-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kedden elhunyt Elmore Leonard amerikai regény- és forgatókönyvíró. Regényei alapján készültek A Szóljatok a köpcösnek! és a Mint a kámfor című filmek. Habár a filmszakma is elismerte, élete végéig prózaíró maradt és krimijeivel érte el a legnagyobb sikereket.
A The Week nevű online folyóirat a kedden elhunyt Elmore Leonardra emlékezve újraközölte azt a listát, amit az író 2001-ben a The New York Timesnak küldött. A listán olyan hasznos tanácsok szerepelnek, amelyekről a regényírással kacérkodóknak érdemes tudniuk. Leonard akkor azért hozzáfűzte azt is, hogy nem mindenkinek ajánlja a szabálykövetést:
Ha van tehetséged a nyelvhez és van fantáziád, valamint a saját hangod örömet okoz, akkor nyugodtan figyelmen kívül hagyhatod a szabályokat.
Másoknak viszont érdemes most nagyon figyelni, ugyanis fontos gyakorlati tanácsok következnek. Mire ügyeljen a regényíró?
Soha ne kezdje a könyvet időjárással! Ha csak atmoszférát akarunk teremteni vele, és nem egy karakter időjárással kapcsolatos reakcióját bemutatni, akkor nem érdemes túl sokáig húzni az idő részletezését.
Kerülje el a prológusokat! A prológusok idegesítőek is lehetnek, különösen egy olyan, ami egy előszót követő bevezetést követ.
Dialógus írásánál legyen elég a mondta! A dialógusban egy megszólalás a karakterhez tartozik, ami a gondolatjel után van, az az író tolakodása. A mondta kevésbé tolakodó, mint a morogta, kiáltotta, hazudta stb. Sőt, határozószót se biggyesszünk a mondta elé vagy után. Zavaró és megszakítja a párbeszéd ritmusát.
Vigyázzon a felkiáltójelekkel! 100 ezer szavanként nem több mint egy vagy két felkiáltójelet engedjünk meg magunknak. Ami még tilos: a hirtelen és az elszabadult a pokol kifejezések használata, ezek ugyanis állítólag vonzzák maguk után a felkiáltójeleket.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Kerülje a szereplők részletes leírását! Vegyük például Hemingway A fehér elefánt formájú hegyek című novelláját, mely tulajdonképpen a két szereplő, egy amerikai férfi és a vele utazó lány dialógusából áll. Hogy is néznek ki ezek ketten?
– Mit igyunk? – kérdezte a lány. Levette a kalapját, és letette az asztalra.
Ennél többet nem tudunk meg a szereplők külsejéről, mégis nagyon könnyen el tudjuk őket képzelni mondataik, hangnemük alapján.
Ha írásszagú a dolog, újra kell írni. Ez lenne a legfontosabb szabály. Az olvasónak nem kell tudnia, hogy mit tanultunk a mondatszerkesztésről, főleg, ha az ügyeskedés megbontja az elbeszélés fonalát.
Ha jeleneteket írok, mindig egy bizonyos karakter nézőpontjából teszem – annak a karakternek a nézőpontjából, akié a legjobban életre tudja kelteni a jelenetet –, így képes vagyok arra koncentrálni, hogy mint mondanak a karakterek arról, hogy kik is ők, hogy éreznek azzal kapcsolatban, amit látnak és éppen történik velük, és én (az író) nem vagyok sehol sem.
Nem tudjuk garantálni, hogy a szabályok követése valóban a jó regény megírásának garanciája, mindenesetre most is várjuk olvasóink észrevételeit a témában!
Forrás
WRITERS ON WRITING; Easy on the Adverbs, Exclamation Points and Especially Hooptedoodle
Remembering Elmore Leonard: His 10 rules for being a good writer