-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Hogy mondjuk angolul azt, hogy okosabb? Cleverer vagy more clever? Mikor kell a fokozott alakok elé névelő? És mi a legnehezebb a magyaroknak az angol fokozásban? Cikksorozatunk második részében a szabályosan képzett fokozott melléknevekkel foglalkozunk.
Az angol melléknevek fokozott alakjait tárgyaló cikksorozatunk első részében megismerkedtünk azokkal a szavakkal, amelyek nem az alapfokú alakból képzik közép- vagy felsőfokukat, hanem más tőből. Most azt tekintjük át, hogyan képezhetjük a többi melléknév közép- és felsőfokát.
Mikor toldalékoljunk?
Lássuk először a toldalékkal képzett fokozott mellékneveket. A középfok jele az angolban az -er [ö(r)], míg a felsőfoké az -est [iszt/öszt]. Ezt ragasztjuk a melléknév végéhez: short, shorter, the shortest ’rövid, rövidebb, a legrövidebb’. A képző hangsúlytalan, és nem tolja el a tő hangsúlyát.
Képzéssel csak a melléknevek néhány csoportjának állíthatjuk elő a középfokát. Mindig képzőt kapnak egy szótagú melléknevek, például a (brave, braver, the bravest) vagy a new ’új’ (new, newer, the newest) – természetesen a fentebb felsorolt rendhagyó tövek kivételével.
Ezzel szemben a három vagy több szótagból álló melléknevekhez soha nem ragaszthatjuk ezeket a képzőket. A középfokú alakok a more ’több’, míg a felső fokú alakok a most ’legtöbb’ szó segítségével állíthatók elő: more interesting ’érdekesebb’, the most harmonic ’a legharmonikusabb’.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Határmezsgyén
A legnehezebb dolgunk a két szótagú melléknevekkel van. Az bizonyos, hogy képzővel állítjuk elő azon két szótagú melléknevek középfokát, amelyek -y-ra végződnek: happy, happier, the happiest ’boldog, boldogabb, a legboldogabb’. Ide tartozik még például a tiny ’apró’, heavy ’nehéz’, easy ’könnyű’, pretty ’csinos’, dirty ’koszos’, bumpy ’hepehupás’, icy ’jeges’, shiny ’fénylő’.
Abban a kérdésben, hogy az -ow, -le és -er végű két szótagú mellékneveknek van-e összetett alakjuk, vagy csak képezni lehet a fokozott alakokat, a források ellentmondóak. Az A–Z angol nyelvtan szerint mindkét megoldás lehetséges, míg másutt csak a képzett alakokat említik meg. Az internetes fórumokon is mindkét megoldással találkozunk, így inkább az valószínűsíthető, hogy ezen szavaknak tényleg mindkét módon lehet képezni a fokozott alakjait – csak gyakorisági vagy területi különbségek vannak. Ebbe a csoportba tartozik például a narrow ’keskeny’, hollow ’üreges’, gentle ’gyengéd’, simple ’egyszerű’, subtle ’árnyalt’, clever ’okos’.
Hasonlóképpen lehetséges a képzett és az összetett fokozott alakok használata például a common ’közönséges, gyakori’ melléknévnél: commoner / more common ’közönségesebb’, the commonest / the most common ’a legközönségesebb’. Így viselkedik még például a likely ’valószínű’, cruel ’kegyetlen’, pleasant ’kellemes’, polite ’udvarias’, quiet ’csendes’, stupid ’hülye’, sure ’biztos’, wicked ’gonosz’. Más két szótagú mellékneveknél viszont csak az összetett formát használják: modern, more modern, the most modern ’modern, modernebb, a legmodernebb’.
Összefoglalva, a két szótagú szavaknál a legtöbb esetben mindkét forma használatos, csak az -y végűekhez ragasztunk képzőt.
Helyesírás
A képzett alakok helyesírásánál három dologra kell figyelnünk. A legegyszerűbb szabály az, hogy az -e-re végződő töveknél nem kettőzzük meg az e-t: simple, simpler ’egyszerű, egyszerűbb’ és nem pedig *simpleer.
Másrészt, az egy szótagú, rövid magánhangzóra és egy mássalhangzóra végződő szavaknál képzés során a szóvégi mássalhangzó megkettőződik. Ezzel jelezzük, hogy a tő magánhangzója rövid marad toldalékolás után is: big [big], bigger [bigö], the biggest [bigiszt] ’nagy, nagyobb, a legnagyobb’.
Harmadrészt, a tő végén lévő -y legtöbbször i-re változik: heavy, heavier, heaviest ’nehéz, nehezebb, a legnehezebb’, dry, drier, the driest ’száraz, szárazabb, a legszárazabb’. Egyes egy szótagú szavak esetében azonban az –y megmaradhat: shy, shyer~shier, the shyest~shiest ’szégyenlős, szégyenlősebb, a legszégyenlősebb’. Ilyen kettősség még a wry ’fanyar’ és a spry ’virgonc’ alakjainál is megfigyelhető.
Nyelvtanulóknak nehezebb
Végül essen szó néhány olyan jelenségről, ami nehézséget okoz a nyelvtanulóknak. Ezek egyike a felsőfokú alakokkal való névelőhasználat. A felsőfokú melléknév előtt – a magyarhoz hasonlóan – határozott névelő áll az angolban is a legtöbb esetben.
The youngest prince was baptised. ’A legfiatalabb herceget megkeresztelték.’
George is the youngest prince. ’György a legifjabb herceg.’
Ha a felsőfokú alak előtt határozatlan névelőt használunk, akkor az nem felsőfokot jelent, hanem ’módfelett, roppant’ jelentésű.
He was a most peculiar man. ’Roppant különös ember volt.’
A névelőt a most szó elől akkor kell elhagyni, ha a szó azt jelenti ’többségében, a többsége’. Mivel ezt magyarra a legtöbbször ’a legtöbb’ fordulattal fordítjuk, igen gyakori, hogy a magyar beszélők az angolban is ki akarják tenni a névelőt. Ám ha ’a legtöbb’ fordulat azt jelenti, hogy ’a legnagyobb számú’, akkor tényleg ki kell tenni elé a névelőt.
Most people like chocolate.
’Az emberek többsége szereti a csokit. A legtöbb ember szereti a csokit.’
It is him who knows the most people among us.
’Közülünk ő ismeri a legtöbb embert.’
Végül lássunk egy többször előforduló hibát. A magyarban a középfokú mellékneveket gyakran használjuk akkor is, amikor egy átlaghoz hasonlítunk valamit: Végy egy kisebb tojást. Sőt, néha a középfokú melléknév nem is fejez ki hasonlítást, egyszerűen az alapfokú melléknév helyett használjuk: Egy kisebb/kicsi gyerek nem biciklizhet egyedül. A több szót is előszeretettel alkalmazzuk ’néhány, egynél több, sok’ jelentésben: Több tanulmány is megjelent ebben a témakörben. Ezekben az esetekben, tehát amikor nincs nyilvánvaló hasonlítás, az angolban nem használhatunk középfokot. Ilyenkor egyszerűen alapfokú melléknevet kell választanunk.
Take a small egg. ’Végy egy kisebb tojást.’
A small child cannot cycle alone. ’Egy kisebb gyerek nem biciklizhet egyedül.’
Several studies have been published on this topic. ’Több tanulmány is megjelent ebben a témakörben.’
Végül egy több változatban is ismert versikével búcsúzunk, mely a ’minél...annál’ szerkezet ismétléséből adódik a vers ritmusa.
The more we learn, the more we forget,
The more we forget, the less we know,
So why learn?
’Minél többet tanulunk, annál többet felejtünk,
Minél többet felejtünk, annál kevesebbet tudunk,
Akkor minek tanuljunk?’
Források
Kovács–Lázár–Merrick: A–Z angol nyelvtan
Swan: Practical English Usage