-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
László küldött nekünk egy nagyszerű összetett szót, ami négy tagból áll. Kellőképpen bonyolult ahhoz, hogy átismételjük a mozgószabályt.
Minél több összetételi tagból áll egy összetett szó, annál nagyobb a mozgástér a tagolására, és ezzel együtt növekszik az úgynevezett helyesírási humorfaktora a szónak. Mindennapi helyesírás című sorozatunkban olyan nyilvános feliratokat gyűjtünk, amelyek eltérnek az akadémiai szabályzat által megszabott konvenciótól. A legtöbb helytelen felirat eddig az összetett szavak színes és bonyolult világából érkezett. Talán az egyik csúcs a veszélyes és egzotikus állatbefogás volt, itt tényleg fönnállt a robbanás-veszély – már ami a nevetést illeti.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Lászlótól kapott képünkkel megpróbáljuk az előzőeket is überelni. Íme: négy tag (használt, ruha, gyűjtő, konténer), két szóba írva, nulla kötőjellel – több mint gyanús!
Emlékeztet ez az elhasznált fénycsőgyűjtőre, de nem teljesen olyan típus. Olyan konténerről van szó, amelyben használt ruhát gyűjtenek. Van tehát egy jelzős szerkezet, amit normál esetben különírunk (használt ruha), aztán van a gyűjtőkonténer, ami valóban összetétel, tehát egybeírjuk. De ha ezek egymás mellé kerülve jelöletlen birtokviszonyban vannak, akkor bizony életbe lép a mozgószabály.
És ahogy a gravitáció hatására a szabadon eső tárgy a Föld középpontja felé kezd zuhanni g-vel, azaz 9,8 m/s2-tel, úgy a mozgószabály hatására a [[használt + ruha] + gyűjtőkonténer] szerkezet a következőképpen helyesíródik le: használtruha-gyűjtőkonténer. De ezen a ponton ne nyugodjunk meg, ennyire nem lehet egyszerű!
Mert ha viszont az összetételi tagok szerkezete ilyen: [[[használt + ruha] + gyűjtő] + konténer] – ami szintén nem zárható ki, hiszen egy olyan konténerről van szó, amelyben használt ruhát gyűjtenek –, akkor a helyes írásforma: használtruha-gyűjtő konténer. Az alak csakis így helyes a mozgószabály, azaz a 139. szabálypont és a 112. szabálypont értelmében. Hiszen ebben az esetben az -ó/-ő képzős melléknévi igeneves szerkezet alkalmi minőségjelzőnek tekinthető.
Hogy bonyolult lenne ez a szabályozás? – De hisz bonyolult maga a szerkezet is! A dolog persze nem kívánságműsor, nem is esztétika – ahogy a gravitáció sem az!
Továbbra is várjuk helyesírási megfigyeléseiket – lehetőleg fényképpel dokumentálva – a szerkesztőség e-mail címére!