-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Visszatérnek a farkasok Magyarországra, sok vita lesz még ebből!
Örömmel olvastuk a 444 hírét, mely szerint az Aggteleki Nemzeti Parkban sikerült lencsevégre kapni egy farkast. Nehezen birkóztunk meg azonban az alábbi mondattal:
Zselyke lett a neve, mivel egy patak partján találták meg a nyomait, és ez az ősi magyar női név ezt jelenti.
Kifejezetten szívatásnak tartanánk, ha egy PISA-teszten e mondat alapján kellene megmondani, hogy mi is a Zselyke név eredeti jelentése. Talán ’patak partján farkasnyom’? Esetleg ’nőstény farkas, melynek patak partján találták meg nyomát’? Netán egyszerűen ’(farkas?)nyom’? Vagy inkább ’patak’? Rejtély. Ráadásul a hír forrásául szolgáló közlemény semmiféle információt nem tartalmaz a névadás motivációjáról.
Az MTA Nyelvtudományi Intézetének Utónévkeresője szerint a Zselyke név
Újabb keletű erdélyi magyar névalkotás, talán a hasonló, szláv eredetű víz- vagy helységnevekből
Azaz szó sincs arról, hogy ősi magyar névről lenne szó. A névnek talán víznévhez van köze, de nem arról van szó, hogy mondjuk ’patak’ lenne a szó eredeti jelentése, hanem arról, hogy esetleg van patak, amelyet így hívnak (csak Szejkét találtunk). A Zselyke és a Zselyke elemet tartalmazó földrajzi nevek (beleértve a talán ide tartozó Szejkét is) magyarázata nem található meg az általunk hozzáférhető szakirodalomban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A tudományos források ellenkező állításai, illetve a szakirodalom hiányosságai persze nem akadályozzák meg a magyar Wikipédiát abban, hogy ezt írja:
A Zselyke A Zsejke női név ősi hun-székely-magyar név, Atilla hun fejedelem fiának, Dengizich-nek hívták így a feleségét. A Dunában fekszik egy sziget melynek neve Zsejke, a folyó szabályozása előtt kisebb patakocskák hálózták be a szigetet. A név jelentése: folyó, patakocska.
Már eleve a „ősi hun-székely-magyar” meghatározás zavarba ejtő. Az meg különösen, hogy „Dengizich” egyébként Dengitzik néven szerepel, feleségének nevéről pedig sehol nem találhatunk megbízható információt.
A Duna mentén valóban létezik Zsejke-puszta, Zselykei-csatorna, a szigetről azonban nem találtunk hiteles adatot: mindig csak az „ősi hun-székely-magyar név” mellett említik. Ha volt is ilyen sziget Győr közelében, erősen kétséges, hogy annak neve összefügg az újabb keletű erdélyi személynévvel – vagy ha igen, a kapcsolat meglehetősen távoli lehet.
Abban azonban igaza van a Wikipédiának, hogy az akadémia – egyébként igen meglepő módon, talán példátlanul – a Zselyke mellett elfogadja a Zsejke formát is – még ha a neten olvashatunk ennek ellenkezőjéről is. 2012-ből van más forrás is, amely azt állítja, hogy a lista szerint csak a ly-s forma használható – elképzelhető, hogy a j-s változatot csak a közelmúltban engedélyezték. (Az Utónévkereső sajnos nem tájékoztat arról, hogy mikortól engedélyezik az adott nevet.)