-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Szónokolhatunk-e eredményesen olyan tömegnek, amely egyetlen szót sem ért a beszédünkből? Lehet-e egy árva olasz kisfiúból Európa-szerte ismert személyiség? Meg tudja-e állítani a török szultán seregét egy hetvenéves aggastyán? Kapisztrán Szent Jánosnak mindezek sikerültek. Lássuk, hogyan.
Október 23-án mindenütt az 1956-os eseményekre emlékeznek az országban. Mi azonban most ötszáz évvel korábbra vetjük pillantásunkat. 1456. október 23-án egy hetven éves, lánglelkű ferences szerzetes feküdt egy Duna-parti kolostorban, amikor a bubópestis végleg legyűrte azon a napon. Ki volt Kapisztrán János és hogy lett a nándorfehérvári ütközet hőse?
Az 1386-ban, az olasz Capestrano faluban született János csupán 6 éves volt, amikor apja várát felégették. Az ifjú eleinte nem egyházi pályára készült. Jogot tanult, és végül Nápolyban a törvényszék elnökeként dolgozott, s 26 éves korára már Perugia kormányzójává tették. A tartományi villongások során az erős kezű vezetőt börtönbe vetették – és itt vett fordulatot az élete. Szabadulása után, 30 éves korában hátat fordított menyasszonyának és belépett a ferences rendbe.
Tanítómestere a későbbi Sienai Szent Bernardin néven ismert ferences vándorprédikátor volt, aki hétköznapi olasz nyelven beszélt a népnek, elsősorban a fényűzés ellen. Emellett kikelt a szerencsejátékok, a szodómia ellen is, és erősen támadta a zsidókat beszédeiben.
Kapisztrán János tehetséges és lelkes tanítványnak bizonyult. Mesteréhez hasonlóan ő is a tömegeknek prédikált. Működési területe elsősorban Közép-Európa volt. Kedvenc témái között ott találjuk a zsidók elleni felbujtást, mellyel pogromokat is kirobbantott. Másik fő célja az eretnekek megbüntetése, és az eretnek mozgalmak kiirtása volt. Különös hévvel lépett fel a husziták mozgalma ellen, miközben tanítómesteréhez hasonlóan ő is a szerencsejátékok és a divat ellen prédikált. Milyen nyelven hirdette tanait vajon ez a hatásos szónok, aki akár százezres nagyságrendű tömeget is maga köré gyűjtött?
Kapisztrán János nem beszélte Közép-Európa nyelveit. Szónoklatait latin nyelven, széles gesztusokkal, erőteljes testbeszéddel és intonációval kísérve tartotta. Utazásai során tolmácsokat alkalmazott. Azt, hogy a tolmácsolás mennyire volt korrekt, nem tudhatjuk. Az az egy biztos, hogy Kapisztrán János beszédei igen nagy hatást váltottak ki a hallgatóságból. Gyakran a hiúság ellen beszélt, és prédikációjának végére a közönség máglyára vetette divatcikkeit és játéktábláit.
Kapisztrán János utolsó nagy küldetése a törökök elleni keresztes hadjárat megszervezése volt. 1455-ben érkezett a török hadak által fenyegetett Magyarországra. Míg a magyarok urak vonakodtak hadba vonulni, Kapisztránnak sikerült jelentős hadsereget összegyűjtenie.
Velük érkezett meg 1456 júliusában a már ostromlott Nándorfehérvárhoz. A szerzetes szónoklatától fellelkesült tömeg egyszer csak elkezdett átúszni a Száván, és a török tábort meglepte. Hunyadi János látva a keresztesek váratlan támadását, maga is kitört a várból – ez végül a magyar sereg elsöprő győzelmét hozta magával. 1521-ig a törökök nem vonultak jelentős erővel Magyarország, és ezzel együtt Európa középső része ellen.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A lánglelkű prédikátor azonban nem folytathatta sokáig a tömegek lelkesítését. Októberben pestisben megbetegedett, és Újlak (ma Ilok, Horvátország) kolostorában október 23-án elhunyt.
A ferences szerzeteshez számos csodatétel is fűződik. Mesterének, Szent Bernardinnak az ereklyéit magánál tartotta, és a tömegből hozzá áradó betegeket ezekkel megérintette. Rengeteg csodás gyógyulásról számolnak be a krónikák. A szerzetest halála után mintegy 250 évvel a katolikus egyház a szentek sorába emelte.
Magyarországon a ferences vándorprédikátort elsősorban mint a török támadás visszaverőjét ismerik. A fővárosban, a Várban a Kapisztrán téren áll a szobra 1922 óta. Kapisztrán Szent János emléknapja, azaz halálának évfordulója pedig egybeesik az 1956-os forradalom évfordulójával.
Források
Tarján M. Tamás: 1386. június 24. Kapisztrán János születése
Magyar katolikus Lexikon: Kapisztrán Szent János
Michael Rank: The Last Crusader: John of Capistrano
Richard Wunderli: Peasant Fires: The Drummer of Niklashausen