-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Két, többségében magyar anyanyelvűek lakta dél-szlovákiai településen is népszavazást tartanak a hétvégén a települések elnevezéséről.
Két, többségében magyar anyanyelvűek lakta dél-szlovákiai városban is népszavazást tartanak március 10-én arról, hogy visszakapja-e a két település a történelmi nevét. Mai nevükön Tešedíkovo és Kolárovo újra viselheti a Pered, illetve a Gúta nevet, ha a lakosság többsége ezt megszavazza.
Az állami közigazgatás 1948-ban nevezte át szlovák történelmi személyiségek neveire a két települést. Ebben az időszakban egyébként több mint hétszáz más, magyar és német nevű település is új hivatalos megnevezést kapott.
Nem először merült fel a 700 éves történelmi név visszaadása Pereden, a népszavazás kiírásáról azonban csak a 2012 januári testületi ülésén döntött a csaknem 80 százalékában magyarok lakta község önkormányzata.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Gútán pedig már népszavazást is rendeztek a névváltoztatás ügyében. 1992-ben a Gúta elnevezés már egyszer elsöprő többségű szavazatot kapott. „Ezen a népszavazáson az arra jogosult polgárok 62 százaléka vett részt és 97 százalékuk a Gúta név mellett voksolt” – mondta el az MTI-nek Horváth Árpád, Gúta polgármestere. Az akkori szlovák kormány azonban a népszavazás eredményeit nem vette figyelembe.
Ennek ellenére a települések önkormányzatai reménykednek abban, hogy ezúttal eredményes és hatásos is lesz a népszavazás. Nem ok nélkül, hiszen ezeken a településeken körülbelül a lakosság 80 százaléka magyar anyanyelvű, és ők nyilván a magyar elnevezést támogatják majd. Kérdésesnek inkább a referendum érvényessége tűnik. Ahhoz, hogy a népszavazás érvényes legyen a lakosság 50 százalékának és még egy főnek kell részt vennie a voksoláson.
A petíció beterjesztői cáfolják azokat a hamis híreszteléseket, melyek szerint a névváltoztatás nagyobb anyagi terhet róna a lakosságra az igazolványok és az egyéb okmányok cseréje miatt. Ezek a lakosság számára nem jelentenek ugyanis kiadást, mert ingyenesek.
Forrás