-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Népszavazás kezdődött Karintiában hétfőn az újonnan felállítandó német-szlovén kétnyelvű helységnévtáblákról, a referendum azonban nem kötelező érvényű, és jogi jellegét is vitatják.
A postai úton lebonyolítandó népszavazást a karintiai tartományi parlament (tartománygyűlés) az abszolút többséggel rendelkező Karintiai Szabadságpárt (FPK) szavazataival rendelte el.
A lakosság arról a politikai megállapodásról nyilváníthat véleményt, amely egy fél évszázadon át húzódó, a karintiai szlovén kisebbség nyelvi jogairól szóló vitát hivatott lezárni.
Jogászok szerint legfeljebb „nem hivatalos közvélemény-kutatásnak” minősülhet az akció, a tartományi törvényekben ugyanis nem szerepel postai úton szervezhető népszavazás. Egy alkotmányjogász korábban annak a véleményének is hangot adott, miszerint ellenkezik a demokrácia elveivel, hogy a többség szavazzon a kisebbség jogairól.
Egyelőre azt sem tudni, milyen politikai következménye lehet a felmérésnek. Gerhard Dörfler FPK-s tartományi kormányfő megfogalmazása szerint a referendum célja, hogy a lakosság ne érezze úgy, „a feje felett” döntöttek. Uwe Scheuch pártelnök korábban úgy fogalmazott, a jogi ereje ugyan nem, de „erkölcsi ereje” lesz a referendumnak. Dörfler kijelentette azt is: arra számít, hogy a karintiaiak túlnyomó többsége támogatja a megállapodást.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A „szavazólapokat” június 17-ig lehet visszaküldeni, az eredményt 20-án ismertetik. A kormány várhatóan másnap fogadja el a már megfogalmazott törvényjavaslatot, és az júliusban kerül a parlament elé.
Megfigyelők szerint a népszavazás kiírásával Dörfler a párt Scheuch körül csoportosuló keményvonalas szárnyának engedett.
A vitában előzőleg évtizedeken át keményvonalas álláspontra helyezkedő FPK korábban egyhangúlag jóváhagyta a kedden született egyezséget azzal a kikötéssel, hogy megkérdezik a lakosság véleményét.
A történelmi jelentőségűként értékelt kompromisszumos egyezség kézzelfogható közelségbe hozta az 56 éves helységnévtábla-vita megoldását. A kompromisszumot Dörfler és Josef Ostermayer, a kancellári hivatal államtitkára dolgozták ki, a karintiai szlovén kisebbségi szervezetek bevonásával. A megoldási javaslat központi eleme, hogy alkotmányos erejű törvényben rögzítenék 164 dél-karintiai vegyes lakosságú településen a kétnyelvű helységnévtáblák használatát. Ez mintegy kétszer annyi, mint ahány községben jelenleg kétnyelvű táblákat használnak.