-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: "..„ké” milyen meggondolásból jelentene 'eszközt', abba bele se merek gondolni....2024. 11. 13, 10:55 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Metaforák helyett akkor mondd azt, hogy nt > nn. (Egyébként ezt se ...2024. 11. 13, 10:42 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 9 Gondolom félre értettél..: "....Csakhogy akkor a „keményebbé vált” volna" írt...2024. 11. 13, 10:06 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Schmitt Pál lemondását követelte egy-kétezer tüntető szombat délután a Magyar Köztársaság Barátai nevű Facebook-csoport felhívására a Budai Várban, a Dísz téren.
Az Ünnepélyes diploma(f)osztó elnevezésű rendezvényre érkezők szerint az államfőnek azért kellene távoznia, mert az őt ért plágiumvád miatt méltatlanná vált hivatalára.
A Dísz teret félig betöltő tömeg előtt a résztvevő civil szervezetek képviselői egyebek mellett arra szólították fel Schmitt Pált, hogy oszlassa fel az Országgyűlést, és mondjon le hivataláról. A demonstráción több, a plágiumgyanús ügyre utaló, valamint az államfő távozását sürgető táblát emeltek a magasba. A tüntetők több alkalommal is a „Kormány, takarodj!”, az „Orbán, takarodj”, a „Schmitt Pál mondjon le!” szólamokat skandálták, és az államfő nevének említését rendre füttyszó kísérte.
Ferencz Norbert, az Új Szemlélet nevében arról beszélt, hogy ez a plágiumgyanú sportnyelven szólva doppinggyanú, amit tisztázni kell, mert a rádióban elhangzott „magyarázkodás” pozitív mintának felel meg. Valakinek buknia kell! Vagy a magyar tényfeltáró, oknyomozó újságírásnak, vagy Schmitt Pálnak – jelentette ki.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Érsek-Obádovics Nándor (Új Ellenállás) azt mondta, az Orbán-kormány kiüresítette a parlamentarizmust, az új választási törvény pedig maga is egy választási csalás. Egy demokrácia és egy köztársaság romjain állunk, de Magyarország talpra fog állni – mondta. Azt hangoztatta, hogy hisznek az erőszakmentes ellenállás erejében, hisznek a közös cselekvés történelmet befolyásoló erejében.
Bors József, a Szolidaritási Mozgalom ifjúsági tagozatának képviseletében aláhúzta, a köztársasági elnöknek mindenkinek példát kellene mutatnia, így a fiataloknak is, akik szerinte nem engedhetnek meg maguknak hasonló „szakfordítást”.
Vámos Anna, az Egymillióan a Demokráciáért nevű csoport véleményét ismertetve Schmitt Pált lemondásra szólította fel, az általa „kedves vezetőnek” nevezett Orbán Viktort pedig arra kérte, ne tartson többre egy „aláíróbajnokot”, mint az ország jó hírnevét.
A Magyar Köztársaság Baráti Kör nevében felszólaló Kalmár Szilárd kijelentette: Schmitt Pál korábban a Kádár-rendszer kegyence volt, most pedig az Orbán-rendszeré. Ha Magyarország „valóban európai ország lenne”, a tudományos elit is követelné a lemondását – mondta. A kormány melletti békemenet résztvevői szerinte a „soha nem létezett kétharmad” érdekében „fitogtatják erejüket”. Nem ijednek meg ettől a „kisebbségtől”, hanem azon vannak, hogy megszervezzék az „elégedetlenek milliós táborát” – tette hozzá.
A demonstráció végén jelképesen megfosztották az államfőt a doktori címtől: egy molinóról kivágták neve elől az ezt jelző betűket, majd „kalózzá avatták”. Turcsán Szabolcs, egy, a szavai szerint még formálódó „kalózpárt” nevében azt mondta, Schmitt Pál a disszertációjával rendkívül sokat tett ügyükért, a szerzői jogok liberalizálásáért.
A demonstráció rendbontás nélkül ért véget.
A hvg.hu múlt héten azt írta, hogy Schmitt Pál 1992-es, 215 oldalas disszertációjának mintegy 180 oldala a bolgár Nikolaj Georgiev francia nyelvű munkájának többnyire szó szerinti fordítása és átvétele. Az Index később arról írt, hogy egyes bekezdések szó szerint megegyeznek egy német tudós, Klaus Heinemann tanulmányának részleteivel.
Az államfő az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel visszautasította a plágiumvádat. Közölte, hogy legjobb tudása szerint készítette kisdoktori disszertációját, nem tulajdonította el senki szellemi tulajdonát.
A Semmelweis Egyetem rektora az ügyben tényfeltáró bizottság létrehozását kezdeményezte a sporttudományi kar dékánjánál. A köztársasági elnök erre reagálva azt mondta, készen áll a vizsgálatra, hiszen politikusként és államfőként meg kell szoknia, hogy tetteinek átláthatóaknak és elszámoltathatóaknak kell lenniük.