-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
mi a különbség a szarv és az agancs között?
Az embereknek néha furcsa dolgokra van szükségük. És ezért nem restellenek hirdetéseket sem feladni.
Egy korábbi cikkünkben már elmélkedtünk arról, hogy nemes vadunkat, a szarvast annak ellenére nevezzük így, hogy nem is szarva, hanem agancsa van. Ám e terminológiai zűrzavar ellenére mindenki tudja, melyik állatra gondolunk. Valójában mi is a különbség a szarv és az agancs között?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Lássuk, mit mondanak a szakemberek erről a kérdésről. A magyar nyelv értelmező szótára így ír:
szarv Némely emlősállat fején, egy-egy dudorból kinövő, rendsz[erint] páros, elhegyesedő, egyenes v[agy] görbe, kemény szaruképződmény.
agancs A szarvas és a vele rokon állatok hímjeinek fején levő szarvszerű csontos képződmény, amely évenként leválik, és egy-egy ággal gyarapodva újra kinő.
Összefoglalva, a következő különbségek vannak a szarv és az agancs között. Míg a szarv szaruból van, az agancs csontos képződmény. A szarv egy ágú, elhegyesedő, az agancs elágazó. A szarv ha egyszer kinőtt, ott is marad, míg az agancs évente leválik. Közös bennük, hogy mindkét képződmény emlősök fején nő, ám az agancs csak a hímek fejét díszíti. A rénszarvasok esetében a szarvastehenek is viselnek agancsot.
E fenti nyomozásra azért volt szükség, mert érdekes hirdetést láttunk a napokban. A szarvastrófeákkal díszített papíron ez olvasható: szarvas agancsot vásárolok magas áron.
Szorgalmas olvasóink már biztosan sejtik, miért akadt meg a szemünk ezen a felhíváson. Igen, ismét az egybeírásról van szó. Mivel ebben az esetben a szarvas főnév, a szarvasagancs szót ugyanúgy egybe kell írni, mint azt, hogy székláb, madárfészek, kalapácsfej. Ezek jelöletlen birtokos jelzős összetételek, melyeket egy szóba írunk (AkH. 110. pont). Ezzel szemben a különírás a jelzős szerkezetekre jellemző. A szarvas agancs írásmód a rövid láb, apró fészek, borzas fej kifejezésekkel való hasonlóságot sugallja. Tehát a különírásból arra következtethetnénk, hogy olyan agancsokat keres a hirdető, amelyekre az jellemző, hogy szarvasok, azaz például szarvak vannak rajtuk.
(Forrás: Wikimedia Commons / Arturo de Frias Marques / CC BY-SA 4 0)
Azokat, akik valamilyen furcsa képződményre gondoltak volna, a hirdető rajzokkal is segítette, csak ezek sajnos lemaradtak a képről.