-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
165 dél-karintiai településen kell német-szlovén kétnyelvű helységnévtáblákat használni az osztrák szövetségi és a karintiai tartományi kormány, valamint a szlovén kisebbségi szervezetek keddi megállapodása értelmében.
Ez a szám mintegy kétszerese annak, mint ahány település jelenleg kétnyelvű táblával rendelkezik. Megállapodás született arról is, hogy mely településeken kell a kisebbségi nyelvet is hivatalos nyelvként használni. Az egyezség egy 56 éves vita végére tehet pontot.
Az Ausztria szuverenitását helyreállító 1955-ös Bécsi Államszerződés Karintiában, Burgenlandban és Stájerországban élő szlovén és horvát kisebbségnek biztosította többek között a kétnyelvű helységnévtáblák használatát és az anyanyelv hivatalos nyelvként való elismerését is a vegyes lakosságú területeken, de a részletekre nem tért ki.
A helységnévtáblák használatának részletes szabályozására először 1972-ben, Bruno Kreisky kormányzása alatt tettek kísérletet, azután, hogy az osztrák külpolitika számára kiemelt fontosságú ügyben, a dél-tiroli német ajkú kisebbség jogai körüli vitában az 1960-as években megoldás körvonalazódott. Ehhez járult még, hogy az 1970-es évek elején az 1920-as, Karintia délkeleti részének hovatartozásáról döntő népszavazás ötvenedik évfordulója ismét ráirányította a figyelmet a karintiai szlovénok jogaira. Az akkori helységnévtábla-vitában a szlovénok mintegy nyolcszáz településen követeltek kétnyelvű feliratokat. A Kreisky-kormány húsz százalékos határt húzott meg, ez 205 települést jelentett.
A táblák felállítása még abban az évben megkezdődött, de félbe is maradt. A német nemzeti és a szlovén csoportok közötti ellenségeskedések 1971-72-ben a "névtábla-viharban" csúcsosodtak ki, amikoris az előbbiek tömeges akciók keretében leszereltek már felállított kétnyelvű táblákat.
Az 1976-os népcsoporttörvény (kisebbségi törvény) huszonöt százalékban határozta meg a kétnyelvű táblák használatához a szlovén nyelvű lakosság arányát. Egy évvel később megszületett a földrajzi elnevezésekről szóló rendelet – mindeddig a legutolsó jogszabályi rendelkezés – és 91 településen írt elő szlovén-német kétnyelvű feliratokat, ebből 2005-ig 77 került a helyére. Ugyancsak a népcsoporttörvény rendelkezik az ausztriai magyar kisebbség jogairól.
2000-ben az első burgenlandi német-horvát kétnyelvű táblák felállításával ismét kiújult a vita Karintiában. Az ottani szlovénok a népcsoporttörvény módosítását követelték, Jörg Haider akkori tartományfőnök szembehelyezkedett ezzel.
Az alkotmánybíróság egy 2001-es ügyben hozott döntésében túl magasnak minősítette a 25 százalékos határt és a népcsoporttörvény, valamint a topográfiai rendelet egyes részeit hatályon kívül helyezte. Irányadóként tíz százalékos kisebbségi arányt jelölt ki.
A néppárti (ÖVP) Wolfgang Schüssel vezette kormány alatt 2002-ben, majd 2005-ben újabb megoldási kísérletekre került sor, a szlovén kisebbségi szervezetek bevonásával. Mindkétszer meghiúsult a kompromisszum a szlovénok ellenzése miatt.
A 2000-es évek közepén Haider, az Osztrák Szabadságpárt, majd 2006-tól a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) meghatározó politikusa megpróbálta megkerülni az alkotmánybírósági ítéleteket többek között azzal, hogy a szlovén feliratokat csak a németnél jóval kisebb, kiegészítő táblákon engedte elhelyezni. Ezeket a próbálkozásokat az alkotmánybíróság később alkotmányellenesnek minősítette.
2007-ben a szociáldemokrata Gusenbauer kancellár próbálkozott a kérdés rendezésével, ám ezúttal a koalíciós partner ÖVP mondott nemet a javaslatra.
2009-ben az időközben elhunyt Haider után Gerhard Dörfler lett Karintia kormányfője. Dörfler a haideri politikát folytatva azt követelte, hogy tartsanak kisebbségi népszámlálást, a hatályon kívül helyezett 25 százalékos kisebbségi arányt állítsák vissza és ismét alkotmányos erejű törvényben rögzítsék.
2010-ben Werner Faymann kancellár a 2012-es évet jelölte ki a vita rendezésének határidejeként. 2010 folyamán Dörfler és a BZÖ enyhített álláspontján, végül 2011. április 1-jén több tárgyalási forduló után egy 17,5 százalékos határban állapodott meg a kormány képviselőjével. Kompromisszumukat a Karintiai Szlovénok Tanácsa többek között az érintett települések számának későbbi bővítési lehetőségét hiányolva elutasította. Heinz Fischer szövetségi elnök ezután olyan megoldást szorgalmazott, amelyben nem rögzítik a százalékos arányt.