-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az elmúlt hetven évet sokan a nagy béke időszakának tekintik. 1945-ben zárult le a hat év alatt számtalan ember életét kioltó második világháború. Hányan vesztek oda?
Azt mindannyian tudjuk, hogy a második világháborúban nagyon sokan meghaltak. Elképzelhetetlenül sokan. Sok millió katona, és sok millió civil. De a nagy számokat annyira nem tudjuk megfogni, és nehéz az embertömegek létszámáról is fogalmat alkotni. Hiszen még az sem nagyon tudjuk megbecsülni, hány turista van egy forgalmasabb pillanatban a Hősök terén. Egy interaktív film segítségével most képet alkothatunk arról, hány embernek törte derékba az életét a 70 évvel ezelőtt befejeződött második világháború.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A 18 perces angol nyelvű film célja, hogy ábrák segítségével bemutassa, hányan veszítették életüket a háború során, azaz hogy megelevenítse a számokat. A magyarázatokat angol nyelven halljuk, de az ábrák nyelvismeret nélkül is érthetőek. Az országokat zászlók jelképezik, a katonákat fegyveres férfiak, a civileket pedig fegyvertelen emberalakok. A grafika meglehetősen egyszerű. Ám elég sokkoló nézni a számtalan kis piktogramot. Néhol fekete-fehér háborús képek szakítják meg a diagramok sorát.
A film először az Egyesült Államok katonai veszteségeire koncentrál, majd áttér a többi nagyhatalom katonai áldozataira. Külön tárgyalja a csendes-óceáni hadszíntér emberveszteségeit. Majd a polgári áldozatok számával is szembesül a néző, külön kitérővel a származásuk miatt koncentrációs táborokban vagy másutt kivégzettek számával. A film végén pedig összevethetjük a második világháború áldozatainak számát más háborúk pusztításával, illetve az akkori teljes népesség számával.
A film néhol megállítható, és a bonyolultabb ábrákra kattintva a számok mögé is nézhetünk. Ekkor kisebb ablakokban angol nyelvű magyarázatokat olvashatunk: kiderül például, egy adott évben miért ugrott meg az áldozatok száma, mik voltak például a jelentősebb csaták vagy háborúk. Az többször is elhangzik a műben, hogy az áldozatok számának megállapítása nem egyszerű, más-más számítási módokkal más-más adatokat kapunk.
Ritkán Magyarországot is felbukkan, de inkább csak említés szintjén fordul elő. Viszont hazánk hangsúlyozottan megjelenik a háborút követő békeévek tárgyalásakor. A film szerint a második világháborút követően egyszer fordult elő, hogy két európai ország egymás ellen harcoljon: 1956-ban, Magyarország szovjet megszállásakor. A napjainkban is zajló ukrán konfliktusról és a többi korábbi háborúról nem tesznek említést itt.
A film ábrái segítenek megérteni azt, hogy egy háború micsoda hatalmas, értelmetlen pusztítást végez az emberek között. Bár pontos adatok nem adhatóak, az áldozatok számának nagyságrendje jól összevethető az ábrák segítségével. A filmet történelemtanárok figyelmébe is ajánljuk: többet ér egy-két ábra, mint egy bemagolandó számsor.
Forrás