-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egy miniszterelnök, akit mindenki meg akart gyilkolni. Egy kőfaragó, aki kápolnát épített. Egy újságíró, aki nem rejtette véka alá a véleményét. Egy miniszter, akinek a szabad vallásgyakorlást köszönhetjük. Mindannyian vesztesek a főváros térképén.
Tudjuk, hogy az utcaátnevezések áldozattal járnak. Amikor új nevet adunk egy közterületnek az egyik kezünkkel, a másikkal elvesszük tőle a régit. Cikksorozatunkban azt vizsgáljuk, milyen utcanevek tűntek el a fővárosban – elsősorban a személyekről elnevezett közterületekre koncentrálva. Az okokat sokszor sejtjük, de biztosat általában nem állíthatunk. Ma brutális gyilkosságokról, szókimondásról, szobrokról és a sóskáról lesz szó.
A síkság győzelme a meggyilkolt miniszterelnök felett
A Zuglón átfutó Róna utcát közel három évtizedig Lumumba utca néven ismerték. Ki volt Lumumba, miért kapott utcát és miért vették el tőle? A kérdés megválaszolásához Afrika szívébe, a Kongó-medencébe kell tekintenünk.
A Kongó hatalmas vízgyűjtőterületére az 1870-es években jutott el Henry Morton Stanley brit születésű amerikai újságíró, Afrika-kutató. A terület feletti ellenőrzést 1885-től a Stanley-t pénzelő II. Lipót belga király vette át, és megalakította a személyes tulajdonában lévő Kongói Szabadállamot. A birtok a lakosság brutális kizsákmányolásának és a nyersgumiból származó jövedelmeknek köszönhetően jelentősen növelte az uralkodó vagyonát. 1908-ra azonban akkora nemzetközi tiltakozást váltott ki a terület kegyetlen igazgatása, hogy a király a belga államra ruházta át az országot. Ekkor vált hivatalosan belga gyarmattá a terület, melyet Belga Kongónak neveztek.
1950-es évek végén lépett színre Patrice Lumumba, aki az ország függetlenségéért küzdő párt vezetője volt. Többször letartóztatták, de a bebörtönzött fiatal férfi végül mégis részt vehetett az 1960-as brüsszeli konferencián, ahol Kongó függetlenségét megszavazták. A júniusi kongói választásokon Lumumba pártja győzött, így ő lett a szabad ország első miniszterelnöke.
Ám alighogy elfoglalta posztját, az országban kitört a fejetlenség. A katonák fellázadtak, belga csapatok érkeztek, majd a leggazdagabb terület, Katanga júliusban kikiáltotta függetlenségét. A rend helyreállítása érdekében a kormány hívására ENSZ-csapatok érkeztek, de ők sem akadályozták meg az ország széthullását. Így Lumumba szovjet humanitárius és katonai segítséget kért és kapott, mely félelmet keltett a nyugati hatalmakban. Az ásványi kincsekben – így urániumban is – gazdag Kongó ugyanis stratégiai fontossággal bírt, elsősorban az Egyesült Államok számára.
Így szeptemberben az ország irányítását katonai puccsal a későbbi diktátor, a nyugati hatalmak által is támogatott Mobutu, Lumumba titkára vette át. Lumumbát végül többszöri bebörtönzés és szökés után 1961 januárjában tisztázatlan körülmények között kivégezték. Családja a mai napig próbálja kideríteni az igazságot, és még a 21. században is derülnek ki újabb titkok a történet kapcsán: Lumumba meggyilkolásában feltehetőleg része volt az amerikai és a brit titkosszolgálatnak is.
(Forrás: Wikimedia Commons / US Navy)
Kongó (a későbbi Zaire) a fentiek következtében a hidegháborús gócpontok egyike lett, ahol a Szovjetunió farkasszemet nézett az Egyesült Államokkal, s Lumumba afféle kommunista mártírhőssé vált a világ szemében. A róna ’síkság, alföld’ szó szlovák eredetű. A magyarba a rovina ’síkság’ vagy a rovná ’egyenletes, sík, lapos’ melléknév nőnemű alakja kerülhetett át.Ennek köszönhetően nevezték át az 1879 óta a Róna utca nevet viselő hosszú utat 1961-ben Lumumba utcára. A név egészen a rendszerváltásig élt, amikor a mindössze tíz hétig kormányzó, szovjetbarát, brutálisan kivégzett miniszterelnök neve is eltűnt, s az utat ismét Róna utcának hívják.
Volt még egy Róna utca a fővárosban, egy csupán két teleknyi hosszúságú kis köz a csepeli homokdombok között. Feltehetőleg a terület parcellázása, azaz az 1930-as évek vége óta viselte a Róna utca nevet, de 2003 óta Csalitos köz névre hallgat. A helyi legendák szerint a névváltoztatást az indokolta, hogy számtalanszor kóvályogtak az apró utcákon teherautók, melyek a Mafilm Róna utcai telephelyét keresték a családi házak között.
A kőfaragót legyőzi a szókimondó
Ugorjunk Afrikából, illetve a rónákról Budapest közepébe! A Józsefváros mélyén találjuk ma a Tolnai Lajos utcát, melyet a Hagymássy Lajos (1837–1902) néven született íróról, tanárról, lelkészről neveztek el 1951-ben. Tolnait a modern magyar irodalom előhírnökének, a magyar realista regény előfutárának tartják. Írói tehetségénél azonban nagyobb visszhangot váltottak ki a nevéhez fűződő botrányok: elsősorban harcos igazmondásáért, írásai leleplező hangvételéért keresték műveit. Kikelt a nagybirtokosság rendszere ellen is – talán ezzel magyarázható, hogy pont 1951-ben kereszteltek el róla utcát a fővárosban. De kitől vette el a helyet?
(Forrás: Wikimedia Commons / Hegedüs Géza: A magyar irodalom arcképcsarnoka, mek.oszk.hu )
A Népszínház és a József utcát összekötő utcát eredetileg Conti utcának hívták, vagy németül Conti Gassénak. A névadó Leopold Antonio Conti vagy magyarosan Conti Lipót Antal (1708, Sopron – 1773, Pest) Magyarországon élő, olasz származású, barokk stílusban alkotó szobrász, kőfaragó volt. Tagja volt a pesti városi tanácsnak is. Első nagyobb munkája a pesti Városháza (volt Invalidus-ház) kápolnája volt. Ő építette a Kőbányán ma is látható Conti-kápolnát annak emlékére, hogy családja túlélte a pestisjárványt. A józsefvárosi utca helyén volt a kőfaragó telke az 1760-as években, így kapta az utca akkoriban a tulajdonos nevét, mely Conti, Kondi vagy Gondi Gasse néven szerepel a korabeli térképeken. A helyesírási változatok jól mutatják, hogy hogyan ejtették ki a kőfaragó nevét.
A szókimondó, akit meggyilkoltak
A Conti utcában található Népszava szerkesztőségből indult utoljára haza Somogyi Béla felelős szerkesztő és Bacsó Béla újságíró 1920. február 17-én. A két férfit az utcán Horthy Miklós burkolt utasítására az Ostenburg-különítmény tisztjei megtámadták, egy autóba tuszkolták, majd megkínozták, megölték, és holttestüket a Dunába dobták. Bár a gyilkosságot a hatóságok felderítették, az ügyet eltussolták.
Miért kellett Somogyinak meghalnia? A korábbi Károlyi-kormány közoktatási államtitkára a fent említett Tolnai Lajoshoz hasonlóan nem rejtette véka alá véleményét. A Tanácsköztársaság utáni időkben nyíltan bírálta a fehérterrort. Ezzel vívta ki a kormányzó ellenszenvét, ami az életébe került.
Somogyi Béla (1868–1920) emlékét – egy néhány évvel ezelőtti szenvedélyes vita ellenére – ma is őrzi egy utca a Józsefvárosban, de korábban összesen tizenkilenc róla elnevezett közterület volt Budapesten. Ezek közé tartozik a rákoshegyi Sóska utca is. Ez a konyhakerti savanyú növény győzedelmeskedett két ember felett is: maga mögé utasította 1953-ban Somogyi Bélát, aki pedig gróf Csáky Albintól vette át a stafétabotot 1945-ben.
Ki volt Csáky Albin gróf? Ő is a közoktatási tárcánál tevékenykedett, hasonlóan Somogyi Bélához, de ő egészen a miniszterségig vitte. 1888 és 1894 között vezette a vallás- és közoktatási minisztériumot. Minisztersége idején lángolt fel a vita arról, hogy melyik felekezetnek kell megkeresztelnie a vegyes házasságokból származó gyermekeket. Ez a vita vezetett a polgári házasságkötések és a polgári anyakönyvezés kötelező bevezetéséhez (1894. évi XXXIII. tv.), a szabad vallásgyakorlás (1895. évi XLIII. tv.), illetve az izraelita vallás egyenjogúságának elismerését (1895. évi XLII. tv.) kimondó törvények megszületéséhez.
Hiába hozott nagyon fontos és haladó szellemű törvényeket Csáky gróf, az ötvenes években a brutálisan meggyilkolt szókimondó Somogyi Béla mégis legyőzte őt – legalábbis Rákoshegyen. De végül egy egyszerű főzeléknövény az ő emlékét is kitörölte a térképről, csakúgy mint a nagyhatalmi érdekekből meggyilkolt kongói miniszterelnök nevét a szemhatárig elterülő síkság, azaz a róna.
Források
Ráday Mihály (szerk.)(2013) Budapesti utcanevek A–Z
A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.)
Patrice Lumumba: the most important assassination of the 20th century
MI6 and the death of Patrice Lumumba
1920. február 17.-én gyilkolták meg Somogyi Bélát és Bacsó Bélát