-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A földrajzi nevek írása a magyar helyesírás egyik neuralgikus pontja. Olvasónk viszonylag egyszerű kérdést tett fel, de tudtán kívül darázsfészekbe nyúlt.
Gábor nevű olvasónk igen érdekes és terjedelmes levelében a lakótelepek nevéről kérdezett bennünket. Most arról nem szólunk, hogyan változtak a lakótelepek nevei a tervezőasztalon – ebben a témában Gábor tájékozottabbnak tűnik, mint mi. A tulajdonképpeni kérdésre azonban szívesen válaszolunk.
Ha például azt írom le, hogy Újpalotai lakótelep, vagy Békásmegyeri lakótelep, mindig elbizonytalanodom: Újpalota/Békásmegyer városrész lakótelepéről írok-e s így kis kezdőbetűvel írandó, vagy ez magának a lakótelepnek a neve? A lakótelepek legtöbbjének van ugyanis hivatalos, és van egy „népi” elnevezése is. A József Attila-lakóteleppel nincs gond, ez a telep megépülése után már kapott egy hivatalos, a városrésztől és a közterületek elnevezésétől független nevet [...].
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Olvasónk kérdésében részben benne van a válasz is. Ha ő a lakótelep akár hivatalos, akár nem hivatalos nevét tulajdonnévnek érzi, azaz szerinte ezt az elnevezést egy közösség annak a lakótelepnek azonosítására használja, akkor kezelje tulajdonnévként, írja nagy kezdőbetűvel.
Ha viszont nem érzi tulajdonnévnek, akkor írja egyszerű köznévként. Ez az eset, mint olvasónk is rámutat, csak akkor fordul elő, ha a lakótelep elnevezése tényleg csak a lakótelep városon belüli elhelyezkedésére utal: újpesti lakótelep. Ha a lakótelepnek van a helyszíntől független neve, ezt nagybetűvel írjuk. Különben egyes esetekben félreértést is szülhet egy helyesírási kérdés:
Elhaladtunk az izzó lakótelep mellett.
Elhaladtunk az Izzó-lakótelep mellett.
Az azonban, hogy helyesen írjuk le egy lakótelep tulajdonnévnek tekintett elnevezését, sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk. Cikkünk hátralevő részét csak erős idegzetű olvasóknak ajánljuk.
A helyesírás útvesztőiben
Ha egy lakótelep elnevezését tulajdonnévként használjuk – például egy térképen vagy valamilyen hivatalos dokumentumban, vagy mert egyszerűen tulajdonnévnek érezzük –, akkor nagy kezdőbetűvel kell kezdeni a nevét.
A helyesírási szabályok szövevényében azonban nem könnyű eldönteni, hogy ezen túlmenően hogyan is kell írni a lakótelepek nevét. Az akadémia szabályzat (AkH.) nem foglalkozik részletesen a lakótelepek nevének írásával, de rájuk is a földrajzi nevek írására vonatkozó szabályok vonatkoznak (AkH. 176–184.)
A pontosság kedvéért a szabályokat most nem az AkH., hanem az ennél jóval részletesebb A földrajzi nevek helyesírása (FNH.) alapján ismertetjük. Az biztos, hogy magát a lakótelep szót kisbetűvel kell írni, mint egy földrajzi név utótagjaként álló köznevet. Sokkal nehezebb azonban eldönteni, hogy a többi szó közül mi kisbetűs, illetve kell-e a névbe kötőjel.
Kötőjellel és nélküle
Annak eldöntéséhez, hogy mikor kell kötőjel a névbe és mikor nem, a lakótelep nevének első tagját kell megfigyelnünk. Amennyiben ez egy személynév vagy intézménynév (ezeknek minden tagját nagybetűvel kezdjük), akkor a név utolsó tagjához kötőjellel kapcsoljuk a lakótelep szót: Petőfi-lakótelep, az olvasónk által is idézett József Attila-lakótelep vagy a Bakony Művek-lakótelep.
Más a helyzet azonban akkor, ha a lakótelep tulajdonnévi része közterületnév. Ez is elég gyakori eset, hiszen sok lakótelepet az ottani fő közlekedési útról neveznek el. Ilyenkor az utcanévben biztosan találunk egy különírt köznévi tagot (például út, utca, tér). Ilyen esetben a lakótelep szót különírjuk, semmi kötőjelezés: Füredi út → Füredi úti lakótelep.
Végül ha a lakótelep neve birtokos szerkezet, akkor a birtokot jelölő szót – ami jelen esetben a lakótelepe szó – különírjuk: Törekvés Tsz lakótelepe. Más birtokos szerkezeteket is két szóban szoktunk írni: Pisti fácánja, Budapest aljegyzője.
Mielőtt olvasóink fejüket fogva abbahagynák cikkünk olvasását, összefoglaljuk az eddig elhangzottakat. Sőt, még azt is megadjuk, hogy kell írni a lakótelepek nevéből képzett mellékneveket. A példákat az FNH.-ból idézzük.
Petőfi-lakótelep – Petőfi-lakótelepi (FNH. 3.9.)
József Attila-lakótelep – József Attila-lakótelepi (FNH. 3.41.)
Bakony Művek-kislakótelep – Bakony Művek-kislakótelepi (FNH. 3.41.)
Füredi úti lakótelep – Füredi úti lakótelepi (FNH. 3.20.)
Törekvés Tsz lakótelepe – Törekvés Tsz lakótelepi (FNH 3.19.)
A róka fogta csuka
Arra a kérdésre azonban még nem válaszoltunk, hogy mit tegyünk a Békásmegyeren levő lakóteleppel. Miért problémás a békásmegyeri lakótelep akkor, ha tulajdonnévként próbáljuk leírni a nevét? Azért, mert ennek előtagja nem esik egyik fenti kategóriába sem: a békásmegyeri egy tulajdonnévből képzett melléknév.
Ezekről az esetekről az FNH. 3.8. pontja szól. Eszerint az ilyen tagokat „általában kötőjellel kapcsoljuk”. Ebből következően a helyes forma Békásmegyeri-lakótelep, csakúgy, mint a Velencei-tó esetében.
Ha viszont ebből a névből képzünk melléknevet, a fenti példákkal szemben az első szó is kisbetűs lesz: békásmegyeri-lakótelepi (velencei-tavi). Ugyanez érvényes más, közszói előtagú lakótelepnevekre is: Kísérleti-lakótelep, Albertfalvai-tisztviselőtelep.
Ha olvasóink most már azt hiszik, hátradőlhetnek, nagyon tévednek. Ugyanis az FNH.-ban is ellentmondást találunk. A 3.6.-os pont kivételként sorolja fel a Cukorgyári lakótelep formát (amit a fenti okfejtés alapján mi Cukorgyári-lakótelep alakban írnánk), és a 3.28. ponthoz irányít. Ez a pont azonban a „közszói előtagot tartalmazó földrajzi megjelölések”-ről szól. Ezeket két szóba kell írni: Cseszneki vár, Diósi lótelep. De mi az a földrajzi megjelölés? Szerencsére a szabályzat a fogalmak tisztázásával kezdődik. A definíciókat idézzük.
Földrajzi névnek nevezünk minden olyan nyelvi alakulatot, amelyet a földfelszín természetes (hegy, patak, sziget, sivatag stb.) vagy mesterséges (csatorna, út, dűlő, település stb.) részleteinek azonosítására kisebb vagy nagyobb közösségek használnak. A földrajzi nevek [...] mind tulajdonnevek. (FNH. 1.1.)
A földrajzi nevekhez hasonlóak, de nem csupán vagy teljesen a földfelszín részleteinek azonosítására szolgálnak a földrajzi megjelölések. Ezek lehetnek tulajdonnevek (ezen belül intézményeket jelölő nevek: Vármúzeum, Madách Színház, Amerikai Egyesült Államok [...]);
intézményszerű létesítményeket jelölő alakulatok: Gellért fürdő, Ugocsa mozi [...];
egyéb, mesterséges létesítményeket jelölő alakulatok: Doma-ház, Erneszt-kripta, [...] Homoki malom [...]
vagy kis kezdőbetűvel írt, általános fogalmat jelölő köznevek (hegy, völgy [...]), amelyek földrajzi névként használva nagy kezdőbetűsek (Hegy, Völgy [...]). (FNH. 1.2.)
A magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló303/2007. (XI. 14.) kormányrendelet szerint az országnevek a földrajzi név kategóriába esnek. A fent idézett 1998-as FNH. ezen a ponton például eltér a rendelettől. Mivel a helyesírási kérdésekben nem kormányrendeletek, hanem helyesírási szabályzatok a mérvadóak, mi is ezt követjük.
Reméljük, olvasóink a fenti meghatározások alapján máris el fogják tudni dönteni egy-egy kifejezésről, hogy melyik kategóriába tartozik. És aki még azt is meg tudja mondani, hogy egy országnév vagy egy fürdő neve miért nem a földfelszín részleteinek azonosítására szolgál, annak már előre gratulálunk.
De hová tartoznak vajon a lakótelepek? A lakótelepek a települések jól körülhatárolható részei, így helységrésznek számítanak. A helységrészek neve – az FNH. 1 8. pontja szerint – a településnév kategóriába sorolódik (példaként a Petőfi-lakótelep is szerepel itt), ezek pedig a nagyobb földrajzi név kategóriába esnek.
Tehát egy lakótelep esetében mégsem földrajzi megjelölésről van szó. Ebből számunkra az következik, hogy a Velencei-tó mintájára a Békásmegyeri-lakótelep és a Cukorgyári-lakótelep forma lenne a helyes, ellentétben az FNH. által javasolt Cukorgyári lakótelep formával.
Az a furcsa helyzet azonban még ennek ellenére fennáll, hogy míg minden más esetben a lakótelepek nevéből képzett melléknevet nagy kezdőbetűvel kezdjük, a Békásmegyeri-lakótelep esetében ez békásmegyeri-lakótelepi lesz (FNH. 3.8.).
Petőfi-lakótelep – Petőfi-lakótelepi (FNH. 3.9.)
József Attila-lakótelep – József Attila-lakótelepi (FNH. 3.41.)
Bakony Művek-kislakótelep – Bakony Művek-kislakótelepi (FNH. 3.41.)
Füredi úti lakótelep – Füredi úti lakótelepi (FNH. 3.20.)
Törekvés Tsz lakótelepe – Törekvés Tsz lakótelepi (FNH 3.19.)
Békásmegyeri-lakótelep – békásmegyeri-lakótelepi (FNH. 3.8.)
Összefoglalva azt javasoljuk Gábornak, hogy ha köznévnek érzi a lakótelep nevét, írja kisbetűvel. Ha azonban tulajdonnévként kezeli, és hivatalos dokumentumon kell a lakótelep nevét feltüntetnie, akkor a következő algoritmust kövesse.
1. a név első részét írja úgy, mintha önálló szó vagy kifejezés lenne, az első szót mindenképpen nagy kezdőbetűvel, hisz tulajdonnévről van szó
2. a lakótelep(e) szót mindig kisbetűvel kezdje
3. ha a név a lakótelepe szóra végződik, írja külön az előtagtól
4. ha a név előtagja több szóból álló közterületnévből képzett melléknév (például Füredi úti), a lakótelep szót írja külön
5. egyébként a lakótelep szót kapcsolja kötőjellel az előtaghoz
Mi ezt szűrtük le a saját farkába harapó szabályzatból, de nem csodálkoznánk, ha olvasóink más következtetéseket vonnának le. Ha nem hivatalos dokumentumokról van szó, a szabályok bonyolultsága miatt Gábornak is csak azt tudjuk tanácsolni: írja a lakótelepek nevét úgy, ahogy akarja. Mások is így járnak el.
Forrás
Fábián – Földi – Hőgyi (1998) A földrajzi nevek helyesírása (FNH.)