-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk aziránt érdeklődik, hogy az eszperantó ki fogja-e egyszer szorítani az angol nyelvet. Kérdése – s ezt talán ő maga sem gondolta – igen bonyolult választ is provokálhat. Röviden azonban csak annyit mondhatunk: nem. Hosszabb válasz: soha. Részletek alább.
Vilmos kérdezte tőlünk a következőt:
Az eszperántó az ki fogja egyszer szorítani az angol nyelvet?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Korábban már írtunk az eszperantó nyelvpolitika kapcsán a végső győzelem (fina venko) esélyeiről, de az angol nyelv globális nyelvrendszerben elfoglalt helyéről is volt már szó. Rövidre fogva a dolgot, azt válaszolhatjuk, hogy a dolgok jelenlegi állását figyelembe véve nem valószínű, hogy a közeljövőben bekövetkezne az olvasói kérdésben megfogalmazott helyzet. Több okból sem.
(Forrás: neciklopedio.wikia.com)
A végső győzelem ideológiai háttere
Nem árt először is arra felhívni a figyelmet, hogy a kérdésre adható olyan válasz is, miszerint az eszperantónak alapvetően nem célja, hogy bármilyen nyelvet is „kiszorítson”. Zamenhof szeme előtt az a cél lebegett, hogy a nemzeti nyelvek mellett, de nem azok helyett álló második, nemzetközi közvetítő nyelvet hozzon létre az eszperantóval. Ilyen értelemben tehát az eszperantó – remélhetőleg – soha nem fogja kiszorítani sem az angolt, sem más nemzeti nyelvet. Itt ugyanakkor érdemes megemlíteni az eszperantó és a nemzetközi nyelvek kritikusainak egyik ellenérvét, mely pontosan az, hogy egy globális második nyelv különös veszélyt jelenthet – főként a kisebb, írásbeliség nélküli – nemzeti nyelvek fennmaradására.
Ha viszont a kérdés azon aspektusát szemléljük, vajon képes-e az eszperantó az angol jelenlegi, nemzetközi helyzetét veszélyeztetni, átvenni annak szerepét a nemzetközi kommunikációban (de érintetlenül hagyva annak nemzeti nyelvi szerepét), akkor ismét a bevezető bekezdésben idézett cikkek mellett – igen óvatosan fogalmazva, nem kívánván megsérteni bárki érzékenységét sem – pusztán annyit mondhatunk: a dolgok jelenlegi állása mellett ez nehezen elképzelhető.
(Forrás: neciklopedio.wikia.com)
Túlmenve azon a filozófiai problémán, hogy van-e végső forradalom, végső igazság, és ily módon eszperantó végső győzelem, inkább szeretnénk felhívni a figyelmet a liberafolio.org eszperantó nyelvű hírportálon is megjelent könyvajánlóra. Ez Philippe van Parijs Linguistic Justice for Europe and for the World (Nyelvi igazságtétel Európának és a világnak) című könyvét mutatja be, mely az angol nyelvnek a világban (és Európában) elfoglalt helyzetével foglalkozik. Az eszperantó kapcsán a szerző – egyebek mellett – azt a többek által is elismételt kritikát fogalmazza meg, hogy lehet az eszperantó mégoly érdekes és tökéletes(ségre törekvő) szellemi produktum is, az angol sokkal praktikusabb.
Nem kívánván belemenni abba a számháborúba, hogy az angolnak, az eszperantónak vagy más nyelvnek végül is hány beszélője van, a „praktikussággal” kapcsolatban arra hívjuk fel a figyelmet, hogy a többek által a nemzetközi kommunikáció par excellence „helyszíneként” szolgáló interneten az angol toronymagasan vezet a weboldalakon használt nyelvek arányát tekintve. Az eszperantó nyelv használata ehhez képest igen csekély százalék, s az elmúlt egy év trendjét figyelve aránya inkább csökken, szemben az angoléval.
Kevesebb harcos a végső győzelemért?
Az eredeti olvasói kérdéssel kapcsolatban igen érdekes adatokkal szolgál a liberafolio.org egy másik cikke is, mely arról szól, hogy az idei, 2014-es 99., Buenos Airesben megrendezett Eszperantó Világkongresszus (UK) résztvevőinek száma riasztóan alacsony volt – ahogy szintén kevesen vettek részt a horvátországi Rijekában megrendezett Európai Eszperantó Kongresszuson is.
Csökken az eszperantó közösség létszáma? Általános ez a tendencia, világméretűa jelenség? – Az olvasói kérdés akár úgy is szólhatna, hogy az angol kiszorítja-e (teljesen) az eszperantót.
(Forrás: neciklopedio.wikia.com)
Eszperantisták és nem eszperantisták számára is ajánlunk egy – jobbára – eszperantó nyelvű filmet, ami a 99. Eszperantó Világkongresszuson készült, ami még azok számára is, akik nem tudnak eszperantóul. Ez a film pár percben remek hanganyagot kínál az eszperantó „dialektusokból”, azaz a különböző anyanyelvű eszperantisták által beszélt eszperantóról. Hallhatunk itt eszperantistákat beszélni Brazíliából, Dél-Afrikából, Kínából, Szenegálból, Peruból, Nepálból. Ez pedig azt is bizonyítja, hogy azért attól még távol állunk, hogy az eszperantót kihalt nyelvnek tekintsük.
Bármilyen is legyen az eszperantó és az angol egymáshoz viszonyított és egymástól független jövőbeli helyzete, az eszperantó végső győzelmét (vagy éppen végső vereségét) váró nagyközönség szíves figyelmébe ajánljuk a jövőre, 2015. július 25. és augusztus 1. között a franciaországi Lille-ben esedékes 100. Eszperantó Világkongresszust, ahol bárki személyesen is megismerkedhet az élő eszperantóval. Lille nekünk, magyaroknak földrajzilag kétségtelenül közelebb van, mint Buenos Aires, a 99. kongresszus helyszíne, de ha még Lille is messze lenne, javasoljuk 101.-et: a tervek szerint ez a szlovákiai Nyitrán lesz.
Felhasznált források
Akademia pledo por venkigi la anglan
Kien malaperis la esperantistoj?