-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A faviccek alapja, hogy nem felelnek meg a viccekkel szembeni elvárásainknak. Néhány példa alapján megnézhetjük, hogy is van ez.
Ha már házi szakértőnk írt a faviccekről, megragadjuk az alkalmat, hogy lazuljunk egy kicsit, és bemutassunk néhányat a tickld gyűjteménye alapján. Amint azt Kálmán László írja, az ilyen viccek stratégiája az, hogy szembemennek a viccekkel kapcsolatos műfaji, szerkezeti elvárásainkkal. Nem véletlen tehát, hogy legtöbbjük úgy indul, ahogy egy tipikus vicc – például a Mi az? kérdéssel. Az alábbi például igencsak emlékeztet házi szakértőnk pékes viccére:
– Zöld és kereke van, mi az?
– ???
– Fű. Hazudtam a kerekekről.
A kérdés egyik altípusa, mely arra kérdez rá, mi két dologban a közös. Az egyik tipikus válasz az, hogy az, hogy egyik sem egy harmadik dolog.
– Mi a közös a banánban és a helikopterben?
– ???
– Egyik sem rendőrtiszt.
Vagy az egyik egy további kategóriába sorolható, a másikról viszont csak később tesszük hozzám, hogy az nem:
– Mi a közös a bicajban és a kacsában?
– ???
– Hogy mindkettőnek van kormánya. Kivéve a kacsát.
Vannak olyan esetek is, amikor a válasz egyfelől túlságosan is kézenfekvő, másrészt sosem jutna eszünkbe:
– Piros és rossz a fogaknak, mi az?
– ???
– Tégla.
Vagy:
– Piros, és olyan a szaga, mint a kék festéknek – mi az?
– ???
– Piros festék.
Az ilyen szerkezetű viccnek társadalmi üzenete is lehet, például ha a válasz valamiféle előítéletesség miatt nem jut eszünkbe:
– Hogy hívják azt a négert, aki repülőgépet vezet?
– ???
– Pilóta.
(Forrás: Wikimedia Commons / Black Wings)
Hasonló:
– Hogy hívják a négert a Holdon?
– ???
– Űrhajósnak.
Jó esetben persze ilyenkor a a viccel kapcsolatban vannak sztereotípiáink: azt várjuk, hogy az ilyen vicc valamiféle rasszista poénnal fog végződni.
A kérdezős viccek másik jelentős csoportja a miért kérdést teszi fel.
– Miért nem jó sofőr Helen Keller?
– ???
– Mert már meghalt.
Persze Helen Keller egyébként sem lett volna jó sofőr, hiszen siketvak volt. Ez a vicc azt használja ki, hogy a viccekben gyakran eltekintünk az időtől, és jelen időben beszélünk olyanokról is, akik már nem élnek. Más viccek is élnek azzal a lehetőséggel, hogy a válaszban a miért? kérdésre egészen más síkon indokolnak, mint azt egyébként várnánk.
– Miért rakott az öreg néni színes görkorcsolyákat a járókeretére?
– Mert időskori elbutulásban szenved.
Van olyan eset is, amikor a hallgató törvényszerűen érti félre, kire vonatkozik a kérdés, és így az egész válaszadási keretet tévesen azonosítja:
– Miért nem hokizott Jézus?
– ???
– Mert a baseball és a foci sokkal népszerűbb Mexikóban.
Ez utóbbi vicc persze arra épül, hogy a Jesus népszerű név Mexikóban – magyarul kevéssé működik, és angolul is inkább csak írásban. A miértes kérdések mellett persze mások is előfordulhatnak.
– Hogyan zavarsz össze egy szőkét?
– ???
– Zöldre fested magad, és villákkal dobálod.
Van a kérdezős vicceknek egy olyan típusa, amikor előbb rá kell vennünk a másikat, hogy feltegyen egy kérdést, amire aztán lecsaphatjuk a poént. Egy faviccel kiszúrhatunk azzal, aki a csattanóra vár.
– Kérdezd meg, hogy egy narancs vagyok-e!
– Te egy narancs vagy?
– Nem, én ember vagyok.
A kérdezős vicceknél a kérdezett arra vár, hogy mi válaszoljuk meg a kérdésünket, ha ő nem tudja a választ. Ebben a várakozásaiban is megcsalhatjuk.
– Miért nem tudták a dinoszauruszok áttörni a téglafalat?
– ???
– Nem tudom, ezért kérdezem.
Nálunk is ismert vicckezdeti típus, amikor valakik bemennek valahova (ahol társalgásba bonyolódnak), vagy eleve beszélgetnek. A vicc hallgatója ilyenkor tudja, hogy valami baj fog történni. De mi van, ha tudják a szereplők is?
Bemegy a ló a bárba. Néhány ember feláll és távozik, felismerve a helyzetben rejlő veszélyeket.
Persze váratlan fordulat lehet az is, ha a kalamajka elmarad.
A pap, a rabbi és a mulla bemegy a bárba. A mulla vallási okokból nem ihat alkoholt, ezért nem iszik. Barátai hasonlóképpen döntenek. Kellemes beszélgetéssel töltik az estét.
Az előbbihez hasonlóan a következő történetben is az a váratlan, hogy mennyire kiszámítható – lenne, ha nem viccet várnánk.
Ül a faágon a mókus és a bagoly, nézik az arra sétáló parasztot. A bagoly a mókushoz fordul, de nem mond semmit, mert a baglyok nem tudnak beszélni. Aztán megeszi a mókust, mivel a bagoly ragadozó madár.
Ebben a típusban is előfordul, hogy előítéletes viccre számítunk – így aztán meglepő, hogy a szereplők kifejezetten értelmesnek tűnnek a végén.
Egy csomó mexikói szorong az autóban. Telekocsival mennek munkába, hogy spóroljanak a benzinpénzzel.
A viccekben gyakran valószerűtlen esetek történnek. A vicc szabályainak megszegése, ha egy szereplő felismeri a helyzet valószerűtlenségét.
Bemegy a gorilla a bárba, és rendel egy banános martinit. A mixer ezt kissé furcsállja, és rájön, hogy álmodik. Felébred, és elkezdi mesélni a feleségének, milyen nevetséges álma volt. A felesége azonban nem figyel rá. A férfi megfordul és zokogni kezd, mivel rájön, hogy a házassága végképp tönkrement.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A családi konfliktusok gyakori témái a valódi vicceknek is. Egy favicc egészen szokatlan fénybe tudja helyezni az ilyen eseteket is.
Egy férfi bemegy a bárba. Az alkoholizmusa miatt elvesztette a családját.
Ugyanez a téma visszatér egy másik, nálunk kevésbé elterjedt vicctípusban, az Anyád olyan... kezdetűekében.
Anyád olyan ronda, hogy már apád sem tartja vonzónak, házasságuk széthullóban van.
A tisztán társadalmi problémákon kívül komoly egészségügyi figyelmeztetés is rejtőzhet egy ilyen álviccben:
Anyád olyan kövér, hogy komolyan aggódnia kellene: a cukorbetegség nem tréfa!
Végül pedig ismét egy kérdés, a mi történik, ha...? típusból::
Mi történik, ha egy viccet keresztezünk egy költői kérdéssel?