-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Bocs, de általánosságban beszélek a nyilvánosság kérdéséről, amit az említett e...2025. 03. 14, 09:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Ugyan nem tudom miről beszélsz, de ha nem vagy képes összerakni, hogy ...2025. 03. 12, 17:14 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: Most én is kijelentem, hogy ezután csak az engedélyemmel idézhetik forrásként amit ide az ...2025. 03. 12, 16:37 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @cikk "Aki bővebben kíváncsi a kísérletekre, és további hasonlóságokra és különbségekre vá...2025. 03. 12, 16:20 A kutyára vagy csimpánzra hasonlítunk...
-
Sándorné Szatmári: @bm: Az említett Koko majom bírta nyilvánvalóan azokat a képességeket, amelyekről a majom ...2025. 03. 12, 16:01 Áttörés: beszélő majmok
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Egyelőre úgy tűnik, mégsem a miniszterelnök vezeti a kilátásba helyezett Nyelvstratégiai Intézetet.
Újabb fejezet a Nyelvstratégiai Intézet alapításának történetében: az MTI április elsején adott hírt arról, hogy az MTI keddi megkeresésére a miniszterelnökség azt a tájékoztatást adta, hogy Bencze Lóránt nyelvész vezetésével kezdi meg működését a mai napon a Magyar Nyelvstratégiai Intézet, az MNYI.
Az irányítást azonban nem a vezető gyakorolja, hiszen a vezetés irányítását Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár által Orbán Viktor miniszterelnök látja majd el – derül ki hazánk hírügynöksége hírének következő sorából. A Nyelv és Tudomány sajnálkozik, hogy az MTI tudósítója nem tudott élni a páratlan helyzettel, így nem derült ki az, hogy az intézet mai – első – napján mely kérdésekben döntött a miniszterelnök, a miniszterelnökséget vezető államtitkár által, illetve mely kérdésekben hallathatta hangját az intézmény vezetője. Egyelőre az sem világos, hogy az intézmény vezetőjét milyen titulus (vezető? igazgató? elnök? a miniszterelnökséget vezető államtitkár által irányított vezető/igazgató/elnök?) illeti.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Annyi azonban kiderült, hogy a miniszterelnökség tervei szerint az intézet „folyamatosan fog kiépülni 2015-ig”. A Nyelv és Tudomány a hírügynökségi tudósító helyében bizonyára rákérdezett volna, hogy ez mit jelent: az Intézet 100 milliós évi költségvetését 2015-ben kapja meg először teljes egészében? Esetleg 2015-re még nagyobb költségvetésből gazdálkodva működhet majd az MNYI, amelyek „főbb feladatai között van” például a „középtávú magyar nyelvstratégia kidolgozásának irányítása és szakmai felügyelete”? Jó lenne tudni, hogy a kidolgozás irányításának a szakmai felügyelete milyen konkrét feladatokban testesül meg – sajnos, ez sem derül ki a hírből.
Ha olvasónk kíváncsi maradt, mi mindennel foglalkozik még az Intézet, akkor javasoljuk, olvassa el vonatkozó cikkeinket, mivel Bencze Lóránt nevén túl – egyelőre – újat nem tudtunk meg.
A vezető
Bencze Lóránt a Zsigmond Király Főiskola nyugalmazott professor emeritusa. Önéletrajza szerint szakterületei „stilisztika, retorika, kultúraközi és vallásos kommunikáció, különös tekintettel a metaforahasználatra”.
Önéletrajza szerint a következő tárgyakat oktatta: „leíró nyelvtan, stilisztika, szemiotika, kognitív nyelvtani szemináriumok (1986), a retorikai szövegtani és hermeneutikai előadások bevezetése az ELTE-n 1987-től, pszicholingvisztikai előadások bevezetése a mai magyar nyelvi tanszéken, kommunikációelmélet, antropológiai nyelvészet”.
Az életrajz szerint Bencze „az első magyar nyelvű vallástudományi folyóirat, a Vallástudomáyi Szemle alapító főszerkesztője; A HÉT SZABAD MŰVÉSZET KÖNYVTÁRA könyvsorozat alapító főszerkesztője (1995-2004: mintegy 40 kötet); Bibliotheca Septem Artium Liberalium főszerkesztője (CD-k és CD Romok, az első gobelintörténet CD Rom); a Főiskolai Főigazgatói Konferencia elnökségi tagja; a Magyar Akkreditációs Bizottság Nyelvészeti és Filozófia Szakbizottságának tagja; a Pedagógiai Kollégium tagja; az Egyházi és Felekezeti Egyetemek és Főiskolák Kollégiumának alapító elnöke (1994-2000); a világ első ciganológia-romológia tanszékének alapítója (1994); az első cigány/roma óvodapedagógus és tanító szak alapítója; főszerkesztő-helyettes (Annales Universitatis Scientiarum Budapestinensis De Rolando Eötvös Nominatae, Sectio Linguistica).”
A teljesség igénye nélkül – hirtelenjében – Bencze Lóránt két írását ajánljuk e helyt olvasóink figyelmébe. A Magyar Tudomány 1997/98. évfolyamában jelent meg válaszcikke Heller Ágnes cikkére, amelyben az áltudományok térhódításáról értekezik Lesz-e még tudomány 2001-ben? címmel.
Az áltudományok napjainkban tapasztalt térhódítása [...] sajnálatos módon konstruktív interferenciában van egyes posztmodern szellemi áramlatok képviselői részéről megnyilvánuló militáns tudományellenességgel . Nem véletlen tehát, hogy sokan a tudomány legitimációs válságáról, „posztakadémikus tudományról” beszélnek a (természet)tudomány szédületesen gyors fejlődése és látványos eredményei ellenére, valamint megkérdőjelezik a tudomány objektivitását is.*
A Kortárs Online portálon olvasható Czakó Gábor Beavatás a magyar észjárásba című könyvének bemutatóján elmondott beszéde, melyben Czakó – egyebek mellett – újszerű szemléletmódjáról értekezve ezt mondja:
„A nyelvrégészet nem nyelvtörténet, mint az akadémiai nyelvészeké, bár az is. Nem is nyelvmitológia, mint a dákórománkodás, hanem kézbe fogható leletekre támaszkodó nyelvrégészet, jóllehet a mitológiát sem nélkülözheti. És még sok nem és igen. /.../ Az antropológiai nyelvészet nálunk alig ismert. Csőlátásunkból kiesik. Pedig nemcsak az írással nem rendelkező indián nyelveket lehet így gyümölcsözően vizsgálni, hanem az ezer-ezerötszáz éve írásos magyar nyelvet is.”
Bencze Lóránt idén hetvenöt éves, angol, német és latin nyelven beszél.
*Végezetül megkövetjük mind Bencze Lórántot, amiért Bencze Gyula gondolatait tulajdonítottuk neki, mind Bencze Gyulát, amiért gondolatait Bencze Lórántnak tulajdonítottuk. A szerző elnézést kér a menthetetlen figyelmetlenségért. Köszönjük olvasónknak, hogy résen volt!