-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szeretne részt venni egy izgalmas pszicholingvisztikai kísérletben? Ha diagnosztizálták Önt diszlexiásként, a részvételnek semmi akadálya!
A Magyar Tudományos Akadémia Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetének felhívását közöljük. Olyan lányok, nők jelentkezését várják egy kísérletben való részvételhez, akiket általános iskolás korukban diszlexiásként diagnosztizáltak olvasási és/vagy helyesírási nehézségeik miatt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Tisztelt Résztvevő!
A Magyar Tudományos Akadémia Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetében zajló vizsgálatsorozathoz kérjük a segítségét. Kutatócsoportunk több mint 10 éve foglalkozik a nyelvi fejlődés, kiemelten az olvasás kutatásával. Jelen vizsgálattal a szófelismerési nehézségek idegrendszeri hátterét kívánjuk megismerni.
A részvétel feltétele
Olyan nagykorú, érettségizett lányok/fiatalasszonyok jelentkezését várjuk, akiket általános iskolás korukban diszlexiásként diagnosztizáltak olvasási és/vagy helyesírási nehézségeik miatt.
A vizsgálat menete
A vizsgálat kutatócsoportunk EEG-mérésekre fenntartott laborjában, teljes egészében számítógépen zajlik, képzett asszisztens közreműködésével. A vizsgálat során a résztvevőknek gombnyomással kell válaszolniuk a képernyőn megjelenő betűsorokra és számsorokra. Eközben – egy úszósapkára hasonlító – úgynevezett elektródasapkával mérjük a feladat ingerei által kiváltott agyi elektromos aktivitást; a mérés természetesen semmiféle kellemetlenséggel vagy fájdalommal nem jár. Az EEG-vizsgálat után rövid számítógépes feladatok következnek, amelyekben hangosan vagy némán kell olvasni. A teljes vizsgálat 3-3,5 óra hosszúságú (beleértve az elektródasapka fel- és levételét, valamint a feladatok közötti szüneteket).
Titoktartás
A résztvevők a vizsgálat elején egy kódot kapnak – az eredményeket és a nevet külön tartjuk számon. Mivel a kódok mögött álló pontos személyes adatok csak a mi laboratóriumunkban találhatók meg, az eredményekhez kutatócsoportunk meghatározott tagjain kívül senki sem férhet hozzá.
Eredmények és visszajelzés
Az olvasási feladatok eredményéről azonnali visszajelzést és magyarázatot adunk. Az EEG-vizsgálat adatainak feldolgozása nem azonnal történik, és eredménye csak szakemberek számára értelmezhető, így a vizsgálat azon részéről csak általános tájékoztatás adunk.
Díjazás
A vizsgálatban való részvételt 3000 forinttal honoráljuk.
További felvilágosításért a következő személyekhez fordulhat:
- Tóth Dénes (kutatásvezető) – tel.: 06-1-3542290
- Baliga Gabriella (kutatási asszisztens) – tel.: 06-1-3542290
Segítségüket előre is köszönöm,
Dr. Honbolygó Ferenc
megb. csoportvezető, tudományos munkatárs