-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A szokatlan meleg házi szakértőnket is könnyelműségre csábítja! Miután egy olvasói kérdésre nem találja a választ a szakirodalomban, maga kezd etimológiát farigcsálni! De vajon délibábosat-e?
Ezekben a napokban, talán a szokatlanul erős napsugárzás káros hatásaként is, furcsa szólások eredetén gondolkozunk, és hagymázas elképzeléseket fogalmazunk meg róluk. Alább én magam is egy ilyen, szinte teljesen megalapozatlan feltételezést fejtek ki. De először lássuk a kérdést, amelyet egy olvasónk, Henrik a Facebookon tett fel:
Miért hét ágra süt a nap? Honnan ered ez a kifejezés? A látható fényspektrum színeire vonatkozik?
Valahol ezt olvastam: „Samas, a sumerok elnevezése szerint a Napisten. (Mint a görögöknél Heliosz.) Samas hétágú fénykoronája jelzi, hogy ő a fény forrása, és ennek hét ága pedig a fénykvantum dimenziószámára utal.”
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Olvasónk érdekes szempontokat említ. Először is ott van „a látható fényspektrum”. Igaz, hogy Newton valahol azt állította, hogy ez hét színből tevődik össze (bár máshol meg öt színt nevezett meg), de valójában a fényspektrum, ahogy például a szivárványban látjuk, rengeteg átmenetet tartalmaz, nem pedig bizonyos tiszta színek egymásutánja.
Ami a sumer napistent illeti, erről fogalmam sincs, hétágú fénykoronájáról végképp nem hallottam, de azt megkockáztatom, hogy a Samas név nyilván akkád jövevényszó, hiszen a Nap neve például arabul szams, héberül meg semes. „A fénykvantum dimenziószámát” egyáltalán nem tudom értelmezni, fizikai tanulmányaim során nem találkoztam ezzel a kifejezéssel.
Mivel ma nagyon erősen, hét ágra sütött a nap, magam is megpróbálkoztam egy kétségbeesett kísérlettel a szólás eredetének magyarázatára, mivel a szakirodalomban semmit sem találtam róla. Először arra gondoltam, az ágra valamilyen más kifejezés félreértéséből származhat, de erre utaló jelet sem találtam. Azután tükörfordításra kezdtem gyanakodni, mert gyakran a kölcsönzésnek ez a módja okozza nagyon furcsa kifejezések létrejöttét, de ez sem vezetett eredményre.
Végül abba az irányba indultam el, hogy vannak-e hasonló szólások, amelyeknek a mintájára ez létrejöhetett. Azt a szólást találtam, hogy hat ágra felöltözik/kiöltözik, ami azt jelenti, hogy ’igencsak kicsípi magát’. Ennek az eredete persze ugyanúgy érthetetlen, mint a hét ágra süt a Nap-é, de ilyen hőségben annyit talán megkockáztathatunk, hogy a két szólásnak esetleg közös a forrása. Hiszen szép jelentéstani párhuzam vonható közöttük: mindkettőben valamilyen intenzitásra utal a hat/hét ágra, vagyis olyasmire utal, hogy ’nagyon’.
Most következik az igazi napszúrásos feltételezés. A régi magyar szokásokat ugyan nem ismerem, de a Föld legkülönbözőbb népeinél játszik igen fontos szerepet a hajviselet. Például a rómaiaknál a különböző időszakokban a legvadabb hajdivatok uralkodtak, különösen a nők körében. Ennek egyik legfontosabb elemei voltak a hajfonatok. Külön jelentősége volt annak, hogy hány részre osztották a hölgy haját, hány fonatot készítettek belőle.
Magyarul ezt úgy mondják, hogy valahány ágra van fonva valakinek a haja. Így a hat ágra fonás nagyon elegánsnak számított, és ebből származhatott az, hogy ha valaki hat ágra felöltözik, akkor az rendesen ki van csinosítva. És ebből általánosítással jöhetett létre az a kifejezéscsalád, amit úgy jellemezhetünk, hogy „minél több ágra” történik valami, annál csinosabbnak, fényesebbnek stb. minősül.
Már készítem a vizes borogatást, hogy észhez térjek, és elvessem ezt az egész spekulációt.