-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hobbiként, a barátainak kezdett el írni Nyáry Krisztián történeteket írók, költők szerelmi életéről, a Facebookon követhető bejegyzések annyira népszerűek lettek, hogy most könyv is született a bejegyzésekből. Az „Így szerettek ők - Magyar irodalmi szerelmeskönyv” című kiadványt csütörtökön mutatták be a budapesti Rózsavölgyi Szalonban.
A Corvina Kiadónál megjelent, 132 oldalas, számos illusztrációval gazdagított kiadvány előzményeiről Nyáry Krisztián az MTI-nek elmondta, hogy korábban költészettörténetet tanított a pécsi egyetemen, így a történetek többségét már ismerte. „Az első húsz bejegyzés a fejemben volt, csupán az időpontokat, helyszíneket kellett ellenőriznem” – mesélte a januárban kezdődött sorozatról, amelyet aztán olvasói biztatására folytatott tovább.
„Nem is tudtam, hogy fel lehet iratkozni követésre a Facebookon, és mire észbe kaptam, már kétezren követték a magyar írók és művészek szerelmi életéről szóló képes etűdjeimet” – magyarázta. Nyáry Krisztián megjegyezte, hogy a legnagyobb népszerűséget nem az írókról, hanem a sportolókról írott bejegyzései hozták, volt olyan posztja, amelyet tízezren osztottak meg. Az írók közül Ady Endre a legnépszerűbb. Nyáry Krisztián úgy becsülte, hogy átlagosan kétezren osztják meg az írásait, vagyis mintegy 15-17 ezer emberhez jutnak el.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A közönségéről elmondta: eleinte úgy vélte, hogy többségében nők olvassák a bejegyzéseket, de kiderült, a nemek aránya teljesen kiegyenlített. Olvasói többségében diplomás emberek, akiknek van igényük a szerelmi történetekre, szeretik jobban megismerni a kedvelt szerzőiket. „Nincs bennem küldetéstudat, de motivál, ha azt látom, hogy a posztjaim kedvet csinálnak a művekhez, hogy az olvasók levesznek miattuk már elfeledett szerzőket is polcról” – fogalmazott Nyáry Krisztián, példaként Benedek Eleket említve, akit a közönség meséi révén ismer, holott ugyanilyen jelentős a felnőtteknek szóló prózája is.
„A legnagyobb megerősítést egy székelyudvarhelyi plébánostól kaptam. Azt írta, hogy egy-egy bejegyzésem után érezhetően többen kölcsönzik ki az adott szerző művét” – mutatott rá. Az író arról is beszélt, hogy a kötetben szereplő legkorábban élt szerző Csokonai Vitéz Mihály, legkésőbbit azonban nem lehet meghatározni, hiszen szerepel benne például Gyarmati Fanni, Radnóti Miklós özvegye is, aki nemrég ünnepelte 100. születésnapját. A kötet műfaját a szórakoztató, ismeretterjesztő kategóriába sorolta a szerző.
Arra a kérdésre, hogy sikerült-e átmenteni valamit a közösségi oldal interaktivitásából a nyomtatott változatba, azt felelte, hogy a történetek mellé tett QR-kódokkal bárki azonnal elnavigálhat a website-ra, de természetesen a hozzászólásokból érkezett új információkat a történetekbe is beépítette. „Teljes bibliográfiát nem adhattam, de a legfontosabb szakirodalom azért megtalálható a kötetben” – hangsúlyozta Nyáry Krisztián.
Mint mondta, számos helyre hívják rendhagyó irodalom órát tartani. „A szórakoztatás miatt választottam a szerelmet, párkapcsolatokat. De ha jobban belegondolunk, az iskolában dől el, fogunk-e később szépirodalmat olvasni. A tankönyvek nem sok segítséget adnak ahhoz, hogy a diákok megszeressenek egy-egy szerzőt” – fogalmazott Nyáry Krisztián. Példaként Petőfi Sándort említette, akinek alakja szoborszerűvé, megközelíthetetlenné vált a magyar oktatásban, miközben a költőnek rendkívül izgalmas élete volt.