-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Franco fasiszta diktatúrájának bukása óta a legnagyobb veszéllyel néz szembe Katalónia. Az oktatásban el akarják venni a katalán nyelvtől a vezető szerepet. A katalánok egyre inkább úgy érzik, hogy a függetlenség lehet problémáikra az egyedüli megoldás.
Bár Katalóniában jelentős számban élnek Spanyolország más részeiről bevándorolt spanyol (kasztíliai) anyanyelvűek, és a katalánok is mind ismerik és használják a spanyolt, az autonóm tartományban az iskolák mind katalán tanítási nyelvűek, a spanyol nyelv pedig csak tantárgyként szerepel. A jelenlegi helyzetben ez a rendszer biztosítja, hogy a diákok mind a két nyelvet jól elsajátítsák: katalánul azok a diákok is megtanulnak, akik spanyol nyelvű családból érkeznek, ugyanakkor a diákok spanyoltudása is megfelelő: a katalóniai tanulók a teszteken ugyanolyan jól, időnként még jobban is teljesítenek, mint az ország más részeiben élő társaik. A UNESCO és az Európai Bizottság példaértékűnek tartja a modellt a kétnyelvű társadalom kialakítására.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Persze a rendszerrel így sem mindenki elégedett. Három szülő a spanyol legfelsőbb bírósághoz fordult, mivel a katalán kormány nem biztosítja a gyerekeik spanyol nyelvű oktatását a katalán közoktatási rendszeren belül. A legfelsőbb bíróság azonban már 1994-ben és 2010-ben is jóváhagyta a jelenlegi modellt. A rendszer mellett kiállnak a pedagógusok és a szülők szervezetei is.
Kiállt a katalán oktatási rendszer mellett Lionel Messi, az FC Barcelona játékosa is. Az argentín játékos 11 éves korában került Katalóniába, és mint nyilatkozta, sosem volt problémája azzal, hogy katalánul kellett tanulnia; minél több nyelvet tud az ember, annál jobb – nyilatkozta.
Most mégis változtatni akarnak, méghozzá a legfelsőbb körökben. José Ignacio Wert néppárti spanyol oktatásügyi miniszter, aki korábban kijelentette, hogy „hispanizálni” szeretné Katalóniát, olyan javaslattal állt elő, mely a katalánt harmadrendű „specifikus” tantárggyá fokozná le, míg a spanyol főtantárgy lenne. A katalán nem szerepelne az érettségihez hasonló vizsgák tantárgyai között sem, ráadásul több tantárgyat spanyolul kellene oktatni. Irene Rigau katalán oktatásügyi miniszter Madridban tárgyalásra alkalmatlannak minősítette a javaslatot, Artur Mas katalán elnök pedig rendkívüli tanácskozásra hívta össze a katalán pártokat. A katalóniai pártok közül a Néppárt és a Polgári Párt kivételével mindegyik a jelenlegi oktatási rendszert támogatja. Mivel azonban a Néppártnak többsége van a madridi parlamentben, elképzelhető, hogy a törvényt a katalán tiltakozások ellenére elfogadják.
A Franco-rendszer bukása után Katalónia autonómiát kapott, de a katalán nemzet létét nem ismerték el: a spanyol alkotmány szerint Spanyolországot nemzetiségek és régiók alkotják. A „nemzetiség” kifejezés a katalán, gallego és baszk nemzetekre utal, melyeket az alkotmány a spanyol nemzet részének tekint. Míg Baszkföld és Navarra rendelkezik bizonyos anyagi függetlenséggel (például saját adókat vethet ki), addig Katalónia nem folytathat önálló pénzügyi politikát. A Néppárt 2000 és 2004 közötti kormányzása idején a spanyol nacionalizmus erősödött, ennek hatására nőni kezdett a katalán függetlenség iránti vágy. Ez azonban nem a Spanyolországból való kiválásban, hanem intézményi reformokban öltött testet: új katalán alkotmányt akartak, mely újradefiniálja az autonómiát. Míg Katalónia lakosságának 89%-a támogatta, 2006-ban a spanyol parlament elutasította. Nem csupán a spanyol nacionalisták nem támogatták, de általában Spanyolország többi részének lakói sem: még olyan esetek is előfordultak, hogy a katalán termékeket bojkottálták. A Néppárt támadást intézett a katalán nyelv és iskolarendszer ellen, és a katalánokat nem támogatják a többi régió nem nacionalista politikusai és közéleti személyiségei sem.
(Forrás: Wikimedia Commons / Mutxamel / CC BY-SA 3.0)
Végül hosszas és keserves tárgyalások nyomán a szocialisták kormányzása alatt kompromisszum született. Ennek része volt, hogy az alkotmány sem beszélhet katalán nemzetről, Katalónia továbbra sem vethetett ki saját adókat. Végül 2006-ban elfogadták az új alkotmányt, de a függetlenségpártiak ekkor már ellene kampányoltak. Ettől függetlenül a Néppárt több cikkellyel kapcsolatban az alkotmánybírósághoz fordult mely 2010-ben megnyirbálta a népszavazáson elfogadott szöveget. Az eset óriási felháborodást váltott ki és hatalmas tüntetésekhez vezetett.
A katalán függetlenségi törekvésekben jelentős szerepet játszanak anyagi szempontok is. Katalónia arányaiban több GDP-t termel, mint a többi régió, az itt megtermelt jövedelem 6–9%-át a többi spanyol régió, illetve a közös állami intézmények fenntartására fordítják.
Katalónia gazdasági helyzete és a katalán nyelv elleni folyamatos támadások vezettek oda, hogy ma a katalánok 51%-a a teljes függetlenség kivívását támogatja. Ennek érdekében 2012. szeptember 11-én hatalmas függetlenségpárti tüntetést tartottak Barcelonában: a résztvevők számát hatszázezerre becsülik.
Források
Catalan and Spanish governments clash over Catalan language in schools
The reasons behind Barcelona’s massive demonstration for Catalonia’s independence
Messi: “He crescut i he estudiat en català i mai he tingut cap problema”