-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nagyon bátor lótenyésztőről vagy inkább egy bizonyos lófajta tenyésztőjéről van szó?
Ön mire gondolna, ha azt látná, hogy valaki hidegvérű lótenyésztő? A kérdésre valószínűleg mást válaszolnak azok, akik tudják, hogy a hidegvérű egy lófajta neve is. Akik ezt nem tudják, valószínűleg elsőként egy igencsak bátor lótenyésztőre fognak gondolni...
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A hidegvérű lótenyésztőket vagy a hidegvérűló-tenyésztőket érintő félreértések elkerülése érdekében is érdemes tehát megjegyeznünk a mozgószabályt:
A kiírás szerinti írásmóddal egy jelzős szerkezetet látunk: hidegvérű lótenyésztő. Ebben az esetben a jelző és a jelzett szó viszonya teljesen egyértelmű: a lótenyésző tulajdonságát jelöli meg a hidegvérű jelző.
Ha azonban azt akarjuk írni, hogy az illető lótenyésztő hidegvérű lovakkal foglalkozik, akkor a mozgószabályt alkalmazva a hidegvérűló-tenyésztő írásmódot kell választanunk. Így kódoljuk az írásban azt, hogy a hidegvérű jelző a lóra és nem a lótenyésztőre vonatkozik. Senkit se ijesszen meg az, hogy ilyenkor a helyesírás-ellenőrző szoftverek a hidegvérűló- előtagot alá fogják húzni!
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!