később, Simonyi meghurcolása és halála után az Akadémia is átvette Simonyi újításait, ezek ma is részei az akadémiai helyesírásnak.)
De Gábor megfogalmazása nem elég pontos, és ebben a formájában nem alkalmas arra, hogy új helyesírási szabályzatot lehessen alapozni rá. Abban ugyanis nagyon eltérő lehet az emberek ítélete, hogy „hol kezdődik egy új gondolat”. Szerintem Gábor is egyetért azzal, hogy ahol ő szükségét érzi a vesszőnek, ott felolvasásban rövid szünetet lehet tartani, és valószínűleg a hanghordozásunk is jelzi ezt (legtöbbször felfelé hajló dallammal végződik a vessző előtti rész). Például abban a mondatban, amit idéz (Ha pedig nem érti, mi történik a gazdaságban ...), nyilvánvalóan nem lehet hosszabb szünetet tartani az érti után, és nem emelkedik a felolvasás dallama. Ezért érzi úgy Gábor (és én is), hogy a vesszőnek ott nincs funkciója. Szerintem ez lehetne az új helyesírásban annak az ismérve, hogy hova illik vesszőt tenni.